SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gdańsk można poznać podróżując rowerem, autobusem czy tramwajem

Spacery po Starym i Głównym Mieście, to dobry, ale bynajmniej nie jedyny sposób poznawania miasta. Gdańsk ma różne oblicza - niektóre z nich najlepiej prezentują się z perspektywy roweru, lub zza okien tramwaju. Również tego, który zamiast po szynach płynie po wodzie.

fot. GdańskArticle

Tramwaj Wodny
Dobrym sposobem, by poznać Gdańsk od strony wody, jest wycieczka tramwajem wodnym. Do wyboru są dwie trasy. Tramwaj linii F5 płynąc z Żabiego Kruku pokonuje drogę wzdłuż popularnego gdańskiego bulwaru – Długiego Pobrzeża.  Pozwala podziwiać architekturę charakterystycznych kamieniczek, historyczne bramy wodne Gdańska i średniowieczny Żuraw, marinę, odrestaurowane spichlerze i wspaniały gmach filharmonii. Zmierzając w stronę portu mija Twierdzę Wisłoujście, Westerplatte z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. W lipcu i sierpniu trasa wiedzie dalej: do starej portowej dzielnicy, Nowego Portu i zabytkowej XIX-wiecznej latarni morskiej z jej chronometryczną ciekawostką, kulą czasu.

Rejs linii F6 rozpoczyna się przy Targu Rybnym, obok Baszty Łabędź i po opuszczeniu zabytkowego centrum wiedzie początkowo przez industrialne i stoczniowe obszary Gdańska, po czym zanurza się w krajobrazy natury zmierzając ku ujściu Wisły Śmiałej. Pozwala zachwycić się widokiem pięknych piaszczystych plaż Górek Zachodnich oraz ciszą, cenioną również przez ptaki, które nie bez powodu obrały sobie to miejsce jako cel wędrówek. Tramwaj kończy bieg po przeciwnej stronie rezerwatu Ptasi Raj, przy nowoczesnym obiekcie Narodowego Centrum Żeglarstwa.

Tramwaje wodne kursują od 1 maja do 30 września. Każda z dwóch jednostek jednorazowo zabiera 40 pasażerów i 5 rowerów. Spis przystanków i rozkład rejsów znajduje się na stronie www.ztm.gda.pl
 
Sprzedaż biletów odbywa się wyłącznie na statku. Ceny: normalny - 10 zł, ulgowy - 5 zł, przewóz roweru - 5 zł.

Tram Tour
Niezwykłą atrakcją jest też przejażdżka zabytkowymi gdańskimi tramwajami - kremową „stodwójką” i czerwonym Konstalem N. Oba tramwaje wyjeżdżają w miasto w każdy wakacyjny weekend.

Konstal N, wyprodukowany w 1952 roku, kursuje na trasie: Nowe Ogrody – al. Zwycięstwa – Opera Bałtycka – Jana z Kolna – Dworzec Główny – Brama Wyżynna – Urząd Miejski. Podczas przejażdżki turyści mogą zobaczyć tereny stoczniowe, pomnik Poległych Stoczniowców, Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności oraz Bramę Wyżynną. O najciekawszych obiektach mijanych po drodze opowiada przewodnik miejski PTTK. Odjazdy z przystanku Nowe Ogrody zaplanowano 4 razy dziennie o godz.: 10:30, 11:10, 12:00 oraz o 12:45. Przejażdżka N-ką trwa około 30 minut.

Natomiast Konstalem 102Na można przejechać się raz dziennie. Na pokładzie nie ma przewodnika, ale kremowym tramwajem można dojechać aż do Latarni Morskiej w Nowym Porcie. Odjazd o godz.: 11:15 z przystanku Nowe Ogrody. Po krótkiej przerwie, o godz.: 13:30, na tym samym bilecie można wrócić do centrum miasta.

Biletu na przejazdy w ramach Tram Tour można kupić wyłącznie u motorniczego. Normalny kosztuje 6 zł, ulgowy – 4,50 zł, rodzinny 15 zł.

