SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gaz z łupków może wyeliminować gaz z importu

Polska może mieć od 346 do 768 mld m3 gazu w łupkach szacuje Państwowy Instytut Geologiczny. „Kluczowe znaczenie będzie miało to, ile gazu uda się wydobyć w sposób ekonomicznie uzasadniony. Sukcesem byłoby ok. 14 mld m3 gazu rocznie, co wyeliminowałoby jego import i poprawiło bezpieczeństwo energetyczne kraju” – mówi Daria Kulczycka, dyrektor departamentu Energii i Ochrony Klimatu PKPP Lewiatan.

Gaz z łupków może wyeliminować gaz z importu

„Należy z dużym spokojem przyjąć informacje Państwowego Instytutu Geologicznego o naszych zasobach gazu łupkowego. Są to, co prawda wartości kilkukrotnie mniejsze niż te dotychczas prezentowane na podstawie szacunków amerykańskiej Agencji ds. Energii (EIA), ale z pewnością bliższe rzeczywistości.

Zadawalające byłoby wydobycie ok. 14 mld m3 gazu rocznie, eliminujące jego import.

Posługując się danymi z rynku amerykańskiego, taka skala wydobycia wymaga wykonania ponad 5 000 odwiertów, a więc nakładów rzędu 150-200 mld złotych. Oczywiście niezbędne będą też nakłady na infrastrukturę pozwalającą na przesył i energetyczne wykorzystanie gazu.

Racjonalne wydaje się więc stworzenie warunków do udziału w tym przedsięwzięciu, obok polskich przedsiębiorstw sektora paliwowo-energetycznego, także inwestorów zagranicznych. Inaczej proces rozciągnie się na lata. Potrzebna jest mądra ustawa koncesyjna, chroniąca interesy Skarbu Państwa będącego właścicielem złoża oraz inwestorów, którzy oczekują ekonomicznej opłacalności wydobycia” – dodaje Daria Kulczycka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gaz z łupków może wyeliminować gaz z importu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl