SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fronda ze wzrostem wpływów o 31 proc. 524 tys. zł zysku zamiast 426 tys. zł straty

W ub.r. spółka Fronda PL, wydająca pisma „Fronda Lux” i „Lux” oraz książki, osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 31,5 proc. do 4,45 mln zł, a jej wynik netto poszedł w górę z 426,4 tys. zł straty do 524,4 tys. zł zysku. 1,8 mln przychodów zapewniła spółce księgarnia internetowa.

Article

W sprawozdaniu z działalności Fronda PL poinformowała, że 97 proc. jej zeszłorocznych wpływów pochodziło ze sprzedaży książek i czasopism. - Stałe wydawanie w każdym miesiącu 2018 r. po dwie lub trzy interesujące pozycje książkowe oraz regularne wydawanie czasopism, co przełożyło się na znaczny wzrost przychodów ze sprzedaży - opisała spółka.

Przychody księgarni internetowej WydawnictwoFronda.pl wyniosły w ub.r. 1,8 mln zł i stanowiły już 41 proc. łącznych wpływów firmy.

Wydatki tylko 5 proc. w górę, 242 tys. zł z dotacji

Koszty operacyjne Fronda PL w ub.r. wyniosły 4,04 mln zł, co wobec 3,85 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 4,9 proc. W sprawozdaniu firma wśród głównych działań realizowanych w ub.r. wymieniła „oszczędne gospodarowanie w zakresie kosztów działalności w celu ich optymalizacji i polepszenia rentowności działalności gospodarczej”, a także „stały przegląd istniejącej sieci dystrybucji książek i czasopism pod kątem rezygnacji z współpracy z odbiorcami rozliczającymi się nieregularnie a rozszerzania współpracy z najlepszymi odbiorcami i pozyskiwania nowych odbiorców, co podyktowane było bardzo trudną sytuacją na rynku dystrybucji książek”.

Wartość sprzedanych przez firmę towarów i materiałów poszła w górę w skali roku z 1,79 do 2,18 mln zł, a nakłady na zużycie materiałów i energii - ze 156,6 do 201,4 tys. zł. Natomiast koszty wynagrodzeń zmalały z 588,9 do 521,3 tys. zł, a usług obcych - z 1,11 mln zł do 986,9 tys. zł. Przełożyło się to na wzrost wyniku sprzedażowego z 467,3 tys. zł straty do 413,4 tys. zł zysku.

Kwota otrzymanych dotacji zwiększyła się z 215,9 do 242,4 tys. zł (to przede wszystkim granty z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na promocję literatury i czytelnictwa), a pozostałe koszty operacyjne zmalały z 279,8 do 100,7 tys. zł.

W efekcie Fronda PL osiągnęła w ub.r. 596,8 tys. zł zysku operacyjnego i 524,4 tys. zł zysku netto, wobec odpowiednio 429,4 i 426,4 tys. zł straty rok wcześniej.

Udziałowcy spółki (większościowym jest Hanna Jeżewska) zdecydowali, że zeszłoroczny zysk zostanie im wypłacony jako dywidenda.

Fronda wydała m.in. „Resortowe dzieci”

Fronda PL publikuje książki o różnej tematyce: od poradników, przez literaturę faktu (biografie, książki historyczne), tytuły o tematyce religijnej, po powieści fantasy. Oficyna wydaje książki publicystów określanych jako prawicowi, m.in. Tomasza Terlikowskiego, Pawła Lisickiego i Piotra Nisztora.

W ostatnich latach najgłośniejszymi publikacjami Frondy była seria „Resortowe dzieci” autorstwa Doroty Kani, Jerzego Targalskiego i Macieja Marosza. Przysporzyła firmie kłopotów prawnych, bo posypały się pozwy od osób opisanych w książkach. Po przegranych procesach o naruszenie dóbr osobistych Fronda musiała przepraszać w prasie Moniką Olejnik, a Jackowi Żakowskiemu wypłacić też 50 tys. zł zadośćuczynienia.

Jednocześnie „Resortowe dzieci” były hitem sprzedażowym. W czerwcu br. ukazała się ich kolejna część, dotycząca biznesmenów.

Bez związków z Fronda.pl

Fronda PL nie ma natomiast nic wspólnego z serwisem Fronda.pl, który należy do spółki Portal Fronda. Jej prezesem i właścicielem jest Tadeusz Grzesik.

W sprawozdaniu za ub.r. Portal Fronda podał jedynie, że zanotował zerowy zysk, a jego suma bilansowa wyniosła 5 tys. zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fronda ze wzrostem wpływów o 31 proc. 524 tys. zł zysku zamiast 426 tys. zł straty

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
amen
Jezu błogosław!
1 1
odpowiedź