SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Gazeta.pl i „Gazeta Wyborcza” będą spółkami? Akcjonariusze Agory dali zielone światło

Walne zgromadzenie Agory przyjęło uchwały pozwalające wydzielić do osobnych spółek niektóre piony biznesowe firmy, m.in. „Gazetę Wyborczą”, grupę Gazeta.pl i wydawnictwo książkowo-płytowe. Reorganizacja może zostać przeprowadzona w ciągu półtora roku.

Fot. Jacek Kowalski Article

Na dokończonym w poniedziałek walnym zgromadzeniu akcjonariuszy głosowali inwestorzy mający 31,09 mln walorów Agory, stanowiących 66,74 kapitału spółki i dających 48,22 mln głosów. Za uchwałami pozwalającymi przenieść do osobnych spółek wybrane piony biznesowe było 36,4 mln głosów, przeciw - 8,23 mln, ponadto oddano 3,57 mln głosów wstrzymujących się.

Wszystkie uchwały poparła Agora-Holding, która ma akcje dające 22,53 mln głosów - 35,36 proc. ogółu, a 46,72 proc. na poniedziałkowym walnym.

Walne zgromadzenie w tej sprawie rozpoczęto 1 marca, przy czym odroczono obrady przed głosowaniami dotyczącymi uchwał.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przyjęte uchwały stanowią, że do osobnych spółek mogą zostać wydzielone:
- Wydawnictwo Agora (wraz z księgarniami internetowymi Publio.pl i Kulturalnysklep.pl, liniami biznesowymi Ale!, Agora Muzyka i Agora Digital Music,
- Gazeta.pl (razem ze wszystkimi swoimi sekcjami, a także powiązanymi serwisami, m.in. Sport.pl, Moto.pl i Plotek.pl),
- „Gazeta Wyborcza” (razem z portalami Wyborcza.pl, Wyborcza.biz, miesięcznikami „Książki. Magazyn do Czytania” i „Wysokie Obcasy Extra”, działalnością poligraficzną, archiwum i agencją fotograficzną oraz organizacją m.in. Olsztyn Green Festival, CoJestGrane, Rzeszów Festival)
- obsługa informatyczna spółek z grupy kapitałowej Agora,
- zarządzanie zasobami personalnymi Agory,
- obsługa finansowo-księgowa Agory,
- zarządzanie siedzibą główną i flotą samochodową Agory.

Każda z tych linii biznesowych może zostać przeniesiona do osobnej spółki, w której Agora będzie miała 100 proc. udziałów, w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Zarząd Agory zapewnił niedawno, że nie rozważa scenariusza sprzedaży większościego pakietu lub całości spółek, do których mogą zostać wydzielone „Gazeta Wyborcza” czy Gazeta.pl. W rachubę wchodzi natomiast pozyskanie dla nich mniejszościowych udziałowców.

Więcej spółek ma dać oszczędności i więcej odpowiedzialności

Zapowiadając możliwość wydzielenia kilku marek i pionów do osobnych spółek, zarząd Agory podkreślił, że w każdej 100 proc. udziałów będzie miała Agora. Zwrócił uwagę, że spółki zależne działają od lat w jej segmencie radiowym i outdoorowym, natomiast w przypadku w przypadku segmentu prasowego, wydawnictwa oraz pionów HR i IT „szefowie biznesu nie należą do Zarządu Agora S.A., ponoszącego odpowiedzialność za działalność Spółki”.

- Takie rozróżnienie modeli zarządzania wewnątrz grupy kapitałowej powoduje, że w jej ramach występują różnice w zakresie odpowiedzialności, samodzielności i swobody zarządzania szefów poszczególnych biznesów - stwierdzono w komunikacie spółki.

Wyliczono, że „model pośredniego zarządzania przez Zarząd Agora S.A. biznesami funkcjonującymi w ramach spółek zależnych jest bardziej optymalny wpływa on na wzrost poczucia samodzielności, przedsiębiorczości, odpowiedzialności kadry kierowniczej za podstawowe aspekty związane z danym biznesem (w tym za realizację strategii, wyniki, wewnętrzną organizację oraz zagadnienia prawne, czy pracownicze)”.

Według Agory struktura z kolejnymi spółkami zależnymi „ułatwi ocenę ich kondycji finansowej i rentowności, pozwoli na większą transparentność rozliczeń pomiędzy poszczególnymi biznesami/segmentami oraz na jednoznaczne przypisanie aktywów do konkretnych linii biznesowych”, a także „może mieć pozytywny wpływ na optymalizację kosztów prowadzonej przez poszczególne biznesy”.

Z kolei sam zarząd Agory będzie mógł więcej skupić się na strategii całej grupy kapitałowej oraz strategiach i nadzorze nad poszczególnymi spółkami zależnymi.

Agora zwolniła część pracowników

W drugiej połowie listopada w należacej do Agory spółce Helios, zarządzającej siecią kin, rozpoczęły się zwolnienia grupowe. W efekcie konsultacji z pracownikami ustalono, że zwolnienia obejmą do 53 osób, ponadto w wyniku nieprzedłużeniu wybranych umów i nieobsadzaniu wakatów zatrudnienie zmniejszy się o kolejne 16 etatów. „Solidarność” działająca przy Agorze i Inforadiu wyjaśniła, że nie może reprezentować pracowników Heliosa w rozmowach o zwolnieniach grupowych. - Przez ostatnie lata nikt z kin Helios nie zdecydował się do nas zapisać. A to powoduje, że nie możemy reprezentować kogoś, kto nie udzielił nam do tego pełnomocnictwa - tłumaczono.

Równocześnie przeprowadzono zwolnienia grupowe w spółce Agora: objęły 84 osoby, uruchomiono też kolejną odsłonę programu dobrowolnych odejść. Warunki zwolnień zarząd spółki uzgodnił ze związkowcami. Agora szacowała, że na zwolnienia wyda ok. 3,6 mln zł, a od przyszłego roku dzięki mniejszemu zatrudnieniu będzie oszczędzać ok. 6,7 mln zł rocznie.

Na koniec września br. stałe zatrudnienie w grupie kapitałowej Agora wynosiło 2 360 etatów, o 57 więcej niż rok wcześniej. Latem na dodatki inflacyjne dla najmniej zarabiających pracowników firma przeznaczyła 3,1 mln zł.

W czwartym kwartale ub.r. przychody grupy Agora zmalały o 5,9 proc. do 331 mln zł, z czego sprzedaż reklam spadła o 10 proc., a biletów w kinach Helios o 9 proc. Całoroczna strata netto firmy sięgnęła 105,7 mln zł, prawie połowa wynika ze zrealizowanych przez firmę odpisów.

Od początku 2020 roku firma kwartalny zysk netto osiągnęła tylko raz - w czwartym kwartale ub.r. (24,12 mln zł). W środę 24 listopada na koniec sesji za akcję spółki płacono 4,34 zł, rekordowo mało w 23-letniej historii jej obecności na warszawskiej giełdzie

Dołącz do dyskusji: Gazeta.pl i „Gazeta Wyborcza” będą spółkami? Akcjonariusze Agory dali zielone światło

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gg
im więcej spółek i zarządów tym na pewno zyskowniej...Ot, nowa ekonomia wg czerskich;)
23 9
odpowiedź
User
Helmut Klopp
Czuję czosnek.
29 14
odpowiedź
User
Jan Pìerre Doliński
już jakaś kµŕwa minusuje kømentarze
23 14
odpowiedź