SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Frost & Sullivan: strategia operatorów sieci 5G oparta na współpracy

Kluczową rolę w popularyzacji technologii 5G odegra współpraca z partnerami działającymi na rynkach wertykalnych oraz w krajach rozwijających się - przewidują eksperci Frost & Sullivan.

Article

Istniejące obecnie sieci 4G okazują się niewystarczające w stosunku do potrzeb związanych z szeroką gamą bazujących na szerokopasmowym Internecie usług, takich jak transmisje multimedialne, wideo konferencje czy zakupy online. W związku z tym, operatorzy sieci komórkowych zwracają coraz większą uwagę na możliwość wprowadzenia do swojej oferty technologii 5G - oceniają eksperci Frost & Sullivan.

Rozwiązanie to zapewnia bezproblemową łączność nawet w okresach szczytowego natężenia transmisji danych, oferując jednocześnie prędkość wymaganą przez takie usługi, jak szerokopasmowy Internet mobilny czy Internet Rzeczy (IoT). 5G posiada odpowiedni potencjał do tego, by zapewnić prawdziwą konwergencję sieci, ponieważ wykorzystuje liczne istniejące już rozwiązania technologiczne i może współpracować z technologiami poprzednich generacji.

- Wraz z oczekiwanym wzrostem liczby podłączonych do Internetu urządzeń spodziewanym w ciągu kolejnej dekady, zwiększy się także zapotrzebowanie na technologię 5G, szczególnie w gęsto zaludnionych obszarach miejskich  - zauważa Fiona Vanier, senior industry analyst w firmie Frost & Sullivan.- Wraz z pojawieniem się Internetu Rzeczy, technologia 5G może okazać się idealnym narzędziem przyczyniającym się do rozwoju autonomicznych samochodów, inteligentnych miast oraz Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT) - dodaje ekspertka.

Z najnowszej analiza Frost & Sullivan na temat perspektyw dla technologii 5G wynika, że obecnie większość europejskich operatorów posiada dobrze rozwiniętą bazę usług 3G oraz 4G, w związku z czym będą oni potrzebowali silnych zachęt do tego, by zmodernizować swoją infrastrukturę i dostosować ją do wymagań technologii 5G.

Współdzielenie i dzierżawa sieci oraz rozwiązania oparte na oprogramowaniu mogą obniżyć koszty inwestycji, zaś współpraca z firmami działającymi na rynkach wertykalnych może zapewnić dodatkowe przychody. Do firm, które jako pierwsze wdrażają nowe rozwiązania należą: Vodafone, Telefonica, Deutsche Telekom oraz British Telecom.

Aby jak najlepiej wykorzystać szanse związane z technologią 5G, operatorzy sieciowi powinni w pierwszej kolejności przeprowadzać testy przy współpracy z firmami działającymi na rynkach wertykalnych, przygotowując się tym samym do uruchomienia usług alternatywnych, jakie staną się dostępne dzięki technologii 5G.

Kolejnym krokiem powinna być koncentracja na rynkach wertykalnych, , takich jak produkcja, systemy dla inteligentnych miast oraz opieka zdrowotna. Operatorzy muszą również skupić się na kooperacji z dostawcami usług OTT over-the-top (OTT), oferującymi klientom detalicznym dostęp do transmisji sportowych, programów muzycznych, filmów fabularnych i/lub seriali.

Specjaliści z Frost & Sullivan radzą także nawiązywanie współpracy z firmami oferującymi sprawdzone i przetestowane rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz  z lokalnymi operatorami.

 - Projekty realizowane wspólnie z organizacjami rządowymi lub instytucjami edukacyjnymi mogą pomóc wypromować firmy zamierzające wejść na rynki zagraniczne - zauważa Fiona Vanier. - Możliwość zaoferowania większej liczby usług o wartości dodanej, a tym samym zatrzymania klientów, a także oferowanie treści dostosowanych do lokalnych potrzeb to czynniki, które na rynkach rozwijających się odgrywają kluczową rolę - konkluduje Vanier.

Dołącz do dyskusji: Frost & Sullivan: strategia operatorów sieci 5G oparta na współpracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl