SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Frost & Sullivan: w 2014 r. raczej ewolucja, niż rewolucja na rynku komunikacji mobilnej

W 2014 roku największym wyzwaniem dla europejskich operatorów sieci telekomunikacyjnych (ang. mobile network operators - MNO) będzie takie dostosowanie modeli biznesowych, by w pełni wykorzystać swoją wyjątkową pozycję w rynkowym łańcuchu wartości jako dostawca sieci, kanał sprzedaży urządzeń, dostawca usług cyfrowych i zaufany strażnik cennych danych klientów - prognozuje firma doradcza Frost & Sullivan.

iPhone 5S

iPhone 5S

Według Adriana Drozda, dyrektora ds. badań w zakresie technologii informatycznych i telekomunikacyjnych w firmie Frost & Sullivan, w przyszłym roku możemy się spodziewać raczej ewolucji niż rewolucji na rynku komunikacji mobilnej.

"Jednym z najważniejszych trendów zyskujących coraz bardziej na znaczeniu będą rozwiązania umożliwiające automatyczną wymianę danych między urządzeniami (ang. machine to machine, M2M). Ponad trzy czwarte europejskich MNO będzie oferować M2M w 2014 roku. Rosnąca konkurencja przyspieszy projektowanie i rozwijanie produktów w takich branżach, jak handel detaliczny czy automatyka przemysłowa, ponieważ firmy MNO chcą wykorzystać więcej zastosowań technologii M2M poza tradycyjnymi rozwiązaniami w motoryzacji i energetyce." - stwierdził Drozd.

W 2014 roku uwaga zarówno kupujących, jak i sprzedających rozwiązania IT, ma się przesuwać w kierunku internetu przedmiotów (ang. Internet of Things, IoT). Ekspansja aktywności IoT w roku 2014 i późniejszych latach ma być napędzana przez powszechną dostępność tanich czujników, różnego typu sieci połączeniowych, przetwarzaniem w chmurze, zaawansowanych technik analizy danych i mobilności. Pierwszymi wyzwaniami, z którymi zmierzą się operatorzy, mają być niezawodność połączeń i usługi przetwarzania w chmurze dla korporacji. Bez niezawodności i wysokiej jakości działania rozwiązania IoT nie spełnią oczekiwań, co spowolni ich dalszy rozwój.

"Firmy MNO będą też w większym stopniu wykorzystywać zasoby sieciowe i dostępne dane do wykonywania analiz i umacniania swojej pozycji dostawców usług cyfrowych. Projekty Big Data zyskują coraz wyższy priorytet. Zapotrzebowanie na narzędzia do wizualizacji gromadzonych danych w roku 2014 ma rosnąć, ponieważ organizacje chcą podejmować decyzje na podstawie udokumentowanych wyników. MNO mogą odegrać dużą rolę na tym polu, ponieważ dysponują danymi uzyskiwanymi z sieci oraz informacjami o abonentach, które można zagregować, poddać anonimizacji i przetworzyć na odpowiednie zbiory danych dla nowych aplikacji. Ostatecznie, oczekujemy, że niektórym MNO uda się osiągnąć pozycję zaufanych strażników danych." - powiedział Drozd.

Duże zapotrzebowanie na transfer danych, szczególnie z urządzeń mobilnych, staje się coraz większym obciążeniem dla istniejących sieci telekomunikacyjnych. Nowe aplikacje, usługi i koncepcje, takie jak IoT, tylko pogarszają sytuację. Choć w 2014 będziemy świadkami kontynuacji dużych inwestycji w infrastrukturę 4G, która ma podołać lawinowo rosnącemu zapotrzebowaniu na transfer danych, to wydaje się, że rozwój sieci telekomunikacyjnych wymaga nowego podejścia z uwzględnieniem pojemności, sprawności energetycznej i optymalizacji kosztów.

"Liderzy rynkowi wyłonią się spośród tych firm, które najlepiej poradzą sobie z wdrożeniem innowacji w stosowanych rozwiązaniach sieciowych. Dzięki doskonałej jakości sieci MNO zdołają uniknąć wojen cenowych, a także utrzymają i uzyskają wysoki poziom zadowolenia klientów." - dodał Drozd.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Frost & Sullivan: w 2014 r. raczej ewolucja, niż rewolucja na rynku komunikacji mobilnej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl