SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

FTC rozpoczyna śledztwo w sprawie Facebooka, akcje serwisu w dół o 6 procent

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) potwierdziła rozpoczęcie oficjalnego dochodzenia w sprawie wykorzystania do celów politycznych danych 50 milionów użytkowników Facebooka. Giełda zareagowała dalszymi spadkami akcji serwisu, w efekcie których kapitalizacja Facebooka spadła od połowy marca o 100 mld dol.

Mark Zuckerberg, szef Meta PlatformsArticle

Śledztwo w sprawie Facebooka i nielegalnego wykorzystania danych 50 mln jego użytkowników przez firmę Cambridge Analytica FTC zapowiedziała już kilka dni po ujawnieniu sprawy w mediach. Teraz amerykański regulator rynku potwierdził rozpoczęcie postępowanie wobec Facebooka.

- Federalna Komisja Handlu jest zdecydowana by wykorzystać wszystkie dostępne jej narzędzia do skutecznej ochrony prywatności użytkowników – zaznaczyła FTC w komunikacie. – Traktujemy z pełną powagą informacje budzące wątpliwości co do polityki Facebooka w zakresie danych osobowych. FTC potwierdza że prowadzi dochodzenie w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności tej sprawy.

Nie wiadomo jakie są dokładne plany FTC związane ze śledztwem. Informacje na ten temat mogą okazać się trudno dostępne ze względu na to, że dochodzenie regulatora ma charakter niepubliczny.

Wiadomo natomiast, że informacje na temat śledztwa FTC wpłynęły niekorzystnie na sytuację Facebooka na Wall Street. Po potwierdzeniu przez komisję toczącego się postępowania akcje spółki potaniały o kolejne 6 proc., po spadkach zanotowanych w ubiegłym tygodniu. Od połowy marca br. walory Facebooka straciły na wartości 20 proc., co oznacza spadek rynkowej wartości firmy o ok. 100 mld dol.

Postępowanie potwierdzone przez FTC nie jest jedynym dochodzeniem prowadzonym w sprawie Facebooka przez amerykańskie instytucje. Własne śledztwo rozpoczęły też 2 komisje Kongresu USA, które wezwały Marka Zuckerberga, szefa Facebooka do osobistego stawienia się przed nimi i udzielenia szczegółowych wyjaśnień związanych z wykorzystaniem danych użytkowników.

W ub.r. Facebook odnotował 40,65 mld dol. przychodu, o 47 proc. więcej niż w roku 2016 (27,64 mld dol.). Zysk netto wzrósł z 10,22 do 15,93 mld dol. (+56 proc.).

 

Dołącz do dyskusji: FTC rozpoczyna śledztwo w sprawie Facebooka, akcje serwisu w dół o 6 procent

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ahh
Marzenie, żeby Facebook stracił na popularności. Najgorsza korporacja ze świata IT. Idiotyczne pomysły. Coraz gorszy poziom usług. Wprowadzanie stories i innych bzdet. Ograniczenie ruchu fanpage. I jeszcze nie pilnuje danych userów. VK albo inny porządny social media mógłby jakoś poważnie wejść do Polski.
odpowiedź
User
nick
Kolega @ahh - VK ? Ruskie szpiegi ? Zamiast oddawać dane amerykańskim agencjom wolisz KGB ? :> Ciekawe... Nie pilnuje danych, a kto przyznał uprawienia do kontaktów, smsów w aplikacje, same się przyznały czy ludzie ślepo klikają ?
Poza tym czego pilnować...przecież ludzie sami uprawiają tam ekshibicjonizm ;) Nie chcę ich jakoś szczególnie bronić, ale ludzie sami są zgotowali taki los i to przez lata ślepo idąc taką drogą. Oczywiście sama korporacja i agencje rządowe powinny trzymać standardy, ale sporo zależy od zainteresowania użytkowników, wyborców. Jak widać było małe albo wręcz zerowe.
odpowiedź
User
aZaliż
a kto przyznał uprawienia do kontaktów, smsów w aplikacje, same się przyznały czy ludzie ślepo klikają ?

Tak, ludzie ślepo klikają, ale to nie oznacza, że dowolna aplikacja powinna żądać dostępu do danych, które nie są jej potrzebne do funkcjonowania. Nie powinna a aplikacje żądające nadmiernych ilości danych powinny być blokowane przez dystrybutorów.
odpowiedź