SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Strajk publicznych mediów we Francji. Chodzi o zniesienie abonamentu RTV

Pracownicy francuskiej, publicznej telewizji i radia przeprowadzili akcję strajkową. Na antenach państwowych nadawców pojawiały się archiwalne materiały i muzyka, zamiast bieżących serwisów informacyjnych. Związki zawodowe zrzeszające media protestują w ten sposób przed planami zniesienia we Francji obowiązkowego abonamentu RTV.

Fot. Wikipedia Article

Pracownicy francuskich państwowych nadawców - France Télévisions, Radio France i France Media Monde rozpoczęli we wtorek strajk w proteście przeciwko rządowym planom wycofania abonamentu radiowo - telewizyjnego, z którego tradycyjnie finansowane są ich usługi.

Bez publicznego finansowania?

Od wczesnego ranka we wtorek 24-godzinny kanał informacyjny France Info nadawał jedynie archiwalne materiały, podczas gdy jego radiowy odpowiednik emitował raczej muzykę niż regularne serwisy informacyjne. Z kolei czołowy ogólnotematyczny kanał France 2 nadawał migawki ze swojego porannego programu Télématin.

Sporną kwestią są plany dotyczące abonamentu RTV. Obecnie we Francji opłata za abonament telewizyjny, wynosząca 138 euro od gospodarstwa domowego rocznie, pomaga finansować nadawców publicznych i stacje radiowe. Ale rząd chce ją zastąpić stałym budżetem, który obejmowałby kilka lat.

Prezydent Emmanuel Macron ogłosił ten krok podczas swojej kampanii wyborczej w marcu br., ku wielkiemu zaniepokojeniu krajowego sektora audiowizualnego.

Czytaj także: Canal+ stawia na treści oparte na prawdziwych historiach. Więcej dokumentów i pozycji premium

Władze utrzymują, że zniesienie opłaty nie doprowadzi do zmniejszenia środków finansowych, ale związki zawodowe - CGT, CFDT, FO, SNJ, SUD, Unsa, CGC i CFTC - twierdzą, że to posunięcie spowoduje powstanie dziury w finansowaniu mediów publicznych o wartości 3,7 mld euro.

Rząd planuje przeforsować to narzędzie jako część projektu ustawy, mającej na celu rozwiązanie kryzysu kosztów utrzymania, który ma być poddany pod głosowanie w parlamencie 6 lipca br. Jeśli projekt nie przejdzie, opłata abonamentowa pozostanie na razie w mocy.

Oprócz obaw związanych z przyszłością abonamentu telewizyjnego, pracownicy państwowych nadawców obawiają się również planów połączenia France Télévisions, Radio France, France Médias Monde i INA od 2025 r. w jedną spółkę publiczną o nazwie France Médias.

Czytaj także: Więcej na TVP i Polskie Radio. Abonament RTV w górę o ponad 10 proc.

- Nadawcy publiczni nie tylko zatrudniają dziesiątki tysięcy osób w sektorze audiowizualnym we Francji, ale także zamawiają większość filmów i programów tworzonych przez niezależnych producentów – zaznaczył w komunikacie William Maunier, sekretarz generalny francuskiego związku zawodowego SNRT-CGT Audiovisuel i przewodniczący europejskiego sektora UNI Media, Entertainment & Arts. - Nie chodzi tu jednak tylko o miejsca pracy czy finansowanie, ale o zachowanie niezależności francuskich mediów, o pluralizm programowy i różnorodność kulturową. Nadawcy publiczni służą wszystkim grupom społecznym i o to właśnie walczymy.

UNI Media, która reprezentuje 500 tys. pracowników sektora mediów, rozrywki i sztuki na całym świecie, twierdzi że to, co dzieje się we Francji, jest częścią szerszego trendu, w którym rządy próbują ograniczyć lub zlikwidować nadawanie publiczne w całej Europie.

Organizacja zwróciła uwagę na niedawne próby rządu flamandzkiego obcięcia funduszy dla państwowego flamandzkojęzycznego nadawcy VRT, zamrożenie opłat licencyjnych w Wielkiej Brytanii oraz prywatyzację Channel 4, a także ograniczanie wolności mediów w Polsce, na Węgrzech i w Słowenii.

Dołącz do dyskusji: Strajk publicznych mediów we Francji. Chodzi o zniesienie abonamentu RTV

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Brix
A kiedy u nas w końcu ureguluje się kwestię abonamentu RTV? Obecny system kompletnie nie działa (opłacając uczciwie ten podatek czuję się kompletny frajer), a PiS przez 7 ostatnich lat (mając wszystkie instrumenty władzy) nic nie zrobił aby poprawić ściągalność (ale tym samym narazić się swemu elektoratowi) lub całkowicie z niego zrezygnować (i zastąpić inną metodą finansowania).
3 1
odpowiedź