SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gazeta.pl i „Gazeta Wyborcza” będą spółkami? Akcjonariusze Agory dali zielone światło

Walne zgromadzenie Agory przyjęło uchwały pozwalające wydzielić do osobnych spółek niektóre piony biznesowe firmy, m.in. „Gazetę Wyborczą”, grupę Gazeta.pl i wydawnictwo książkowo-płytowe. Reorganizacja może zostać przeprowadzona w ciągu półtora roku.

Fot. Jacek Kowalski Article

Na dokończonym w poniedziałek walnym zgromadzeniu akcjonariuszy głosowali inwestorzy mający 31,09 mln walorów Agory, stanowiących 66,74 kapitału spółki i dających 48,22 mln głosów. Za uchwałami pozwalającymi przenieść do osobnych spółek wybrane piony biznesowe było 36,4 mln głosów, przeciw - 8,23 mln, ponadto oddano 3,57 mln głosów wstrzymujących się.

Wszystkie uchwały poparła Agora-Holding, która ma akcje dające 22,53 mln głosów - 35,36 proc. ogółu, a 46,72 proc. na poniedziałkowym walnym.

Walne zgromadzenie w tej sprawie rozpoczęto 1 marca, przy czym odroczono obrady przed głosowaniami dotyczącymi uchwał.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przyjęte uchwały stanowią, że do osobnych spółek mogą zostać wydzielone:
- Wydawnictwo Agora (wraz z księgarniami internetowymi Publio.pl i Kulturalnysklep.pl, liniami biznesowymi Ale!, Agora Muzyka i Agora Digital Music,
- Gazeta.pl (razem ze wszystkimi swoimi sekcjami, a także powiązanymi serwisami, m.in. Sport.pl, Moto.pl i Plotek.pl),
- „Gazeta Wyborcza” (razem z portalami Wyborcza.pl, Wyborcza.biz, miesięcznikami „Książki. Magazyn do Czytania” i „Wysokie Obcasy Extra”, działalnością poligraficzną, archiwum i agencją fotograficzną oraz organizacją m.in. Olsztyn Green Festival, CoJestGrane, Rzeszów Festival)
- obsługa informatyczna spółek z grupy kapitałowej Agora,
- zarządzanie zasobami personalnymi Agory,
- obsługa finansowo-księgowa Agory,
- zarządzanie siedzibą główną i flotą samochodową Agory.

Każda z tych linii biznesowych może zostać przeniesiona do osobnej spółki, w której Agora będzie miała 100 proc. udziałów, w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Zarząd Agory zapewnił niedawno, że nie rozważa scenariusza sprzedaży większościego pakietu lub całości spółek, do których mogą zostać wydzielone „Gazeta Wyborcza” czy Gazeta.pl. W rachubę wchodzi natomiast pozyskanie dla nich mniejszościowych udziałowców.

Więcej spółek ma dać oszczędności i więcej odpowiedzialności

Zapowiadając możliwość wydzielenia kilku marek i pionów do osobnych spółek, zarząd Agory podkreślił, że w każdej 100 proc. udziałów będzie miała Agora. Zwrócił uwagę, że spółki zależne działają od lat w jej segmencie radiowym i outdoorowym, natomiast w przypadku w przypadku segmentu prasowego, wydawnictwa oraz pionów HR i IT „szefowie biznesu nie należą do Zarządu Agora S.A., ponoszącego odpowiedzialność za działalność Spółki”.

- Takie rozróżnienie modeli zarządzania wewnątrz grupy kapitałowej powoduje, że w jej ramach występują różnice w zakresie odpowiedzialności, samodzielności i swobody zarządzania szefów poszczególnych biznesów - stwierdzono w komunikacie spółki.

Wyliczono, że „model pośredniego zarządzania przez Zarząd Agora S.A. biznesami funkcjonującymi w ramach spółek zależnych jest bardziej optymalny wpływa on na wzrost poczucia samodzielności, przedsiębiorczości, odpowiedzialności kadry kierowniczej za podstawowe aspekty związane z danym biznesem (w tym za realizację strategii, wyniki, wewnętrzną organizację oraz zagadnienia prawne, czy pracownicze)”.

Według Agory struktura z kolejnymi spółkami zależnymi „ułatwi ocenę ich kondycji finansowej i rentowności, pozwoli na większą transparentność rozliczeń pomiędzy poszczególnymi biznesami/segmentami oraz na jednoznaczne przypisanie aktywów do konkretnych linii biznesowych”, a także „może mieć pozytywny wpływ na optymalizację kosztów prowadzonej przez poszczególne biznesy”.

Z kolei sam zarząd Agory będzie mógł więcej skupić się na strategii całej grupy kapitałowej oraz strategiach i nadzorze nad poszczególnymi spółkami zależnymi.

Agora zwolniła część pracowników

W drugiej połowie listopada w należacej do Agory spółce Helios, zarządzającej siecią kin, rozpoczęły się zwolnienia grupowe. W efekcie konsultacji z pracownikami ustalono, że zwolnienia obejmą do 53 osób, ponadto w wyniku nieprzedłużeniu wybranych umów i nieobsadzaniu wakatów zatrudnienie zmniejszy się o kolejne 16 etatów. „Solidarność” działająca przy Agorze i Inforadiu wyjaśniła, że nie może reprezentować pracowników Heliosa w rozmowach o zwolnieniach grupowych. - Przez ostatnie lata nikt z kin Helios nie zdecydował się do nas zapisać. A to powoduje, że nie możemy reprezentować kogoś, kto nie udzielił nam do tego pełnomocnictwa - tłumaczono.

Równocześnie przeprowadzono zwolnienia grupowe w spółce Agora: objęły 84 osoby, uruchomiono też kolejną odsłonę programu dobrowolnych odejść. Warunki zwolnień zarząd spółki uzgodnił ze związkowcami. Agora szacowała, że na zwolnienia wyda ok. 3,6 mln zł, a od przyszłego roku dzięki mniejszemu zatrudnieniu będzie oszczędzać ok. 6,7 mln zł rocznie.

Na koniec września br. stałe zatrudnienie w grupie kapitałowej Agora wynosiło 2 360 etatów, o 57 więcej niż rok wcześniej. Latem na dodatki inflacyjne dla najmniej zarabiających pracowników firma przeznaczyła 3,1 mln zł.

W czwartym kwartale ub.r. przychody grupy Agora zmalały o 5,9 proc. do 331 mln zł, z czego sprzedaż reklam spadła o 10 proc., a biletów w kinach Helios o 9 proc. Całoroczna strata netto firmy sięgnęła 105,7 mln zł, prawie połowa wynika ze zrealizowanych przez firmę odpisów.

Od początku 2020 roku firma kwartalny zysk netto osiągnęła tylko raz - w czwartym kwartale ub.r. (24,12 mln zł). W środę 24 listopada na koniec sesji za akcję spółki płacono 4,34 zł, rekordowo mało w 23-letniej historii jej obecności na warszawskiej giełdzie

Dołącz do dyskusji: Gazeta.pl i „Gazeta Wyborcza” będą spółkami? Akcjonariusze Agory dali zielone światło

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gg
im więcej spółek i zarządów tym na pewno zyskowniej...Ot, nowa ekonomia wg czerskich;)
odpowiedź
User
Helmut Klopp
Czuję czosnek.
odpowiedź
User
Jan Pìerre Doliński
już jakaś kµŕwa minusuje kømentarze
odpowiedź