SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zgoda na fuzję AT&T i Time Warner. CNN, HBO, DC Comics i Warner Bros z nowym właścicielem

Sędzia federalny wyraził zgodę na transakcję wartą około 85 miliardów dolarów, która może poważnie zmienić rynek medialny. AT&T dostał zielone światło na przejęcie Time Warner co oznacza, że CNN, HBO, DC Comics i Warner Bros stały się własnością telekomunikacyjnego giganta.

Article

Połączenie firm AT&T i Time Warner umocni światowego potentata telekomunikacyjnego oraz oznacza, że konsorcjum stanie się jedną z największych na świecie firm, która dystrybuuje treści filmowe.

Jedna z największych w historii transakcji na rynku medialnym stała pod dużym znakiem zapytania – negatywnie wypowiadał się o niej m.in. prezydent USA Donald Trump, który argumentował, że może zaszkodzić konkurencji na rynku. Jeszcze jako kandydat na głowę państwa zapowiadał, że ją zablokuje.

Sąd wyraził jednak zgodę na fuzję, a strony czekały na decyzję dwa lata. Głównym argumentem „za” miało być wsparcie tradycyjnego nadawcy w walce z technologicznymi gigantami, takimi jak Apple, Google czy Amazon. Obecnie spekuluje się o tym, czy Comcast rozważa przejęcie 21st Century Fox.

"Nowe" AT&T po wykupieniu koncernu Time Warner będzie mieć w swej dyspozycji zarówno środki dostarczania programów telewizyjnych do odbiorców, sieć satelitarną i internetową, jak i producentów tych programów.

Sędzia federalny Richard Leon odrzucił argumenty adwokatów wydziału antymonopolowego amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości, którzy - zdaniem krytyków obecnej administracji - z powodu osobistej niechęci prezydenta Donalda Trumpa do Time Warner (właściciela znienawidzonej przez niego, bo wciąż go krytykującej telewizji CNN), chcieli zablokować tę transakcję.

Adwokaci wydziału antymonopolowego resortu sprawiedliwości dowodzili, że zgoda na tę rekordowej wartości fuzję ograniczy możliwości wyboru amerykańskich konsumentów, zwiększy ceny abonamentów odbiorców telewizji kablowej i doprowadzi do opanowania rynku telewizji kablowej, reklamy telewizyjnej i usług telewizyjnych przez kilka gigantycznych korporacji.

Sędzia Richard Leon w uzasadnieniu swojej decyzji wskazał jednak, że wykupienie Time Warner przez AT&T - jedną z firm powstałych w wyniku podziału w czasach administracji Ronalda Reagana (1981-89) sięgającą początkami roku 1885, gdy powstała jako American Telephone and Telegraph Company, podyktowane jest nie tyle pragnieniem zmonopolizowania rynku telewizji kablowej, co obawą przed przyszłością: konkurencją ze strony technologicznie zaawansowanych spółek sektora IT,. takich jak Google, Facebook czy "streaming media", które dostarczają programy telewizyjne i filmy na życzenie odbiorców: Netflix, Hulu, płatny serwis YouTube - YouTube Premium (dawniej YouTube Red) czy gigant handlowy, a ostatnio także wytwórnia filmowa – Amazon.

Bezpośrednio po ogłoszeniu oczekiwanego z napięciem wyroku przez sędziego Leona, szereg firm usług sieciowych i telewizji przewodowej czy telefonii komórkowej jak Comcast czy Verizon zapowiedziało rozpoczęcie starań o sfinalizowanie podobnych transakcji.

Donald Trump już podczas swojej kampanii przed wyborami prezydenckimi w roku 2016 zapowiadał, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta to zablokuje planowane przez AT&T wykupienie Time Warner. W ocenie ekspertów odrzucenie przez sędziego federalnego wniosku urzędu antymonopolowego o zablokowanie tej fuzji należy odczytywać jako poważną porażkę urzędującego prezydenta.

Sędzia Richard Leon po ogłoszeniu swojej decyzji w wypełnionej po brzegi sali okręgowego sądu federalnego w Waszyngtonie zaapelował do rządu federalnego, aby "wykazał mądrość" i wybiegami administracyjno-prawnymi nie stawiał dalszych przeszkód w sfinalizowaniu transakcji.

Szef wydziału antymonopolowego resortu sprawiedliwości Makan Delrahim w oświadczeniu wydanym w środę, poinformował, że wydział antymonopolowy resortu sprawiedliwości, po dokładnym rozpatrzeniu liczącego 172 strony uzasadnienia przez sędziego swojej decyzji "rozważy następne kroki".

Time Warner to trzeci po Comcast i The Walt Disney Company największy podmiot na rynku medialnym pod względem przychodów. Do niego należą CNN, HBO, Warner Bros, Warner Interactive, DC Entertaiment czy takie stacje jak Cartoon Network, TBS, CBS.

AT&T American Telephone and Telegraph to przedsiębiorstwo telekomunikacyjne - w USA jest drugim co do wielkości operatorem telefonii komórkowej i największym telefonii stacjonarnej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zgoda na fuzję AT&T i Time Warner. CNN, HBO, DC Comics i Warner Bros z nowym właścicielem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl