SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Garmond Press chce przejąć klientów Ruchu. Uruchamia prenumeratę indywidulaną

Od poniedziałku Garmond Press oferuje prenumeratę prasy dla odbiorców indywidualnych. To odpowiedź na wycofanie tej usługi z końcem br. przez Ruch.

Salon prasowy Garmond Press Article

Garmond Press przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że o uruchomieniu prenumeraty dla odbiorców indywidulanych informował w ostatnim czasie najbardziej zainteresowanych wydawców. Spółka więcej informacji o nowej usłudze ma podać w najbliższych dniach,

- Z uznaniem witamy to, że Garmond Press podejmuje się obsługi prenumeraty dla odbiorców indywidulanych - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy.

Zwraca uwagę, że prenumerata jest ważna dla wydawców szczególne dlatego, że od lat maleje liczba kiosków i saloników prasowych, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. - W tej sytuacji cios w prenumeratę oznacza poważne ograniczenie dostępu czytelników do prasy - podkreśla.

Ruchowi prenumerata indywidualna się nie opłaca

Z końcem br. z realizacji prenumeraty dla odbiorców indywidualnych wycofuje się Ruch. Nie przyjmuje już od wydawców prasowych zleceń dotyczących tej usługi w przyszłym roku.

Biuro prasowe Orlenu, większościowego akcjonariusza Ruchu przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl, że „na podstawie przeprowadzonych analiz, które wykazały, że w związku z rozwojem digitalizacji i znaczenia prasy cyfrowej, zmniejsza się zainteresowanie klientów prenumeratą tradycyjną, a tym samym opłacalność tego segmentu, podjęta została decyzja o jego wygaszeniu”. Zapewniono, że do końca bieżącego roku „wszystkie aktualne zobowiązania Ruchu dotyczące prenumeraty będą realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem”

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przedstawiciele Izby Wydawców Prasy na spotkaniu nie zdołali przekonać Ruchu do zmiany tej decyzji. - Władze Ruchu przedstawiły argumenty wyłącznie ekonomiczne: że to działalność dla nierentowna dla Ruchu i starając się o poprawę swoich wskaźników ekonomicznych zamykają to, co się im nie opłaca - opisywał nam Marek Frąckowiak.

- Naszym zdaniem jest to nieuzasadnione, bo należy wspierać dystrybucję prasy, także poprzez prenumeratę. Prenumerata jest ogromnie ważna dla wydawców i różnie ważna dla czytelników. Na pewno powinno wspierać ją państwo, a Ruch, chociaż formalnie jest spółką prawa handlowego, pośrednio należy do Skarbu Państwa - podkreślił.

W ub.r. przychody Ruchu z prenumeraty zmalały z 29,66 do 23,67 mln zł. Wielokrotnie więcej firma zarobiła ze sprzedaży prasy i innych produktów w kioskach i salonikach (spadek w ub.r. z 543,97 do 489,76 mln zł) oraz sprzedaży hurtowej wydawnictw, czyli dostarczania gazet i czasopism głównie do sieci handlowych (spadek z 214,73 do 167,76 mln zł). Cała grupa kapitałowa Ruch w ub.r. zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 10,4 proc. do 799,61 mln zł, a jej strata netto zmalała z 61,25 do 86,07 mln zł.

Garmond Press z zyskiem, dogadał się z wierzycielami

Od lat Garmond Press zajmuje się prenumeratą dla firm i instytucji. Łącznie dostarcza prasę do ok. 20 tys. punktów, m.in. do sieci handlowych Kaufland, Lidl (stojaki z prasą są w połowie jego sklepów), (jej obsługę w tym zakresie przejął w br. od Ruchu), E.Leclerc, Lewiatan, Intermarche, grupa Społem, a także największa struktura handlowa w Polsce tj. Poczta Polska

Od połowy 2021 roku Garmond Press jest w trakcie przyspieszonego postępowania układowego, obejmującego ok. 50 mln zł zaległych wierzytelności, głównie wobec wydawców prasowych. Na mocy układu, prawomocnie zatwierdzonego przez sąd w lipcu ub.r., umorzono12,9 mln zł, spłatę 23,1 mln zł rozłożono na raty do lipca 2024 roku, a 14 mln zł przekonwertowano na udziały spółki. W konsekwencji 48,3 proc. kapitału dystrybutora objęli Wydawnictwo Bauer, Ringier Axel Springer Polska, Polska Press, Infor PL, Gremi Media, Agora, Agencja Wydawnicza Technopol oraz PFR.

W ub.r. Garmond Press osiągnął 3,9 mln zł zysku netto, mimo że przy wzroście wpływów o 8,8 proc. do 253,83 mln zł jego koszty operacyjne poszły w górę o 10,6 proc. do 259,34 mln zł. 12,9 mln zł przyniosło firmie umorzenie zobowiązań w ramach postępowania układowego.

Dołącz do dyskusji: Garmond Press chce przejąć klientów Ruchu. Uruchamia prenumeratę indywidulaną

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zdziwiony
Sprzedaż prasy maleje, a prenumeraty owej nie?
4 1
odpowiedź
User
Ala
.....prenumeraty też spada sprzedarz....
4 0
odpowiedź
User
Potwierdzone info
Orlen wypowiedział wszystkie umowy w "kioskach Ruchu". Maksymalny okres wypowiedzenia to 3 miesiące od 1 grudnia 2023 roku. Koniec marki już blisko. A miało być tak wspaniale.
4 0
odpowiedź