SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W Gdańsku samochody elektryczne parkują bezpłatnie

Właściciele samochodów z napędem elektrycznym i typu plug-in w Gdańsku nie płacą w strefach płatnego parkowania - poinformował urząd miasta. W promocję ekologicznego źródła napędu w mieście mają niebawem włączyć się też dealerzy samochodowi.

PAP / Adam Warżawa Article

Urząd Miasta poinformował w czwartek, że Gdańsk, wzorem innych dużych miast na świecie i jako jedno z pierwszych w Polsce, wprowadził bezpłatne parkowanie w strefach płatnego parkowania dla właścicieli samochodów z napędem elektrycznym i typu plug-in.
"Wsparcie dla samochodów wyposażonych w ekologiczne źródła napędu to jeden ze sposobów na czyste i bardziej przyjazne miasto. Podobnie jak promowanie poruszania się po mieście rowerami, czy tworzenie jak najdogodniejszych rozwiązań zachęcających do korzystania z komunikacji zbiorowej" - tłumaczy zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak. Dodał, że miasto inwestuje także w rozbudowę stacji ładowania tego typu pojazdów.

Aby zaparkować za darmo w strefach płatnego parkowania trzeba wyrobić specjalny identyfikator w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. Pierwsza godzina postoju w strefie kosztuje 3 zł, druga - 3,60 zł a trzecia 4,30 zł. Każda kolejna - 3 zł.

W Gdańsku specjalnie przystosowane stacje ładowania pojazdów znajdują są przy siedzibie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni (ul. Partyzantów 36), Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym (Karwieńska 3) i nieopodal stadionu żużlowego (Zawodników 1). Kolejne trzy stacje, we współpracy m.in. z miastem, ufundowała firma Energa (przy Urzędzie Miejskim ul. Nowe Ogrody, stacja paliw ul. Zwycięstwa 13 oraz w pobliżu Olivia Business Centre).

"Ładowanie samochodu elektrycznego jest bezpłatne. Trzeba jednak mieć specjalną kartę identyfikacyjną, którą wydają Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oraz Energa" - dodał Grzelak. Liczy, że w promocję ekologicznego transportu w Gdańsku włączą się także dealerzy samochodowi.

Samochody z napędem hybrydowym plug-in to półelektryczne auta, których baterie można ładować przy użyciu prądu z sieci elektrycznej. Przez dłuższy czas, na dłuższym dystansie mogą poruszać się wyłącznie przy użyciu energii elektrycznej oraz mają dodatkową zaletę, że można przejść na napęd elektryczny wtedy, gdy jest to konieczne.

Dyrektor Handlowy Toyota Carter Gdańsk Maja Lesińska oceniła, że "samochody elektryczne i typu plug-in, które na silniku elektrycznym pokonują ponad 50 km cały czas wymagają promowania". Zapowiedziała, że firma "w najbliższym czasie porozumie się z innymi podmiotami, aby wspomóc miasto w promocji ekologicznego i przyszłościowego źródła napędu". Poinformowała, że "bieżący rok jest pierwszym, w którym można mówić o ciągłej sprzedaży samochodów typu plug-in". "Dotąd zdarzało się to raz na rok czy dwa lata" - dodała.

Klasyczna hybryda umożliwia ładowanie baterii tylko i wyłącznie podczas jazdy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Gdańsku samochody elektryczne parkują bezpłatnie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dzf
Dyskryminacja osób mających samochody z silnikami spalinowymi! Gdzie jest Bodnar (czy jak mu tam?)?
8 8
odpowiedź