SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Byli i obecni reportażyści Polskiego Radia założyli fundację. Będą promować radiowy dokument

Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Bartosz Panek, Agnieszka Walewicz i Agnieszka Dudzińska są wśród reportażystów, którzy po odejściu z Polskiego Radia założyli Fundację Audionomia. Chcą promować reportaż radiowy, m.in. poprzez organizację spotkań i warsztaty. W planach jest też ustanowienie specjalnej nagrody dla radiowych dokumentalistów. Szefową fundacji została Magdalena Świerczyńska-Dolot, a w jej skłądzie są też obecni pracownicy publicznego nadawcy.

Członkowie Fundacji Audionomia, fot. Marta RybickaArticle

„Człowiek - dźwięk - opowieść” - takie hasło przyświeca działalności powołanej właśnie Fundacji Audionomia. To owoc współpracy reportażystów radiowych - praktyków i teoretyków - z Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi i Warszawy.

- Długo rozmawialiśmy o czymś wspólnym. Bardzo intensywnie zastanawialiśmy się nad tym, w którą iść stronę i co chcemy osiągnąć. Kryzys Polskiego Radia, który do tej pory był jedynym domem dla polskiego reportażu dźwiękowego, sprawił, że nasze rozważania znalazły oficjalną ścieżkę. Chcemy w fundacji łączyć – nie dzielić. Spoić bardzo dziś rozproszone środowisko polskich reportażystów pod jednym hasłem: opowieść dźwiękowa - komentuje Magdalena Świerczyńska-Dolot.

Cel: propagowanie dokumentu i reportażu

Celem Fundacji jest - szeroko pojęta - popularyzacja i promocja audialnych narracji non-fiction, głównie takich gatunków jak dźwiękowy reportaż i dokument artystyczny.

- Zamierzamy wyprowadzić dźwiękowe formy artystyczne z internetu do przestrzeni publicznych, a tym samym zwiększyć świadomość społeczną związaną z przynależnością twórczości audialnej do świata kultury i sztuki. Jednocześnie stawiamy na pracę u podstaw: edukację w zakresie pogłębionego słuchania skierowaną głównie do dzieci i młodzieży - dodaje Katarzyna Michalak, członkini zarządu Fundacji Adionomia. - W epoce ogromnego zainteresowania podcastami i ogólnie formami audio skierowanie uwagi słuchaczy na poprawnie zrealizowane, mądre i poruszające emocjonalnie historie opowiedziane dźwiękiem jest dla fundacji bardzo ważne - podkreśla Joanna Bachura-Wojtasik z zarządu fundacji.

Członkowie Audionomii chcą organizować spotkania, konferencje, warsztaty oraz wydarzenia artystyczne, popularyzujące twórczość radiową. W planach jest też powołanie nagrody Audionomia Award, dla najlepszego reportażu artystycznego roku.

- Planujemy też współpracę z wybitnymi twórcami z zagranicy. Chcemy prezentować na naszym portalu takie formy narracji audialnych, pomysłów formalnych i artystycznych, które mogą inspirować i poszerzać nasze horyzonty myślenia o opowieści audialnej. Pragniemy wokół Audionomii budować społeczność ludzi wrażliwych na dialog i świat, którzy potrafią opowiadać nie tylko o tym co się wydarzyło, ale także o tym  co uniwersalne, ponadczasowe i ważne - zapowiada Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, inna członkini zarządu.

Działa już profil, powstaje portal

W ramach działalności Fundacji już wkrótce powstanie portal Audionomia.pl, na którym reportażyści będą polecać najlepsze formy dźwiękowe, dyskutować, rozmawiać z twórcami audio i innymi, dla których słuchanie jest ważnym aspektem pracy i życia. Ruszył już profil Adionomii na Facebooku jej członkowie zachęcają do kontaktu i wspólnego tworzenia treści na internetową platformę.

W skład zarządu Audionomii weszli: Bartosz Panek (przewodniczący rady fundacji; w marcu br. po ponad 20 latach odszedł z Polskiego Radia ), Hanna Bogoryja-Zakrzewska (członkini rady Fundacji; w lutym zakończyła trwającą 30 lat współpracę z publicznym nadawcą), Magdalena Świerczyńska-Dolot (szefowa przedsięwzięcia; przez lata związana była z Radiem Gdańsk – odeszła w lutym br. ).

Ponadto tworzą ją jeszcze: Anna Dudzińska (wiceprezes fundacji), która w czerwcu ub. roku odeszła po ćwierćwieczu z Polskiego Radia (dołączyła do Radia 357), Agnieszka Walewicz (wieloletnia sekretarz Studia Reportażu i Dokumentu PR; pożegnała się z radiem w maju br. ), Katarzyna Michalak, Agnieszka Czyżewska-Jacquemet oraz Joanna Bachura-Wojtasik.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Byli i obecni reportażyści Polskiego Radia założyli fundację. Będą promować radiowy dokument

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
To trochę jak inkarnacja dawnej Trójki i to zarówno 357 jak i RNŚ.
odpowiedź
User
Piotr
To trochę jak inkarnacja dawnej Trójki i to zarówno 357 jak i RNŚ.

Nie postrzegam tego w ten sposób.
Tworzą przestrzeń na dobry reportaż radiowy. To, że fundację tworzą przede wszystkim byli pracownicy PR3, w którym kiedyś były świetne reportaże, to już konsekwencja zmian, jakie zaszły w roku 2020.
odpowiedź
User
HE
Co niepokojące i zwyczajnie absurdalne, że każdorazowo potrzebują odwołać się do trupa Polskiego Radia, żeby lansować siebie...
odpowiedź