SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawca „Gazety Polskiej Codziennie” bez 5 proc. wpływów. Spółki działaczy PiS nie dostaną dywidendy

W ub.r. spółka Forum wydająca „Gazetę Polską Codziennie” zanotowała spadek przychodów o 5,1 proc. do 13,19 mln zł, a jej zysk netto skurczył się z 552,6 do 8,3 tys. zł. Większość udziałów wydawcy mają spółki Srebrna i Geranium zarządzane przez działaczy PiS.

Article

W sprawozdaniu Forum nie podano, ile wyniosły przychody ze sprzedaży „Gazetę Polską Codziennie”, a ile ze sprzedaży jej oferty reklamowej. Przypomniano natomiast, że w marcu ub.r. zrezygnowano z sobotnich wydań dziennika. - Podjęto decyzje o reorganizacji w zakresie objętości pisma, ilości dni wydawniczych, pracy sekretariatu, zmianie layouty okładki - wyliczono.

Na początku ub.r. dane „GPC” zniknęły w cyklicznych sprawozdań Polskich Badań Czytelnictwa o sprzedaży gazet. W styczniu ub.r. średnia sprzedaż ogółem dziennika wynosiła 10 579 egz., po spadku rok do roku o 16,96 proc.

Jeśli chodzi o reklamy, wydawca podkreśla, że realizowała dla klientów m.in. dodatki tematyczne, artykuły sponsorowane, wspólne pakiety z „Gazetą Polską” i portalem Niezalezna.pl, debaty z zakresu zdrowia, spraw społecznych i politycznych oraz ustanowiąną w ub.r. Nagrodę Wolności Słowa (w br. otrzymała ją m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg).

W „GPC” od kilku lat mocno reklamują się firmy i instytucje państwowe. Według wyliczeń prof. Tadeusza Kowalskiego w ub.r. ok. 200 czołowych podmiotów kontrolowanych przez Skarb Państwa cennikowo na reklamy w dzienniku wydało 9,66 mln zł, co stanowiło 29 proc. jego łącznych wpływów z reklam.

Drogi papier, zaległe należności od Garmond Press

Wydatki operacyjne spółki Forum w ub.r. wyniosły 13,19 mln zł, o 0,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Nieznacznie zmalały koszty usług obcych (z 5,7 do 5,67 mln zł) i wynagrodzeń (z 3,43 do 3,32 mln zł), natomiast wydatki na zużycie materiałów i energii wzrosły z 2,8 do 2,89 mln zł, a pozostałe koszty rodzajowe - z 962,3 tys. zł do 1,06 mln zł. Na koniec ub.r. wydawca miał 22 osoby na etacie i ok. 100 współpracowników.

Firma w sprawozdaniu zwróciła uwagę na „załamanie rynku w zakresie produkcji i dostępności papieru oraz znaczny wzrost kosztów papieru i druku”. W sierpniu ub.r. trzeci co do wielkości dystrybutor prasowy Garmond Press zaczął przyspieszone postępowanie układowe, układ z wierzycielami uprawomocnił się po roku. Forum z 495 tys. zł zaległych należności jest w grupie podmiotów, którym dystrybutor spłaci 40 proc.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Pozostałe koszty operacyjne spółki zmalały z 546,4 do 36,8 tys. zł, a pozostałe wpływy - z 400,7 do 103,4 tys. zł.

Zysk mocno w dół, bez dywidendy

Na poziomie sprzedażowym wynik Forum zmalał z 791,8 tys. zł zysku do 0,3 tys. zł straty. Zysk operacyjny skurczył się z 646,1 do 66,3 tys. zł, a zysk netto - z 552,6 do 8,3 tys. zł.

Na walnym zgromadzeniu zdecydowano, że zeszłoroczny zysk netto zasili kapitał zapasowy. Decydujący głos mają w tym dwie spółki kontrolowane przez działaczy PiS: Srebrna (ma 17,73 proc. udziałów Forum) i jej spółka zależna Greanium (44,04 proc.).

Wśród pozostałych udziałowców są publicyści „Gazety Polskiej Codziennie” (Katarzyna Hejke - 5,09 proc., Tomasz Sakiewicz - 3,77 proc., Marcin Wolski - 0,45 proc.) i firmy zarządzające siostrzanymi redakcjami (Słowo Niezależne - 22,49 proc., NWP - 1,84 proc., Fundacja Niezależne Media - 0,61 proc.).

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2021 r., a poprzedni - 2020 r.

Ile zarobiły w ub.r. inne tytuły Tomasza Sakiewicza

Spółka Niezależne Wydawnictwo Polskie wydające „Gazetę Polską” w ub.r. przy wzroście przychodów o 2,4 proc. do 16,82 mln zł ograniczyła koszty operacyjne o 6 proc., dzięki czemu jej wynik netto poszedł w górę z 373 tys. zł straty do 424 tys. zł zysku. 98,4 tys. zł przeznaczono na dywidendę.

Przychody spółki Słowo Niezależne, wydającej powiązane z „Gazetą Polską” i „Gazetą Polską Codziennie” portale Niezalezna.pl Albicla.com oraz miesięcznik „Nowe Państwo”, zmalały w ub.r. o 14,6 proc. do 9,67 mln zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 2,7 proc. zysk netto spadł z 1,43 mln zł do 713,7 tys. zł. 180,3 tys. zł trafiło do udziałowców jako dywidenda.

Natomiast Telewizja Republika w ub.r. pierwszy raz w swojej 9-letniej historii osiągnęła zysk netto - 228 tys. zł. Nadawca zanotował wzrost przychodów o 12,4 proc., utrzymując w ryzach koszty operacyjne, m.in. dzięki zmniejszeniu o 24 proc. wydatków na pracowników.

Dołącz do dyskusji: Wydawca „Gazety Polskiej Codziennie” bez 5 proc. wpływów. Spółki działaczy PiS nie dostaną dywidendy

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Welvetta
Spokojnie, zaraz jakieś reklamy państwowe się posypią i będzie można wypłacić. Nie po to tak mocno trzymają się koryta.
odpowiedź
User
Afob
O jaka RiGCZowa okładka ta z prawej i tęczową flagą
odpowiedź
User
andyd
zakładając spadek o kolejne 17 proc to obecnie sprzedaż na poziomie 7,5 tys egzemplarzy, żałosne, zabawa trwa za pieniądze spółek państwowych,w przyszłym roku się skończy,jak opozycja przejmie władzę i nie będzie pieniędzy od państwa
odpowiedź