SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gazeta Wyborcza” omija ciszę wyborczą - różne odpowiedzi Michalczewskiego na pytanie o głosowanie

W weekendowym wydaniu „Gazety Wyborczej” (Agora) znajduje się wywiad z Dariuszem Michalczewskim. W wydaniu papierowym dziennika bokser nie wskazuje, na którą partię zagłosuje, za to w serwisie internetowym, gdzie rozmowę zamieszczono w piątek wieczorem, podaje konkretne typy.

Dariusz Michalczewski Article

Wywiad z Dariuszem Michalczewskim w „Gazecie Wyborczej” dotyczy spraw społecznych i politycznych, m.in. przyjmowania uchodźców, praw mniejszości seksualnych, działalności charytatywnej i niedzielnych wyborów parlamentarnych.

Pod koniec rozmowy pada pytanie, na którą partię zagłosuje Michalczewski. W wydaniu papierowym „GW” były bokser stwierdza: „Nie powiem, ale przecież każdy ma oczy, widzi, co jest dookoła” (na poniższej grafice z prawej). Za to w rozmowie na stronie Wyborcza.pl (poniżej jej fragment z lewej), opublikowanej jeszcze w piątek wieczorem, na początku odpowiedzi na to pytanie wskazuje, którą partię poprze i dlaczego nie zagłosuje na jej głównego konkurenta (na poniższym screenie zaciemniliśmy nazwy tych ugrupowań).

W listopadzie ub.r. niektórzy dziennikarze zarzucili „Gazecie Wyborczej” naruszenie ciszy wyborczej w weekend, w który odbywała się w części okręgów druga tura wyborów samorządowych. Chodziło o stwierdzenie wicenaczelnego dziennika w komentarzu okładkowym: „Idźmy głosować, bo inaczej ludzie prezesa zagłosują za nas” (więcej na ten temat).

Cisza wyborcza została wprowadzona w Polsce w 1991 roku. Trwa od północy dnia poprzedzającego dzień wyborczy (czyli zazwyczaj od północy z piątku na sobotę) do zakończenia głosowania (najczęściej w niedzielę wieczorem). Zabroniona jest wówczas agitacja na rzecz kandydatów oraz komitetów zgłoszonych do wyborów - sztabom i kandydatom nie wolno m.in. rozdawać ulotek i rozwieszać nowych plakatów, zabroniona jest również wszelka agitacja w internecie. Ponadto nie można publikować wyników sondaży wyborczych.

Z tego względu większość mediów informacyjnych zmienia ramówki, ograniczając ilość treści o krajowej polityce. Informowanie o wyborach sprowadza się do relacjonowania konferencji Państwowej Komisji Wyborczej oraz śledzenia nieprawidłowości wyborczych. Za naruszenie ciszy wyborczej grozi grzywna, w przypadku publikacji wyników sondażu - nawet w wysokości miliona złotych.

W sierpniu br. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 153 542 egz. (według danych ZKDP - zobacz wyniki wszystkich dzienników ogólnopolskich). Z kolei serwis Wyborcza.pl zanotował w sierpniu 3,25 mln użytkowników i 53,8 mln odsłon (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz pełne wyniki serwisów tematycznych).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Wyborcza” omija ciszę wyborczą - różne odpowiedzi Michalczewskiego na pytanie o głosowanie

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bernard Wright
Wyborcza OMIJA ciszę wyborczą czy ją ŁAMIE?
odpowiedź
User
Pan Adam
Ale se autoryteta znaleźli. Wajdy, Zachwatowicze, Karolaki ani Owsiaki nie chciały się wypowiadać? Musiał być akurat facet, który przyjął tysiące ciosów na czaszkę?
odpowiedź
User
MAX
Cisza wyborcza to idiotyzm
odpowiedź