SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Forbes Polska” przeprasza i prostuje artykuły „Polski Żyd oskarża”

Magazyn „Forbes Polska” (Ringier Axel Springer Polska) zamieścił przeprosiny skierowane do polskiej społeczności żydowskiej za dotyczące jej artykuły z wrześniowego numeru. Jednocześnie zamieścił sprostowanie zawartych w nich nieprawdziwych informacji.

„Forbes Polska” przeprasza i prostuje artykuły „Polski Żyd oskarża”

Na okładce wrześniowego wydania „Forbes Polska” znalazł się Seweryn Aszkenazy, prezes stowarzyszenia Beit Warszawa, wraz z tytułem „Polski Żyd oskarża”. Jak informował podpis, Aszkenazy „ujawnia kulisy przejmowania pożydowskiego mienia”.

Okładka zapowiadała trzy teksty dotyczące tej sprawy: artykuł „Kadisz za milion dolarów” napisany przez dziennikarza „Forbesa” Wojciecha Surmacza we współpracy z Nissanem Tzurem, dziennikarzem śledczym „Maariv” i „The Jerusalem Post”, felieton „Żydowskie oskarżenie” Eryka Stankunowicza, I zastępcy redaktora naczelnego „Forbesa”, oraz felieton „Kim są nasi przywódcy?” Seweryna Aszkenazego.

- Moglibyśmy wziąć odszkodowania za różne rzeczy, które się mieszczą na cmentarzach. Zapłaciliby, ale my nie wiemy, czy nam za to wolno wziąć pieniądze - zastanawiał się dyrektor polskiej gminy żydowskiej. Wzięli. „Forbes” ujawnia kulisy obrotu tym majątkiem - czytamy w leadzie „Kadisza za milion dolarów”. - Jesteśmy małą żydowską społecznością w nowej, odrodzonej i wolnej Polsce. Mamy rok 2013, 70 lat minęło od piekła II wojny światowej, ale my nauczyliśmy się tak mało... o ile cokolwiek. Nasi współcześni przywódcy, niezmiennie obojętni na nasz los, wydają się zdecydowani na likwidację kruchych pozostałości po największej i kwitnącej społeczności żydowskiej na świecie - zaczął swój felieton Aszkenazy.

W serwisie internetowym „Forbes Polska” ukazały się właśnie przeprosiny za te publikacje skierowane do społeczności żydowskiej w Polsce. - Wyrażamy ubolewanie z powodu opublikowania nieuprawnionych twierdzeń o działaniu opisanych instytucji i osób na szkodę mienia i dziedzictwa społeczności żydowskiej w Polsce - stwierdza redakcja magazynu. - Przepraszamy w szczególności za publikację informacji sugerujących następujące działania: czerpanie przez wskazane w artykułach osoby korzyści prywatnych z działalności organizacji żydowskich w Polsce, sprzedaż odzyskanych cmentarzy żydowskich w Toruniu, Gliwicach i Lublinie wbrew zasadom tradycji żydowskiej oraz brak rozliczenia środków przekazanych na cele ochrony dziedzictwa żydowskiego - wylicza.

Redakcja przeprasza też za opublikowanie stwierdzenia rozdzielającego Żydów na „prawdziwych” i „nieprawdziwych” oraz stwierdzenia, że we władzach organizacji żydowskich „prawdziwych Żydów jest jak na lekarstwo”. Podkreśla, że nie było jej zamiarem wartościowanie członków społeczności żydowskiej.

Jednocześnie w serwisie znalazło się sprostowanie 15 nieprawdziwych lub nieścisłych informacji zawartych w artykule  „Kadisz za milion dolarów”. Do redakcji przesłali je Piotr Kadlčik, przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Monika Krawczyk, pełnomocnik zarządu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, oraz Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Odnośniki do przeprosin i sprostowania znajdują się na samej górze strony głównej serwisu „Forbesa”.

W sierpniu br. średnia sprzedaż ogółem „Forbes Polska” wyniosła 27 755 egz. (według ZKDP - zobacz szczegółowe dane).

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Forbes Polska” przeprasza i prostuje artykuły „Polski Żyd oskarża”

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aj
Syjonistyczny Axel Springer który wydaje irlnadzkiego Forbesa przeprasza ortodoksyjnych zydów za słowa zyda reformowanego
39 11
odpowiedź
User
lana
Krupa dał du...pa.
18 17
odpowiedź
User
zulu
Żydzi nie odpuszczą. Tylko Żydzi mogą krytykować i pouczać, a nie Żydów. Krupa powinien o tym wiedzieć, a nie teraz się kajać i przepraszać.
44 13
odpowiedź
User
Karma
Redaktor Kazimierz dał ciała, aż przykro patrzeć. Powinien się szykować na Jom Kippur?
19 16
odpowiedź
User
Rebe
Hmm. Przeprosiny to chyba jednak za mało.
12 23
odpowiedź