SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundusz KKR wykupi mniejszościowy pakiet w Axel Springer. Wraz z Friede Springer i Mathiasem Doepfnerem przejmie kontrolę nad wydawnictwem

Axel Springer oraz fundusz KKR zawarli porozumienie, zgodnie z którym amerykański inwestor wykupi mniejszościowych pakiet akcji niemieckiego wydawcy od drobnych udziałowców. KKR zainwestuje w wykupienie przynajmniej 20 procent udziałów w Axel Springer, co w połączeniu z akcjami należącymi do Friede Springer i Mathiasa Doepfnera ma zapewnić trzem partnerom kontrolę nad firmą i warunki do stabilnego rozwoju w obszarze cyfrowym.

Article

Informacje na temat zaawansowanych rozmów pomiędzy szefostwem Axel Springer a amerykańskim funduszem inwestycyjnym KKR pojawiły się z końcem maja br. W negocjacjach chodziło o wykupienie przez KKR części akcji od mniejszych udziałowców niemieckiego wydawcy, a następnie stworzenie konsorcjum ze spółkami należącymi do Friede Springer i obecnego szefa Axel Springer Mathiasa Doepfnera, którzy są wspólnie właścicielami 45,4 proc. akcji koncernu.

Teraz poinformowano oficjalnie że umowa została zawarta. Zgodnie z nią KKR (za pośrednictwem kontrolowanego przez ten fundusz holdingu Traviata II S.à r.l.) wykupi od drobnych inwestorów przynajmniej 20 proc. akcji Axel Springer w cenie 63 euro za sztukę. To wartość o 39,7 proc. wyższa od tej, którą akcje wydawcy miały na koniec maja br., gdy pojawiły się pierwsze informacje na temat negocjacji pomiędzy partnerami.

Obecnie Friede Springer, wdowa po Axelu Springerze pośrednio lub bezpośrednio kontroluje 42,6 proc. akcji spółki, zaś do Mathiasa Doepfnera należy 2,8 proc. Po wykupieniu przez KKR dodatkowych 20 proc. udziałów utworzone przez tych trzech partnerów konsorcjum będzie posiadało wystarczającą kontrolę nad firmą, aby przeprowadzić działania zmierzające do dalszej ekspansji w obszarze cyfrowym. Jak zaznaczono w komunikacie w ten sposób uda się zapewnić koncernowi stabilną drogę dalszego rozwoju.

- Zarząd z zadowoleniem przyjął potencjalne partnerstwo z KKR - przyznał w komunikacie Mathias Doepfner. - Da nam ono świetną perspektywę dla dalszej strategii rozwoju. Nasze plany wzrostu będą wymagały w nadchodzących latach znaczących inwestycji w ludzi, produkty i technologie. Sojusz z KKR daje nam w tym zakresie dodatkowe możliwości finansowe.

We wtorek po ujawnieniu umowy pomiędzy Axel Springer a KKR akcje niemieckiej spółki na giełdzie wzrosły o 11,43 proc. osiągając cenę 62,40 euro i dając jej kapitalizację na poziomie ponad 6,7 mld euro.

KKR już wcześniej inwestował w niemieckie firmy medialne. W 2007 r. wykupił większościowy pakiet udziałów w ProSiebenSat.1, który następnie odsprzedał w 2014 r. Amerykańska firma była też powiązana finansowo z koncernem Bertelsmann.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fundusz KKR wykupi mniejszościowy pakiet w Axel Springer. Wraz z Friede Springer i Mathiasem Doepfnerem przejmie kontrolę nad wydawnictwem

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bracia starsi i jermanie
Rozmowy kontrolowane...
odpowiedź