SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fortis Bank: w II półr. niższe odpisy i wzrost przychodów

Fortis Bank Polska liczy, że przychody w II połowie roku będa wyższe niż w pierwszej, kiedy wyniosły 428,6 mln zł. Odpisy na kredyty z utratą wartości powinny być niższe, niż zanotowane przez bank w II półroczu 2009 r., poinformował wiceprezes zarządu Jan Bujak.

Fortis Bank: w II półr. niższe odpisy i wzrost przychodów

„W drugiej połowie tego roku bardzo duże znaczenie wciąż będzie miał poziom odpisów. Zakładamy, że przychody półrocze do półrocza będą rosły, ale odpisy są dużą niewiadomą” - powiedział Bujak dziennikarzom we wtorek.

Przychody netto wyniosły 428,6 mln zł w I półroczu wobec 165,1 mln zł (przed połączeniem z Dominet Bankiem).

Zysk netto wyniósł 14,8 mln zł w I półroczu  w porównaniu z 231,9 mln zł straty rok wcześniej. Wzrost zysku to efekt wzrostu wynik z odsetek - do 290,9 mln zł wobec 179,1 mln zł rok wcześniej, pozytywnego wyniku na operacjach instrumentami finansowymi (49 mln zł) oraz niższych odpisów z tytułu utraty wartości, niż w I poł. 2009 r.

Wartość odpisów w I półr. wyniosła 110,3 mln zł i była niższa o 145,4 mln zł niż rok wcześniej, a 80% wszystkich odpisów dotyczyło portfela kredytów klientów detalicznych. Spadek odpisów w segmencie korporacyjnym wyniósł 28 mln zł w I półr.

Bujak poinformował, że od kwietnia widoczna jest poprawa  jakości portfela, a odpisy w II półroczu powinny być niższe, niż w analogicznym okresie ub. roku.

„Sytuacja na rynku nie jest stabilna. W segmencie korporacyjnym może być jakieś zaskoczenie, jakieś kłopoty firm mogą się pojawić. Na pewno jednak nie będzie to poziom, z którym mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku. Odpisy na pewno będą niższe, niż w II połowie 2009 r.”- powiedział Bujak.

Rezerwy w II pół. 2009 r. wyniosły 581 mln zł, a w samym IV kw. ich wartość sięgnęła 223 mln zł.

W drugiej połowie roku bank zamierza skoncentrować się na rozwijaniu akcji kredytowej dla korporacji, a w segmencie detalicznym przyspieszyć sprzedaż kredytów hipotecznych oraz gotówkowych.

W I kw. tego roku w banku został utworzony dział personal finance, zatrudniający ponad 150 osób, który zajmuje się sprzedażą kredytów oraz windykacją należności w segmencie detalicznym. Zdaniem wiceprezesa pozwoli to zwiększać sprzedaż przy zachowaniu ostrożnej polityki kredytowej.

Należności od klientów netto wyniosły 13,8 mld zł na koniec czerwca i były na zbliżonym poziomie w porównaniu z końcem 2009 r. Udział kredytów komercyjnych wynosił 51% w całości portfela.

Wartość kredytów hipotecznych brutto wynosiła 4,98 mld zł i wzrosła o 10% w ciągu 6 miesięcy tego roku.

Wartość depozytów spadła o 19% w skali roku do 7,47 mld zł. Bank, mając zapewnione finansowanie z grupy BNP Paribas świadomie zrezygnował z konkurowania oprocentowaniem na rynku.

Współczynnik wypłacalności wyniósł 13,76% na koniec czerwca.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fortis Bank: w II półr. niższe odpisy i wzrost przychodów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl