SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cykl filmów dokumentalnych Anny Ferens „Geniusze i marzyciele” nowością TVP1, emisja od 13 stycznia

Od 13 stycznia w środowe wieczory telewizyjna Jedynka emitować będzie cykl filmów dokumentalnych „Geniusze i marzyciele” autorstwa Anny Ferens.

Anna FerensArticle

„Geniusze i marzyciele” to cykl filmów dokumentalnych ukazujący życie i dokonania polskich naukowców i wynalazców, którzy działali w pierwszej połowie XX wieku.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Bohaterami poszczególnych filmów są: Stefan Banach, Stefan Bryła, Jan Czochralski, Ludwik Hirszfeld, Józef Hofmann, Antoni Kocjan, Henryk Magnuski, Kazimierz Prószyński, Zygmunt Puławski, Jan Szczepanik, Czesław i Tadeusz Tańscy.

Produkcje powstały z udziałem naukowców i historyków z całego świata.

Twórcą Anna Ferens

Pomysłodawcą i producentem serii „Geniusze i marzyciele” jest Anna Ferens, była szefowa dokumentu w TVP1.

- Pomysł na cykl o geniuszach zrodził się w roku 2014, podczas mojej pracy nad filmem „Rzeczpospolita. Reaktywacja”. Chciałam zaprezentować w nim ludzi o niezwykłych umysłach, którzy dzięki swojemu talentowi i wiedzy wnieśli ogromny wkład w rozwój zarówno Polski, jak i światowej cywilizacji. Szybko okazało się, że jest ich tak wielu, że nie wszyscy „zmieszczą się” w jednym filmie. Stworzyłam wówczas konspekt całego cyklu filmów dokumentalnych o każdym z geniuszy osobno. Kiedy w 2016 roku zostałam szefową redakcji dokumentu „Jedynki”, miałam gotowy pomysł i zaproponowałam realizację poszczególnych filmów różnym reżyserom. Dawało to szansę, że wszystkie części serii powstaną mniej więcej równocześnie - komentuje Anna Ferens.

- Zależało mi na tym, żeby historia każdego bohatera była pokazana nie tylko z polskiego punktu widzenia. Reżyserzy mieli znaleźć rozmówców, uczelnie, laboratoria, naukowców, historyków, miejsca i archiwa poza Polską, żeby pokazać naszych pionierów nauki ze światowej perspektywy. Budżet musiał być stosunkowo wysoki jak na filmy dokumentalne. Zgromadzenie środków trochę trwało, a projekt ostatecznie został sfinansowany przez TVP, Fina i MKiDN - dodaje.

Scenarzystami i reżyserami poszczególnych filmów są, Marek Gajczak, Katarzyna Trzaska, Paweł Kloc, Wiesław Saniewski, Tadeusz Śmiarowski, Jarosław Minkowicz, Marek Tomasz Pawłowski, Grzegorz Pacek, Małgorzata Walczak, Bartosz Paduch i Paweł Wysoczański

Cykl filmów „Geniusze i marzyciele” wyprodukowały Telewizja Polska oraz Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premierowe emisje dokumentów z serii „Geniusze i marzyciele” na antenie Jedynki będzie można oglądać w środy o godz. 21.00, począwszy od 13 stycznia 2021 roku.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2019 roku wyniósł 9,68 proc.

Dołącz do dyskusji: Cykl filmów dokumentalnych Anny Ferens „Geniusze i marzyciele” nowością TVP1, emisja od 13 stycznia

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Nie widzę odcinków o Kaczyńskim i Morawieckim. A chyba większych geniuszy w historii nie mamy.
odpowiedź
User
Tadeusz
Bardzo dobry pomysł! Będę oglądał.

A Jan u dołu to idiota...
odpowiedź
User
Janek
Liczę ze powstanie film o Janie Pawle 2 i Lalku. Nigdy zbyt wiele filmów o zwyrolach
odpowiedź