SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Joanna Mosiej-Sitek i Jerzy Wójcik założyli fundację. Cel: wspieranie wolności mediów

Były wydawca i wicenaczelny „Gazety Wyborczej”, Jerzy Wójcik, wraz z Joanną Mosiej-Sitek (była jego zastępczynią w "GW"), założyli fundację Media Liberation Fund - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Jej cele to m.in. podejmowanie działań na rzecz wolności mediów, a także na rzecz zwiększenia udziału kobiet w debacie publicystycznej. - Będziemy wzmacniać w mediach tematy, które mogą realnie zmieniać rzeczywistość - deklaruje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Joanna Mosiej-Sitek, szefowa nowej fundacji.

Joanna Mosiej-Sitek, fot. materiały prasoweJoanna Mosiej-Sitek, fot. materiały prasowe

Prezesem fundacji jest Joanna Mosiej-Sitek, jej zastępcą i członkiem zarządu – Jerzy Wójcik. Zarząd uzupełnia Marcin Czapski. W skład rady fundacji wchodzą z kolei: Marta Małecka, Tomasz Ulatowski (zasiadał w radzie Fundacji „Wysokich Obcasów”, razem z Mosiej-Sitek) i przedsiębiorca, inwestor - Przemysław Krych.

Czym zajmować się będzie nowa organizacja? Jako cele w statucie wymieniono m.in. działanie na rzecz wolności mediów w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a także podejmowanie działań w zakresie zwiększenia udziału kobiet w debacie publicznej i publicystycznej. Fundacja planuje kampanie medialne i informacyjne, ale ma też w planach działalność wydawniczą.

- Powołaliśmy fundację Media Liberation Fund, bo wierzymy, że niezależne dziennikarstwo może znaczyć więcej – przekonuje w rozmowie z nami prezes Mosiej-Sitek. - Chcemy wspierać wartościowe inicjatywy niezależnie od tego, gdzie powstają. Cytując fragment deklaracji w sprawie ukraińskiej z Kultury Paryskiej z 1977 roku, wierzymy, że "Nie będzie wolnych naprawdę Polaków, Czechów czy Węgrów bez wolnych Ukraińców, Białorusinów czy Litwinów..."

"Media to partner, nie władza"

Fundacja ma też „wzmacniać w mediach tematy, które mogą realnie zmieniać rzeczywistość”, zapewnia prezes Joanna Mosiej-Sitek. - Wierzymy, że dzisiaj współpraca może znaczyć więcej niż konkurowanie. Dlatego będziemy zapraszać do współpracy wszystkich, którzy wierzą, że media to partner a nie władza. Partner społeczeństwa obywatelskiego, instytucji, aktywistów, przedsiębiorców. Oczywiście będziemy tworzyć też własne projekty mediowe – zapewnia.

Joanna Mosiej-Sitek była związana z Agorą 14 lat, zanim – w połowie ub. roku – pożegnała się definitywnie z tym wydawcą. W ostatnich latach w Agorze była zastępczynią wydawcy „Gazety Wyborczej” (wydawcą był Jerzy Wójcik), odpowiadała też za wdrażanie digitalizacji dziennika, miała również w obowiązkach rozwój subskrypcji Wyborcza.pl. Dbała o obszar sprzedaży rozwoju produktów dla klientów, IT, analiz i SEO, a także odpowiadała za markę "Wysokie Obcasy". Pełniła też funkcję redaktor naczelnej magazynu „Wysokie Obcasy Praca”. W swojej karierze była też dyrektorem sprzedaży magazynów „GW”.

Wójcik z kolei – pełniący teraz funkcję wiceprezesa nowej fundacji - w listopadzie 2021 roku został zwolniony dyscyplinarnie z firmy po 28 latach pracy. W Agorze w latach 90-tych zakładał oddział "GW" w Zielonej Górze i w Gorzowie. Potem był zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Stołecznej", założycielem i pierwszym naczelnym "Metra" oraz naczelnym "Nowego Dnia", codziennej gazety wydawanej przez Agorę w latach 2005/06. Od 2006 r. kierował działem "Witamy w Polsce", wymyślił m.in. takie przedsięwzięcia Przystanek Europa", "Przystanek Polska" czy "Wysokie Obcasy Extra". Z początkiem 2011 roku Wójcik został jednym z zastępców redaktora naczelnego "GW", zastąpił Piotra Pacewicza.

Stanowisko wydawcy w „Gazecie Wyborczej” Jerzy Wójcik objął jesienią 2016 roku. Odpowiadał m.in. za wyniki finansowe „GW” i realizację jej celów strategicznych, zarządzał pracami zespołów sprzedaży, działów wsparcia, marketingu i promocji oraz redakcji, także lokalnych oddziałów „GW”.

Dołącz do dyskusji: Joanna Mosiej-Sitek i Jerzy Wójcik założyli fundację. Cel: wspieranie wolności mediów

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
podatnik
"wzmacniać w mediach tematy, które mogą realnie zmieniać rzeczywistość" To zaiste piękny cel :( Zatem nie chća relacjonować rzeczywistości, ale raczej ją kreować. To czym się będziecie różnić od tego co już mamy?
odpowiedź
User
Dominika
oj Wójcik, Wójcik
odpowiedź
User
Wojtuś
W Wyborczej, Sitek była pod Wojcikiem, w Fundacji Wojcik jest pod Sitek! To jest partnerski związek;)))
odpowiedź