SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawca „Gazety Polskiej Codziennie” bez 5 proc. wpływów. Spółki działaczy PiS nie dostaną dywidendy

W ub.r. spółka Forum wydająca „Gazetę Polską Codziennie” zanotowała spadek przychodów o 5,1 proc. do 13,19 mln zł, a jej zysk netto skurczył się z 552,6 do 8,3 tys. zł. Większość udziałów wydawcy mają spółki Srebrna i Geranium zarządzane przez działaczy PiS.

W sprawozdaniu Forum nie podano, ile wyniosły przychody ze sprzedaży „Gazetę Polską Codziennie”, a ile ze sprzedaży jej oferty reklamowej. Przypomniano natomiast, że w marcu ub.r. zrezygnowano z sobotnich wydań dziennika. - Podjęto decyzje o reorganizacji w zakresie objętości pisma, ilości dni wydawniczych, pracy sekretariatu, zmianie layouty okładki - wyliczono.

Na początku ub.r. dane „GPC” zniknęły w cyklicznych sprawozdań Polskich Badań Czytelnictwa o sprzedaży gazet. W styczniu ub.r. średnia sprzedaż ogółem dziennika wynosiła 10 579 egz., po spadku rok do roku o 16,96 proc.

Jeśli chodzi o reklamy, wydawca podkreśla, że realizowała dla klientów m.in. dodatki tematyczne, artykuły sponsorowane, wspólne pakiety z „Gazetą Polską” i portalem Niezalezna.pl, debaty z zakresu zdrowia, spraw społecznych i politycznych oraz ustanowiąną w ub.r. Nagrodę Wolności Słowa (w br. otrzymała ją m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg).

W „GPC” od kilku lat mocno reklamują się firmy i instytucje państwowe. Według wyliczeń prof. Tadeusza Kowalskiego w ub.r. ok. 200 czołowych podmiotów kontrolowanych przez Skarb Państwa cennikowo na reklamy w dzienniku wydało 9,66 mln zł, co stanowiło 29 proc. jego łącznych wpływów z reklam.

Drogi papier, zaległe należności od Garmond Press

Wydatki operacyjne spółki Forum w ub.r. wyniosły 13,19 mln zł, o 0,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Nieznacznie zmalały koszty usług obcych (z 5,7 do 5,67 mln zł) i wynagrodzeń (z 3,43 do 3,32 mln zł), natomiast wydatki na zużycie materiałów i energii wzrosły z 2,8 do 2,89 mln zł, a pozostałe koszty rodzajowe - z 962,3 tys. zł do 1,06 mln zł. Na koniec ub.r. wydawca miał 22 osoby na etacie i ok. 100 współpracowników.

Firma w sprawozdaniu zwróciła uwagę na „załamanie rynku w zakresie produkcji i dostępności papieru oraz znaczny wzrost kosztów papieru i druku”. W sierpniu ub.r. trzeci co do wielkości dystrybutor prasowy Garmond Press zaczął przyspieszone postępowanie układowe, układ z wierzycielami uprawomocnił się po roku. Forum z 495 tys. zł zaległych należności jest w grupie podmiotów, którym dystrybutor spłaci 40 proc.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Pozostałe koszty operacyjne spółki zmalały z 546,4 do 36,8 tys. zł, a pozostałe wpływy - z 400,7 do 103,4 tys. zł.

Zysk mocno w dół, bez dywidendy

Na poziomie sprzedażowym wynik Forum zmalał z 791,8 tys. zł zysku do 0,3 tys. zł straty. Zysk operacyjny skurczył się z 646,1 do 66,3 tys. zł, a zysk netto - z 552,6 do 8,3 tys. zł.

Na walnym zgromadzeniu zdecydowano, że zeszłoroczny zysk netto zasili kapitał zapasowy. Decydujący głos mają w tym dwie spółki kontrolowane przez działaczy PiS: Srebrna (ma 17,73 proc. udziałów Forum) i jej spółka zależna Greanium (44,04 proc.).

Wśród pozostałych udziałowców są publicyści „Gazety Polskiej Codziennie” (Katarzyna Hejke - 5,09 proc., Tomasz Sakiewicz - 3,77 proc., Marcin Wolski - 0,45 proc.) i firmy zarządzające siostrzanymi redakcjami (Słowo Niezależne - 22,49 proc., NWP - 1,84 proc., Fundacja Niezależne Media - 0,61 proc.).

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2021 r., a poprzedni - 2020 r.

Ile zarobiły w ub.r. inne tytuły Tomasza Sakiewicza

Spółka Niezależne Wydawnictwo Polskie wydające „Gazetę Polską” w ub.r. przy wzroście przychodów o 2,4 proc. do 16,82 mln zł ograniczyła koszty operacyjne o 6 proc., dzięki czemu jej wynik netto poszedł w górę z 373 tys. zł straty do 424 tys. zł zysku. 98,4 tys. zł przeznaczono na dywidendę.

Przychody spółki Słowo Niezależne, wydającej powiązane z „Gazetą Polską” i „Gazetą Polską Codziennie” portale Niezalezna.pl Albicla.com oraz miesięcznik „Nowe Państwo”, zmalały w ub.r. o 14,6 proc. do 9,67 mln zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 2,7 proc. zysk netto spadł z 1,43 mln zł do 713,7 tys. zł. 180,3 tys. zł trafiło do udziałowców jako dywidenda.

Natomiast Telewizja Republika w ub.r. pierwszy raz w swojej 9-letniej historii osiągnęła zysk netto - 228 tys. zł. Nadawca zanotował wzrost przychodów o 12,4 proc., utrzymując w ryzach koszty operacyjne, m.in. dzięki zmniejszeniu o 24 proc. wydatków na pracowników.

Dołącz do dyskusji: Wydawca „Gazety Polskiej Codziennie” bez 5 proc. wpływów. Spółki działaczy PiS nie dostaną dywidendy

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Welvetta
Spokojnie, zaraz jakieś reklamy państwowe się posypią i będzie można wypłacić. Nie po to tak mocno trzymają się koryta.
odpowiedź
User
Afob
O jaka RiGCZowa okładka ta z prawej i tęczową flagą
odpowiedź
User
andyd
zakładając spadek o kolejne 17 proc to obecnie sprzedaż na poziomie 7,5 tys egzemplarzy, żałosne, zabawa trwa za pieniądze spółek państwowych,w przyszłym roku się skończy,jak opozycja przejmie władzę i nie będzie pieniędzy od państwa
odpowiedź