SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fitch: Stabilna perspektywa dla sektora ropy i gazu w regionie, negatywna dla rafinerii

Perspektywa dla środkowoeuropejskiego sektora ropy naftowej i gazu na 2010 rok jest stabilna, gdyż większość ocenianych w regionie firm powinna utrzymać swoje profile kredytowe i ratingi w przyszłym roku, napisała agencja Fitch Ratings w raporcie "Central European Oil and Gas: 2010 Outlook". Negatywna jest natomiast perspektywa dla sektora przerobu ropy, który mocno odczuł dekoniunkturę związaną z bardzo złymi warunkami rynkowymi na świecie w 2009 roku.

"Środkowoeuropejskie firmy sektora ropy naftowej i gazu będą kontynuować działania zmierzające do utrzymania poziomu wolnych przepływów pieniężnych w 2010 roku poprzez kontynuowanie ścisłej kontroli kosztów operacyjnych i nakładów inwestycyjnych, gdyż 2010 będzie najprawdopodobniej kolejnym trudnym rokiem dla sektora ropy i gazu, pomimo umiarkowanej poprawy koniunktury w wielu segmentach rynku" - powiedział dyrektor w zespole energetycznym agencji Fitch Arkadiusz Wicik, cytowany w komunikacie.

Prognozy Fitch dla spółek środkowoeuropejskich zakładają niski wzrost PKB w 2010 roku i stosunkowo stabilny poziom popytu na produkty ropopochodne i gaz po spadku zanotowanym w 2009 roku. Dodatkowo wiele spółek środkowoeuropejskich ma duże zadłużenie, bliskie lub przekraczające docelowe poziomy dźwigni finansowej i wskaźnika zadłużenia do kapitału własnego.

"W związku z tym jest mało prawdopodobne, żeby te firmy były skłonne do przeprowadzenia dużych akwizycji finansowanych długiem. Dodatkowym wyzwaniem dla firm o niskim ratingu jest dostęp i koszt finansowania długu w formie kredytów bankowych i obligacji, zwłaszcza w przypadku długoterminowego zadłużenia" - uważa Fitch.

Zdaniem agencji, czołowe zintegrowane firmy sektora ropy i gazu, stosujące konserwatywną politykę finansową, takie jak austriackie OMV (‘A-'/perspektywa stabilna) oraz firmy gazowe z dużym udziałem przepływów pieniężnych z bardziej stabilnego i przewidywanego segmentu przesyłu i dystrybucji, takie jak słowacki Slovensky plynarensky priemysel, a.s. (SPP, ‘A'/ perspektywa stabilna) powinny utrzymać solidne profile kredytowe w 2010 roku, pomimo wyzwań stojących przed sektorem.

Dystrybutorzy paliw posiadający duże i efektywne sieci stacji, na przykład największy dystrybutor paliw w Turcji, Petrol Ofisi A.S. ('BB-'/ perspektywa stabilna), którego wyniki oparły się recesji w 2009 roku, powinni utrzymać solidne przepływy środków z działalności operacyjnej (FFO) w 2010 roku.

"Natomiast rafinerie, które były zdecydowanie najmocniej dotknięte przez kryzys w 2009 rok, mają przed sobą kolejny trudny rok z niskimi marżami rafineryjnymi i niskim poziomem wykorzystania mocy przerobowych. W lepszej sytuacji w warunkach obecnej dekoniunktury jest segment przerobu ropy w firmach generujących dodatkową marżę na sprzedaży dzięki korzystnej lokalizacji rafinerii (dodatkowa marża oprócz cyklicznej i zmiennej benchmarkowej marży rafineryjnej), posiadających wysoki i stabilny udział w rynku krajowym, rozbudowaną infrastrukturę logistyczną i dużą sieć stacji paliw" - czytamy w raporcie.

Jako przykłady takich firm Fitch wskazał na PKN Orlen (‘BB+'/lista obserwacyjna ze wskazaniem negatywnym), Turkiye Petrol Rafinerileri A.S. (Tupras, ‘BBB-'/ perspektywa stabilna) i segment przerobu ropy i dystrybucji paliw węgierskiej zintegrowanej firmy naftowo-gazowej MOL Plc.

Fitch uważa, że rafinerie posiadające dużą dźwignię finansową, na przykład w wyniku dużych akwizycji finansowanych długiem, przeprowadzonych w okresie wyższych cen aktywów rafineryjnych (takie jak PKN) lub dużych inwestycji na modernizację i rozbudowę rafinerii (Grupa Lotos) zanotują znaczne pogorszenie wskaźników kredytowych w 2009 roku w związku ze spadkiem FFO i EBITDA.

"Spowoduje to presję na profile kredytowe w przyszłym roku, o ile nie zostanie to zrównoważone przez działania mające na celu zmniejszenie zadłużenia lub generowanie dodatkowych przepływów pieniężnych z nowych instalacji (o ile istniejący popyt krajowy wchłonie dodatkową podaż produktów)" - czytamy dalej.

Perspektywa ratingów agencji Fitch dla tych firm rafineryjnych, które maja konserwatywną politykę finansową z niewielkim wykorzystaniem zadłużenia, na przykład Tupras, jest stabilna na 2010 rok.

"Firmy te mają odpowiednią nadwyżkę finansową, żeby przetrwać dłuższy okres niskich marż bez pogorszenia profilu kredytowego" - podsumowała agencja.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fitch: Stabilna perspektywa dla sektora ropy i gazu w regionie, negatywna dla rafinerii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl