SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

25 gala rozdania Fryderyków w TVN. Nowa formuła i nowe miasto

Tegoroczną, jubileuszową 25 galę wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyki 2019 pokaże telewizja TVN. Jednocześnie impreza przenosi się z Warszawy do Katowic.

Article

25-lecie Fryderyków będzie miało miejsce w dniach 9-10 oraz 12 marca br. w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Wezmą w nim udział m.in. czołowi polscy artyści oraz eksperci branży muzycznej.

Na pełny obraz obchodów złożą się Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, Gala Muzyki Poważnej, festiwal muzyczny, liczne konferencje oraz panele tematyczne z udziałem najlepszych ekspertów z kraju i zagranicy, a także nowość - finał plebiscytu „Nagroda publiczności”.

Transmisja z gali wręczenia nagród w kategorii muzyki rozrywkowej odbędzie się w sobotę, 9 marca. Relację z tego wydarzenia od 21.00 będzie można śledzić w TVN. W poprzednich latach gala ta była transmitowana (albo retransmitowana z drobnym opóźnieniem) w publicznej Dwójce.

Z kolei Gala Muzyki Poważnej odbędzie się 12 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Akademia Fonograficzna odświeża formułę nagród

W tym roku Akademia Fonograficzna postanowiła odświeżyć formułę nagród Fryderyki. Stąd też m.in. wynika zmiana lokalizacji odbywania się wydarzenia (dotychczas zawsze miało ono miejsce w warszawie) oraz nadawcy telewizyjnego.

Po raz pierwszy w historii fani polskiej muzyki, którzy zakupią bilet, będą mogli uczestniczyć w Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu.

Nowością będzie także festiwal, stanowiący muzyczne dopełnienie całego wydarzenia. W niedzielę 10 marca, dzień po oficjalnych uroczystościach, w przestrzeniach MCK odbędzie się seria koncertów najlepszych polskich wykonawców. Występom towarzyszyć będą ponadto konferencje tematyczne, organizowane z myślą o przedstawicielach branży oraz miłośnikach muzyki, interesujących się kulisami rynku muzycznego.

Warto również wspomnieć o głosowaniu z udziałem publiczności. Fani muzyki będą mogli wybierać za pomocą SMS-ów przebój roku oraz wydarzenie muzyczne roku w ramach konkursu o nagrodę publiczności, towarzyszącego obchodom 25-lecia Fryderyków.

Partnerem ZPAV przy organizacji tegorocznych Gal Fryderyk jest Związek Artystów Wykonawców STOART.

Za produkcję wydarzenia odpowiadają agencje: LIVE oraz Festival Group.

W tegorocznej edycji Akademia wprowadziła także zmiany w samym konkursie. Albumy muzyki rozrywkowej nominowane zostały aż w 14. kategoriach gatunkowych. Wiele niszowych segmentów rynku muzycznego i stylów muzycznych, takich jak piosenka poetycka czy muzyka dziecięca, zyskało w tym roku możliwość walki o statuetkę w obrębie swojej kategorii.

Pojawia się również zupełnie nowa, cross-formatowa kategoria: nowe wykonanie. Obejmuje ona m.in. utwory nagrane wcześniej przez innych wykonawców, tzw. covery, a także nagrania koncertowe. Zgłoszono do niej 80 albumów i utworów.

- Przez ostatnie 25 lat Fryderyki zyskały prestiż i renomę, stając się świętem polskiej branży muzycznej. Dziś, w dniu jubileuszu, do wspólnego świętowania chcemy zaprosić także fanów, którzy współtworzą sukces każdego artysty. Chcemy im także pokazać różne aspekty naszego sektora, dlatego oprócz samej gali przygotowujemy dzień festiwalowy, łączący koncerty, warsztaty i seminaria - zapowiada Marek Staszewski, szef Związku Producentów Audio Video, organizatora konkursu Fryderek.

Dawid Podsiadło z największą liczbą nominacji

W tegorocznej edycji nagród Fryderyk zarejestrowano 1 257 zgłoszeń albumów, singli i teledysków. Najwięcej nominacji otrzymały te z udziałem Dawida Podsiadły. Akademia nominowała album i piosenkę „Małomiasteczkowy”, a także utwór „Początek” wykonany wspólnie z Kortezem i Krzysztofem Zalewskim - wyróżniła również artystę jako autora i kompozytora. Nominację otrzymały także dwa teledyski z jego udziałem (nominacje dla reżyserów: Tomasza Bagińskiego i Tadeusza Śliwy) oraz oprawa graficzna albumu „Małomiasteczkowy” (nominacja dla autora grafiki Bartłomieja Walczuka).

W kategoriach autor roku, kompozytor roku, album roku nowe wykonanie (album „Zalewski śpiewa Niemena”) oraz utwór roku wyróżniony został także Krzysztof Zalewski. Akademia nominowała również teledysk z jego udziałem (nominacja dla reżysera teledysku do utworu „Początek” - Tadeusza Śliwy).

Lanberry (Małgorzata Uściłowska) została nominowana w kategoriach: album roku pop, za płytę miXtura, utwór roku („Nie ma mnie”) oraz kompozytor roku (w teamie autorskim). Została także dostrzeżona grafika albumu miXtura autorstwa Angeliki Bujak.

Laureaci Złotych Fryderyków

Jak co roku Akademia Fonograficzna honoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury nagrodami Złoty Fryderyk. W edycji 2019 laureatami tych wyróżnień zostali: Robert Brylewski i Skaldowie w kategorii muzyka rozrywkowa, Wanda Warska w kategorii muzyka jazzowa oraz Jacek Kaspszyk w kategorii muzyka poważna.

Oficjalne wręczenie również i tych statuetek odbędzie się w trakcie uroczystych gal 9 oraz 12 marca 2019 roku.

Dołącz do dyskusji: 25 gala rozdania Fryderyków w TVN. Nowa formuła i nowe miasto

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dno ludzkie
Znając standardy TVN znów zobaczymy latające penisy i przepocone waginy
odpowiedź
User
Mis
Dzięki ,nie obejrzę TVN może przedstawić inna rzeczywistość
odpowiedź
User
fff
Dzięki ,nie obejrzę TVN może przedstawić inna rzeczywistość


no zapewne inną, niż dwójka
odpowiedź