SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Gaz łupkowy już w Polsce. Popłynął w odwiercie w okolicach Łebienia

Brytyjska firma 3Legs Resources, specjalizująca się w poszukiwaniach i eksploatacji gazu niekonwencjonalnego, odnotowała wypłynięcie gazu łupkowego w odwiercie w odwiercie LE-2H w okolicach Łebienia na Pomorzu, podała spółka w komunikacie.

Gaz łupkowy już w Polsce. Popłynął w odwiercie w okolicach Łebienia

"W nawiązaniu do komunikatu spółki z 30 sierpnia 2011 r., dotyczącego ukończenia szczelinowania hydraulicznego w odwiercie Lebien LE-2H, z odwiertu zaczął płynąć gaz ziemny i zapalona flarę, na krótko w ramach zwyczajowego testu. Pozwoli to oszacować potencjał odwiertu" - głosi komunikat.

Spółka podała też, że kontynuuje prace nad odwiertem horyzontalnym Warblino LE-1H i wkrótce chce opublikować komunikat z nim związany.

3Legs Resources ma sześć licencji poszukiwawczych w Basenie Bałtyckim o łącznej powierzchni 1,08 mln akrów, a także trzy licencje w okolicach Krakowa i dwie w Badenii-Wirtembergii w południowo-zachodnich Niemczech.

3Legs Resources pozyskało 62 mln funtów z debiutu na AIM (w czerwcu br.) i chce przeznaczyć te środki na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Jak podała "Rzeczpospolita", 3Legs Resources (właściciel Lane Energy) współpracuje w Polsce z Conoco Phillips, który zgodził się finansować prace w zamian za prawo do 70% wydobywanego gazu.

Polskie zasoby uznawane są za największe w Europie. Amerykańska agencja Energy Information Administration (EIA)szacuje, że wydobywalne zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą 187 bilionów stóp sześciennych (tj. ok. 5,3 biliona m. sześc.). Jest to najwyższy szacunek złóż tego gazu niekonwencjonalnego w Polsce - wcześniej szacowano je na 1,4 bln m. sześc. (Wood Mackenzie) do 3,0 bln m. sześc. (Advanced Resources International).

Liczba koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce przekroczyła już 100.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gaz łupkowy już w Polsce. Popłynął w odwiercie w okolicach Łebienia

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dick
Czy ktoś czyta te artykuły?
8 8
odpowiedź