Pedałując przez historię
Miłośników rowerowych wycieczek zapraszamy na wyprawę szlakiem, który powstał w ramach społecznościowej aplikacji AudioTrip. Trasa wycieczki oprowadza po dwóch częściach miasta związanych z historią Gdańska i jego związków z Polską i Polakami. Część pierwsza to dwie twierdze nabrzeżne: Westerplatte i Wisłoujście. Część druga to centrum miasta i związane z rozwojem miasta punkty: Bazylika Mariacka, Kościół Świętej Katarzyny, Poczta Polska, Stocznia Gdańska oraz Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy.

Aplikację AudioTrip można za darmo pobrać ze strony http://www.audiotrip.org i zainstalować na swoim smartfonie lub tablecie. Wycieczka „Gdańsk z historią w tle” znajduje się pod adresem http://www.audiotrip.org/trip-catalog/36. Program po uruchomieniu wyświetla mapę miasta z zaznaczoną trasą i, zależnie od miejsca w którym znajduje się zwiedzający, odtwarza odpowiedni opis dźwiękowy. Wszystkie opisy zostały opracowane przez  Gdańską Organizację Turystyczną oraz Archiwum Historii Mówionej. Chociaż trasę przygotowano jako wycieczkę pieszą, to 13,5 kilomatra pokonać można także na rowerze.

Rowerem do galerii
W Gdańsku istnieje również galeria, którą bez najmniejszych przeszkód można zwiedzić jadąc rowerem. To Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na gdańskiej Zaspie. Szlak murali wiedzie po alejkach i drogach wewnętrznych osiedla. W ten sposób całą kolekcje wielkoformatowych dzieł można zobaczyć w ciągu jednego objazdu. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, którzy oprowadzają po Zaspie i opowiadają o historii osiedla i sztuce murales wytyczyli specjalne trasy dla rowerzystów i rolkarzy.

Spacery rozpoczynają się przy Plama GAK, ul. Pilotów 11 (stacja SKM: Gdańsk-Zaspa). Zapisy na spacery są prowadzone w Punkcie Informacji Kulturalnej przy ul. Długi Targ 39/40, pon-pt, godz. 10.00 - 18.00; sob-niedz, godz. 12.00 – 16.00 oraz drogą mailową:  punkt@ikm.gda.pl lub telefoniczną 58 301 2016. Zwiedzanie z Lokalnymi Przewodnikami jest bezpłatne, a spacery odbywają się trzy razy w tygodniu. Dodatkowo można zwiedzać murale indywidualnie przy pomocy listy z aplikacji Foursquare. Dla osób, które planują trasę wcześniej polecamy mapę na stronie internetowej: http://muralegdanskzaspa.art.pl/jak-zwiedzac/.

Subiektywnym ogórkiem po stoczni
Warto też wybrać się w miejsce ważne dla Gdańska, ale na co dzień niedostępne i otoczone murem - na teren Stoczni Gdańskiej. Pojazdem, który zabiera pasażerów do tego niezwykłego miejsca, jest zabytkowy autobus komunikacji miejskiej popularnie zwany „ogórkiem”.

Subiektywna Linia Autobusowa to projekt artystyczny w ramach którego dawni pracownicy Stoczni Gdańskiej oprowadzają po swoim miejscu pracy, opowiadając o jego gospodarczej, politycznej a przede wszystkim osobistej, subiektywnej historii. Trasa wycieczki prowadzi m.in. przez dawny Warsztat Pracy Lecha Wałęsy, Bramy na Drodze do Wolności, dawną salę BHP i Dyrekcję Stoczni, Stocznię Cesarską, pochylnie, Halę U-bootów i miejsce w którym Wałęsa przeskoczył mur stoczniowy.

Autobus Subiektywnej Linii Autobusowej kursuje do końca września. W trasę wyjeżdża codziennie oprócz poniedziałków, o godz. 11.00 i 13. 00. Rezerwacji biletów można dokonać e-mailem: sla@wyspa.art.pl, lub telefonicznie: 512 055 176. Cena biletów: normalny - 13 zł, ulgowy - 7 zł.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gdańsk można poznać podróżując rowerem, autobusem czy tramwajem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl