SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trzy kanały zainteresowane dwoma miejscami na multipleksach naziemnych

Francuski odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poinformował, że otrzymał trzy wnioski o koncesje na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej. Kontynuować nadawanie chcą TF1 i M6. Arcom zdradził, że wpłynął też wniosek dotyczący kanału Six. Stoi za nim właściciel UPC Polska i Play.

O miejsce kanału M6 w naziemnej telewizji cyfrowej we Francji stara się właściciel m.in. Play i UPC PolskaO miejsce kanału M6 w naziemnej telewizji cyfrowej we Francji stara się właściciel m.in. Play i UPC Polska

Nadawcy zainteresowani emisją naziemną we Francji mieli czas na zgłoszenia do 23 stycznia. Ogłoszenia dotyczącą miejsca pierwszego i szóstego na dekoderach. Francuskie media twierdzą, że najprawdopodobniej TF1 i M6 mogą być spokojne o przedłużenie koncesji. Podczas posiedzenia odpowiednik KRRiT uznał za dopuszczalne wnioski spółek: Télévision Française 1 (TF1), Métropole Télévision (M6) i NJJ Projet 5523 (Six). 15 lutego 2023 roku każda z firm ma zaprezentować swoje plany regulatorowi. W drodze losowania wybrano godziny prezentacji. O 9.15 swoje pomysły przedstawi Six, o 11.00 TF1, a o 14.30 M6.

Właściciel Play i UPC Polska chce naziemnego kanału

Już w grudniu dziennik „Les Échos” poinformował, że zainteresowany zajęciem miejsca M6 jest Xavier Niel. Od 2020 roku jest on większościowym udziałowcem sieci komórkowej Play, a od kwietnia 2022 roku także sieci kablowej UPC Polska. Po tym jak TF1 i M6 nie doszły do porozumienia w sprawie fuzji, biznesmen chciał przejąć M6 od Bertelsmanna, łącząc siły z MediaForEurope rodziny byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Niemiecki koncern nie zdecydował się jednak na sprzedanie kanału.

Pod koniec listopada w wysłuchaniu publicznym poprzedzającym konkurs Maxime Lombardini, wiceprezes Iliad i François Sureau, prawnik reprezentujący NJJ Media, mówił o braku różnorodności w obecnych ofertach naziemnej telewizji cyfrowej. Apelowali do Arcom o przedłużenie czasu, w którym można składać wnioski koncesyjne o miesiąc dłużej, aby mogli przygotować dobrą propozycję. Regulator nie spełnił jednak tego postulatu. Oczekuje, że kandydaci zgłoszą się do 16 stycznia, a do 23 stycznia dostarczą wszystkie niezbędne dokumenty.

Konkurs przez reformę medialną

Obecne wezwanie do udziału w konkursie jest pierwszym od 1986 roku. We Francji doszło bowiem do zmiany przepisów. ARCOM jest regulatorem rynku medialnego od 1 stycznia 2022 roku. Wcześniej odpowiednikiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji była Wysoka Rada Audiowizualna (CSA). Francuskie władze chcą, żeby firmy chcące uzyskać miejsce na naziemnych multipleksach zobowiązali się do działań związanych z edukacją medialną, obywatelstwem cyfrowym, ochroną środowiska i walką ze zmianami klimatycznymi.

TF1 rozpoczęła emisje testowe w 1935 roku, będąc pierwszą stacją telewizyjną w Europie. W przeszłości była częścią publicznej grupy France Télévisions, ale w 1987 roku została sprywatyzowana. Należy do firmy Bouygues, zajmującej się budownictwem, deweloperstwem i usługami telekomunikacyjnymi. Niedawno stacja prowadziła spór z Canal+ w sprawie jej dystrybucji satelitarnej. Przez kilka tygodni nie była dostępna tą drogą dla odbiorców. Ostatecznie jednak firmy doszły do porozumienia. Do firmy należą też kanały tematyczne: TMC, TFX, TF1 Séries Films i LCI.  Komercyjny kanał M6 rozpoczął nadawanie 1 marca 1987 roku. Jest nadawcą kanałów tematycznych: W9, Gulli, 6ter, Paris Première, Téva, Série Club, M6 Music, MCM, RFM TV, MCM Top, MCM Pop Canal J i TiJi.

Dołącz do dyskusji: Trzy kanały zainteresowane dwoma miejscami na multipleksach naziemnych

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
E
Znowu click bait. Większość kliknęłam bo myślała, że chodzi o polski MUX8 i zwolnione miejsca po TVP. Celowe pominięcie w tytule, że chodzi o Francję, jest nieetyczną praktyką dziennikarską.
odpowiedź
User
Sps
Żenujące
odpowiedź