SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zachęca do przekazania 1 procenta z podatku

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, od 30 lat pomagająca dzieciom po doświadczeniach wykorzystywania seksualnego, prowadzi kampanię zachęcającą do przekazania na jej rzecz 1 procenta z podatku dochodowego.

Article

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę dzięki 1 procentowi z podatku wspiera dzieci po doświadczeniach wykorzystywania seksualnego. Otrzymują od Fundacji bezpłatną pomoc psychologiczną, prawną, medyczną i terapeutyczną. Aby wesprzeć Fundację , należy wpisać w deklarację podatkową KRS 0000 20 44 26.

Spot kampanii pokazuje rodzinną imprezę komunijną, na której chłopiec przebywa ze swoim oprawcą - najprawdopodobniej przyjacielem rodziny.

Pomoc dzieciom po przemocy seksualnej

Fundacja zajmuje się także profilaktyką i pracą terapeutyczną z dziećmi wykorzystywanymi seksualnie. W specjalistycznych placówkach – Centrach Pomocy Dzieciom, obejmuje bezpłatną i kompleksową opieką dziecko i jego niekrzywdzących opiekunów. Integrując wsparcie psychologiczne, medyczne i prawne stawia sobie za cel pomoc każdemu skrzywdzonemu dziecku. Tylko w 2020 roku w Centrach Pomocy Dzieciom opieką i długofalowym wsparciem Fundacja objęła 446 dzieci, a jej specjaliści przeprowadzili 4413  konsultacji psychologicznych, psychiatrycznych i pediatrycznych oraz indywidualnych sesji terapeutycznych z dziećmi.

Od wielu lat edukuje też rodziców, profesjonalistów pracujących z dziećmi, a także pracowników wymiaru sprawiedliwości – sędziów, prokuratorów, biegłych psychologów. Prowadzi też zróżnicowane działania medialne w celu społecznego nagłośnienia tego zjawiska.

Problem wykorzystywania seksualnego dzieci, chociaż od 30 lat obecny w dyskursie społecznym w Polsce, ciągle jeszcze nie stał się w naszym kraju przedmiotem spójnej polityki społecznej. Społeczna zmiana związana z dostrzeżeniem problemu nie dokonała się z dnia na dzień i jest ogromnym udziałem Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacji Dzieci Niczyje). Była procesem stopniowym, długofalowym i niełatwym, który wciąż trwa. Konsekwencją legitymizacji problemu powinno być dążenie do jego instytucjonalizacji – stworzenia polityki społecznej i konkretnej, instytucjonalnej oferty pomocy.

Część tego typu działań wprost wynika z międzynarodowych konwencji, m.in. Konwencji Rady Europy o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych (tzw. Konwencja z Lanzarote), którą Polska ratyfikowała w listopadzie 2014 roku, biorąc na siebie zobowiązanie realizacji. Minęło ponad 6 lat, a nasz kraj do tej pory w pełni nie wdrożył zawartych w niej rozwiązań.

- Niestety przeciwdziałaniu wykorzystywaniu seksualnemu dzieci żaden rząd nie nadał do tej pory priorytetu w swoich działaniach. Nie powstał narodowy program ochrony dzieci, o który apelowaliśmy. Nie ma powszechnie dostępnej sieci profesjonalnych placówek pomocowych – nasze Centra Pomocy Dzieciom są jedynymi z niewielu w Polsce, specjalistycznymi placówkami, w których dzieci wykorzystywane seksualnie otrzymują kompleksową, bezpłatną pomoc, gdzie mają zapewnioną interdyscyplinarną diagnozę i interwencję - komentuje dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Mimo ogromnego doświadczenia i wiedzy, które mamy jako organizacja, od 2016 roku nie udaje nam się uzyskać finansowania ze środków Funduszu Sprawiedliwości na pomoc bezpośrednią dla dzieci pokrzywdzonych przestępstwem, w tym wykorzystywanym seksualnie. Za każdym razem główny zarzut dotyczy tego, że ograniczamy pomoc tylko do dzieci. A komu mamy pomagać? Przecież jesteśmy organizacją, która od 30 lat swoje działania koncentruje właśnie na dzieciach. To dzieci są obiektem naszej troski. To one w niedalekiej przyszłości będą dorosłymi, którym brak pomocy wtedy, gdy była niezbędna, zrujnował życie - dodaje dr Sajkowska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zachęca do przekazania 1 procenta z podatku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl