SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gdańsk stawia kolejne miejsca parkingowe dla hulajnóg

W Gdańsku do końca wiosny powstaną kolejne miejsca parkingowe dla hulajnóg - informuje miejski ratusz. W trosce o bezpieczeństwo, na terenie Głównego Miasta wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości hulajnóg do 12 km/h.

Article

Od jesieni ub.r. w Gdańsku trwały prace nad uporządkowaniem zasad poruszania się hulajnogami po mieście.

- Widzimy, że w czasie pandemii coraz więcej gdańszczanek i gdańszczan korzysta z hulajnóg, również jako środka transportu. Stają się one istotnym elementem ruchu w naszym mieście - zaznacza Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju - Wiemy, że nadmierna prędkość hulajnóg może być niebezpieczna. Dlatego postanowiliśmy wyznaczyć obszar, w których obowiązywać będą ograniczenia prędkości - dodaje Grzelak.

W porozumieniach podpisanych z pięcioma operatorami elektrycznych hulajnóg pojawiły się zapisy, które uporządkują zasady ich funkcjonowania na obszarze gminy. Pozwoli to na zwiększenie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, z uwzględnieniem osób ze szczególnymi potrzebami, w tym m.in. osób z niepełnosprawnościami - podał gdański ratusz.

Ograniczenia maksymalnej prędkości do 12 km/h zostanie wprowadzony na obszarze Głównego Miasta w obrębie dzielnicy Śródmieście wraz z Wyspą Ołowianką i północną częścią Wyspy Spichrzów, tj. obszaru ograniczonego ul. Okopową, ul. Podwale Staromiejskie, ul. Grodzką, ul. Wartką, ul. Na Stępce, ul. Szafarnia, ul. Podwale Przedmiejskie.

Gdańsk ma 2,3 tys. miejsc parkingowych dla hulajnóg

W porozumieniach określono również sposób premiowania użytkowników współdzielonych hulajnóg, którzy odbiorą pojazd spoza parkingu i odstawią go na wyznaczone przez miasto miejsce. Dzięki temu promowane będzie zachowanie porządku w przestrzeni miejskiej.

- Już jesienią w naszym mieście udało się wyznaczyć 135 parkingów dla hulajnóg o łącznej pojemności 1403 miejsc. W zimie zmienne warunki pogodowe przeszkodziły nam w oznaczeniu wszystkich lokalizacji. Teraz wiosną wracamy do dalszych prac. Pozostałe lokalizacje zamierzamy wyznaczyć do końca maja. Docelowo będzie ich 230, co łącznie da 2376 ogólnodostępnych miejsc do parkowania hulajnóg - mówi Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Użytkownik wypożyczonej hulajnogi będzie miał obowiązek odstawienia urządzenia w wyznaczonym miejscu na chodniku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gdańsk stawia kolejne miejsca parkingowe dla hulajnóg

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl