SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Magdaleny Ogórek buduje muzeum utraconych dzieł sztuki, wsparła ją Fundacja Lotos

Założona przez Magdalenę Ogórek fundacja stawia na Dolnym Śląsku muzeum, poświęcone utraconym dziełom sztuki. Finansowo przedsięwzięcie to wsparła Fundacja Lotos, należąca do jednej ze spółek Skarbu Państwa (obecnie: Orlen). Sprawę ujawnili dziennikarze OKO.Press i magazynu śledczego FrontStory.pl.

Magdalena Ogórek, fot. TVP InfoArticle

Ogórek założyła Polish Lost Art Foundation (Fundacja Polskiej Sztuki Utraconej) w 2017 roku. Jej członkami są m.in. europoseł PiS Ryszard Czarnecki, Zbigniew Witek i były dziennikarz Radia Kraków Miłosz Horodyski. W 2021 roku Fundacja Lotos (po przejęciu tej spółki przez PKN Orlen nazwa zmieniła się na Fundacja Orlen dla Pomorza) przekazała PLAF darowiznę „z przeznaczeniem na dofinansowanie wykonania prac remontowo-budowlanych w budynku Muzeum”. Muzeum to powstaje w Sulisławicach (Dolny Śląsk), a wartość samej działki wynieść miała ponad 135 tys. zł.

Dziennikarka nie ujawnia, kto wspiera Fundację

Jaka kwota została przekazana na muzeum? Tego dziennikarzom OKO.Press i FrontStory.pl nie udało się ustalić. „Wg sprawozdań Fundacja Lotos w 2021 roku przeznaczyła na kulturę, sztukę i ochronę dziedzictwa narodowego 622 772 zł. Nie dostaliśmy odpowiedzi czy wsparcie dla PLAF mieści się w tej kwocie. Wiadomo natomiast, że jeżeli zostało przekazane na cele statutowe, PLAF nie musiała zapłacić od niego podatku” – czytamy.

Magdalena Ogórek w rozmowie z reporterami nie ujawniła, kto i w jakiej wysokości wspiera jej fundację. - Środki pochodzą od darczyńców prywatnych, uprzejmie proszę sprawdzić sobie definicję środków publicznych – przekazała dziennikarzom, dodając: - Działalność pro publico bono na rzecz nagłośnienia tematu skali, z jaką z premedytacją obrabował nas niemiecki okupant, to nie jest coś do kwestionowania.

Ogórek w swoich programach kilkukrotnie występowała w obronie Orlenu. W lutym br. na antenie TVP Info po krytycznej opinii posła PO o Danielu Obajtku przez kilka minut wyliczała zasługi obecnego prezesa Orlenu, a krytykowała władze firmy z okresu rządów PO-PSL. - Gdyby nie oszczędności, które od kilku lat podejmuje prezes Daniel Obajtek, dzisiaj benzynę byśmy tankowali za 8 zł, bo byłaby po 9, a rząd obniżyłby o złotówkę - stwierdziła. Z kolei w czerwcu w swoim programie „Plan dnia” stwierdziła, że wysokie ceny paliwa chronią Polskę przed rozkupieniem go przez obcokrajowców.

W TVP od pięciu lat

Z Telewizją Polską Magdalena Ogórek jest związana od jesieni 2016 roku. Dołączyła wówczas do grona gospodarzy „W tyle wizji” i „W tyle wizji extra” w TVP Info. Na początku 2017 roku wspólnie z Jackiem Łęskim zaczęła prowadzić w stacji „Studio Polska” (w połowie 2020 zastąpiła ją Małgorzata Opczowska, potem cykl zniknął z anteny), raz w tygodniu jest też gospodynią „O co chodzi”.

TVP Info prowadzi też niektóre wydania „Minęła 20”, „Minęła 8” i „Minęła 9”. W grudniu odeszła z weekendowego programu „W kontrze”, u boku Jarosława Jakimowicza zastąpiła ją wówczas Agnieszka Oszczyk, a od końcówki stycznia drugą parę prowadzących tworzą Katarzyna Ciepielewska i Łukasz Sobolewski.

Dołącz do dyskusji: Fundacja Magdaleny Ogórek buduje muzeum utraconych dzieł sztuki, wsparła ją Fundacja Lotos

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
-=x=-
Jak w Misiu, dostaną 15% ogólnej sumy kosztów jako konsultanci ;-)
odpowiedź