SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gemius udostępni system teleinformatyczny na rzecz projektu Telemetria Polska

Instytut Łączności wyłonił firmy w postępowaniach organizowanych w ramach projektu Telemetria Polska. Rekrutację osób do panelu eksperymentalnego zajmie się firma Difference, a udostępnieniem systemu teleinformatycznego na potrzeby realizacji nowego badania mediów - Gemius - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.

fot. Shutterstock.comArticle

Do 2 marca można było składać oferty w postępowaniach, organizowanych przez Instytut Łączności na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W jednym z postępowań chodziło o rekrutację metodą face to face (bezpośrednio) panelistów do badania.

W drugim postępowaniu - na system teleinformatyczny - o oprogramowanie dla 500 mierników, służących do prac przy nowym badaniu mediów. Mowa jest o jednoźródłowym pomiarze radia, telewizji oraz internetu, co KRRiT zapowiedziała już w kwietniu 2018 roku.

Jak informowaliśmy w pierwszym postępowaniu zgłosiły się trzy firmy: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, konsorcjum: PBS wraz z BR oraz spółka Difference. Ta ostatnia została wybrana na wykonawcę rekrutacji w ramach panelu eksperymentalnego metodą badawczą face to face.

W drugim postępowaniu - na udostępnienie systemu teleinformatycznego na potrzeby realizacji badań telemetrycznych (na kolejne 500 mierników) brał udział jedynie Gemius i to ta firma została wybrana na wykonawcę zlecenia.

Projekt Telemetria Polska zakłada panel telemetryczny oparty na 26 tys. respondentów oraz jednoźródłowy pomiar TV, radia i internetu - mierzenie konsumpcji mediów poza domem i na urządzeniach przenośnych. Dodatkowo w ramach projektu uruchomiony zostanie panel RPD oparty docelowo o 11 milionów gospodarstw domowych.

Przełom w pracach nad nowym badaniem

Ostatnio informowaliśmy o porozumieniu przedstawicieli mediów zgromadzonych w Komitecie Badań Radiowych, MOC TV, Polskich Badaniach Internetu, Polskim Radiu i Audytorium 17. Został on też zaakceptowany przez reklamodawców skupionych w Koalicji „Marketerzy dla Lepszych Badań” oraz MAC (Media Agency Committee) przy Klubie Agencji Mediowych SAR.

Jakie są najważniejsze założenia przedstawione przez rynek? Badanie ma być realizowane przez podmiot, który zagwarantuje, że będzie ono stabilne oraz długoterminowe; zabezpieczone finansowo w długiej perspektywie; odporne na zawirowania koniunkturalne. Powinno być także regularnie audytowane przez organizacje posiadające wymagane doświadczenie w badaniach statystycznych oraz orientację w specyfice badań mediowych i tak zaprojektowane, aby można było szybko reagować na zmiany rynkowe. Musi także spełniać wymogi jakościowe i międzynarodowe standardy badawcze (Esomar).

Prace nad nowym badaniem mediów trwają od kwietnia 2018 roku, to wtedy ogłoszono, że potrzebny jest nowy, jednoźródłowy standard pomiaru radia, telewizji oraz internetu.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Krótszy czas oglądania telewizji w 2019 roku

W 2019 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc., a tygodniowy - 91,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.

Dołącz do dyskusji: Gemius udostępni system teleinformatyczny na rzecz projektu Telemetria Polska

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TenTyp
No i brawo. Gemius to dobra firma. Dobrze, że Telemetria Polska bierze sprawdzonych i globalnych graczy na pokład. Rynek się dogadał. Zaczynam wierzyć w ten projekt. Pytanie czy koronawirus nie spowolni prac
odpowiedź