SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W Gdańsku powstaje mural z "Kobietami Wolności" w ramach akcji "Wysokich Obcasów"

W Gdańsku, na przystanku PKM Strzyża powstaje mural z wizerunkiem kobiet, które były zaangażowane w działalność opozycyjną w okresie PRL i walczyły o wolną Polskę. Dzieło powstanie w ramach akcji "Kobiety na mury", zorganizowanej przez "Wysokie Obcasy" (Agora).

 

Wizualizacja muralu „Kobiety wolności” - fot. Agora Article

Na gdańskim przystanku powstanie praca, która pokaże kilka kobiet, które miały wpływ na powstanie wolnej Polski, które zmieniły bieg historii i udowodniły, że w „Solidarności" również działały panie.

Prace ruszyły pod koniec maja br. na przystanku PKM Strzyża przy ul. Wita Stwosza w Gdańsku. Będzie można zobaczyć na nim wizerunki „Kobiet Wolności”, tworzące jeden spójny projekt – Anny Walentynowicz, Joanny Dudy-Gwiazdy, Henryki Krzywonos, Ludwiki Wujec, Oli Krzyżanowskiej, Ewy Milewicz, Heleny Łuczywo, Jadwigi Staniszkis, Zofii Kruszyńskiej i wielu innych. Za wykonanie malowidła odpowiada agencja RedSheels.

Autorkami koncepcji są Anna Eichler z RedSheels – pierwszej w Polsce kobiecej agencji muralowej oraz Sabina Twardowska. Pomysłodawcami projektu są Pomorska Kolej Metropolitalna i Samorząd Województwa Pomorskiego. Mural powstanie z okazji „Roku Wolności i Solidarności" ogłoszonego przez pomorski sejmik w związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą częściowo wolnych wyborów w Polsce 4 czerwca 1989 roku.

Ogólnopolska akcja magazynu „Wysokie Obcasy” pod hasłem „Kobiety na mury" ma stworzyć szlak murali z wizerunkiem pań, które zmieniły historię swojego regionu, Polski czy świata.

Redakcja chce w ten sposób pokazać, że każdy region Polski ma swoją „Kobietę na murze” i zachęcić turystów, by poznali kraj przez pryzmat inspirujących kobiet. Motywem przewodnim akcji jest hasło „Wysokich Obcasów” – „Kobiety wiedzą, co robią”.
 
W ubiegłym roku powstały już murale w Katowicach – z podobizną Jolanty Wadowskiej-Król, we Wrocławiu – z wizerunkiem Wandy Rutkiewicz oraz w Warszawie – z podobizną Kory. W tym roku stworzono już dwa malowidła w Rybniku – z wizerunkiem Lidii Grychtołównej oraz Anny Kozub.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Gdańsku powstaje mural z "Kobietami Wolności" w ramach akcji "Wysokich Obcasów"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl