SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundusz Mediów rusza z konkursem grantowym dla dziennikarzy. Prezesem Jacek Rakowiecki

Od września fundacja Fundusz Mediów rusza z konkursem grantowym dla dziennikarzy. Będzie można starać się o dofinansowanie materiałów, które nie mogą powstać, bo koszt ich przygotowania nie jest rekompensowany przez pracodawcę. Prezesem fundacji został Jacek Rakowiecki, a w radzie znaleźli się m.in. Piotr Pacewicz, Monika Sieradzka i Jacek Żakowski.

Article

Ideą Funduszu Mediów jest dofinansowanie materiałów dziennikarskich wysokiej jakości (pisanych, radiowych i telewizyjnych), które w obecnych warunkach nie mogą powstać, ponieważ wymagają dużego nakładu pracy, a koszt ich przygotowania nie jest rekompensowany standardową wierszówką czy honorarium autorskim. O wsparcie występować mogą polscy przedstawiciele mediów z własnym dorobkiem dziennikarskim.

Fundusz Mediów został powołany dwa lata temu przez Towarzystwo Dziennikarskie. Od czerwca funkcję prezesa fundacji pełni Jacek Rakowiecki, wieloletni dziennikarz, który w kwietniu br. zakończył pracę na stanowisku rzecznika prasowego Telewizji Polskiej (więcej na ten temat). W Radzie Funduszu znaleźli się Włodzimierz Grudziński, Piotr Pacewicz, Monika Sieradzka, Mirosław Stachowicz, Beata Stasińska i Jacek Żakowski.

Fundacja chce przyznawać od 100 do 300 grantów rocznie w standardowej wysokości - od 1-3 tys. do 5 tys. zł. Na początek organizacja będzie miał do rozdysponowania około 100-120 tys. zł, ale jeszcze w tym roku chce pozyskać kolejne środki. Wstępnie na 2016 rok Fundusz zakłada pozyskanie i rozdysponowanie 300 tys. zł. Środki przyznawane będą przez komisje grantowe.

- Mamy nadzieję, że nawet taka liczba materiałów dziennikarskich wysokiej jakości może stanowić znaczący fakt na rynku medialnym i przyczyniać się powoli do innego spojrzenia wydawców i właścicieli mediów na kwestię finansowania działalności dziennikarskiej - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Rakowiecki, prezes Funduszu Mediów. - Istotne jest też to, że tą drogą będziemy mogli wspomóc dobrych i wybitnych dziennikarzy, dziś często coraz głębiej sfrustrowanych, że nie mogą podejmować się zadań bardziej ambitnych, bo po prostu nie wystarczy im to na życie - dodaje.

Członkowie Rady Funduszu chcą zdobywać kolejnych darczyńców poprzez nawiązywanie kontaktów oraz przedstawianie idei fundacji jak największej liczbie decyzyjnych biznesmenów i menadżerów. - Wielu przedstawicieli świata biznesu ma świadomość, że jakościowe media to sprawa niezwykle ważna dla kraju, dla społeczeństwa, a nawet dla samej gospodarki. Czasem mam wrażenie, że niskim poziomem mediów ci menadżerowie bardziej są zatroskani i bardziej uświadamiają sobie wynikające z tego zagrożenia, niż sami ludzie mediów, którzy jakby do codziennej mizerii przywykli - tłumaczy Rakowiecki.

Jesienią Fundusz Mediów planuje również uruchomienie kolejnych konkursów grantowych, m.in. wspólnie z Akademią Rozwoju Filantropii na teksty dziennikarstwa lokalnego oraz konkursy na artykuły o tematyce związanej z ochroną zdrowia i bankowością.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fundusz Mediów rusza z konkursem grantowym dla dziennikarzy. Prezesem Jacek Rakowiecki

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gogo
Dobry pomysł. Takie rzeczy istnieją od dawna na Zachodzie i aż wstyd, że u nas środowiska medialne nie potrafiły wcześniej też czegoś podobnego zorganizować.
odpowiedź