SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Feminoteka w kampanii społecznej broni Konwencji Stambulskiej

W dziesiątą rocznicę przyjęcia przez Radę Europy Konwencji Stambulskiej, rusza kampania społeczna broniąca jej postanowień. Fundacja Feminoteka sprzeciwia się wypowiedzeniu przez Polskę tego dokumentu, dającego narzędzia prawne do walki z przemocą domową, a także domaga się od władz jego pełnej realizacji.

Article

Polska przyjmując w 2015 roku Konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, szerzej znaną jako Konwencja Stambulska, polskie władze zobowiązały się  do przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć.

Jak wskazuje Fundacja Feminoteka, system pomocy dla osób dotkniętych przemocą dzięki Konwencji jest lepszy niż przed jej ratyfikacją, wiele z jej postanowień wciąż nie ma swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Według statystyk policji, tylko w 2019 roku przemocy doznało 124 tys. kobiet. Wprowadzenie wszystkich założeń Konwencji stambulskiej to warunek bezpieczeństwa dla milionów kobiet w naszym kraju - podkreślają działaczki z Feminoteki.

- Gdyby nie Konwencja, w Polsce nie doszłoby do ważnych i przez lata wyczekiwanych zmian, które zwiększają poczucie bezpieczeństwa tysięcy kobiet i dziewcząt w naszym kraju. Dla nas Konwencja jest jak tarcza. Gwarantuje nam bowiem, że zapobieganie i zwalczanie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej nie jest jedynie aktem dobrej woli państwa, lecz obowiązkiem prawnym. Jej wypowiedzenie, to zamach na nasze prawa - komentuje Joanna Piotrowska, prezeska Fundacji Feminoteka.

Dzięki Konwencji gwałt jest w Polsce ścigany z urzędu, a osoby po gwałcie przesłuchiwane są tylko raz, w specjalnych, przyjaznych pokojach w obecności psychologa. Opracowano również policyjne procedury pomocy osobom, które doświadczyły przemocy seksualnej. Możliwym stało się natychmiastowe odizolowanie sprawcy od ofiary. Uruchomiony został też całodobowy, ogólnopolski, finansowany przez państwo telefon dla osób doznających przemocy w rodzinie.

Fundacja Feminoteka w obronie Konwencji Stambulskiej

Fundacja będzie przekonywała do obrony Konwencji stambulskiej przy okazji spotkań z polityczkami i politykami oraz w komunikacji w mediach społecznościowych. Powstała również strona internetowa bronimykonwencji.pl na której zbierane są podpisy osób wspierających lepszą ochronę przed przemocą wobec kobiet.

Kampanię społeczną Feminoteki wspiera komunikacyjne All Hands Agency.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fundacja Feminoteka w kampanii społecznej broni Konwencji Stambulskiej

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XYZ
Brawo Feminoteka!
odpowiedź