SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

GDDKiA chce wybudować odcinek autostrady A1 Stryków-Pyrzowice do 2012 r.

Po tym, jak Konsorcjum Autostrada Południe nie uzyskało w terminie wynikającym z umowy koncesyjnej (22 stycznia br.) finansowania projektu budowy autostrady A1 na odcinku Stryków-Pyrzowice, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) postanowiła, że odcinek ten zostanie wybudowany w systemie tradycyjnym do 2012 r. Jednocześnie Budimex, który miał być wykonawcą tego projektu, poinformował, że umowa w sprawie tej realizacji nie wejdzie w życie.

"Konsorcjum Autostrada Południe SA do 22 stycznia 2010 roku nie zapewniło finansowania tego projektu, do czego zobowiązało się w umowie koncesyjnej z 22 stycznia 2009 roku co automatycznie oznacza, że straciło możliwość budowy i eksploatacji tego odcinka autostrady A1" - głosi sobotni komunikat GDDKiA.

"A1 od Strykowa do Pyrzowic będzie budowana w systemie tradycyjnym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA zobowiązuje się, że zrobi wszystko, aby autostrada A1 Stryków - Pyrzowice została udostępniona kierowcom przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 roku" - czytamy dalej.

Konsorcjum Autostrada Południe zobowiązało się w umowie koncesyjnej do wykonania projektu budowlanego A1 do 22 stycznia 2010 roku i projektu wykonawczego do czerwca 2010 roku, "a nie rozpoczęcia projektowania dopiero po formalnym zamknięciu finansowania," podkreśla GDDKiA.

GDDKiA w ciągu najbliższych dwóch tygodni sprawdzi projekt pod katem jego jakości, zgodności z założeniami technicznymi i umową między Skarbem Państwa i APSA.

"Jeżeli okaże się, że projekt, za który odpowiedzialny był koncesjonariusz, jest zgodny z wymogami umowy, na jego podstawie prowadzone będą dalsze procedury zmierzające do uzyskania pozwoleń niezbędnych do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy budowy autostrady A1 od Strykowa do Pyrzowic" - poinformował urząd.

GDDKiA chce dokonać wyboru wykonawcy i rozpocząć budowę autostrady jeszcze w tym roku.

W odrębnym komunikacie giełdowym Budimex poinformował o niespełnieniu warunku umożliwiającego realizację drugiej fazy umowy pomiędzy spółką jawną o nazwie Budimex Spółka Akcyjna Ferrovial Agroman Spółka Akcyjna Spółka Jawna, a Autostradą Południe SA na zaprojektowanie i wybudowanie autostrady A1 Stryków - Pyrzowice.

"W konsekwencji powyższego nie weszła w życie II faza podpisanej pomiędzy spółką jawną o nazwie Budimex Spółka Akcyjna Ferrovial Agroman Spółka Akcyjna Spółka Jawna, a Autostradą Południe SA umowy na zaprojektowanie i wybudowanie odcinka autostrady A1 Stryków - Pyrzowice o wartości 5.791.000.000 zł netto" - głosi komunikat spółki.

II faza umowy dotyczyła robót budowlanych. I faza, której wartość określono na 180 mln zł, obejmowała projektowanie.

Budimex SA posiada 50% udziałów w spółce Budimex Spółka Akcyjna Ferrovial Agroman Spółka Akcyjna Spółka Jawna.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: GDDKiA chce wybudować odcinek autostrady A1 Stryków-Pyrzowice do 2012 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl