SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polskie Radio uruchomiło w kilku wersjach językowych serwis o niemieckich obozach śmierci

Polskie Radio uruchomiło internetowy serwis o niemieckich obozach zagłady - Germandeathcamps.info. Projekt jest autorstwa Piotra Chęcińskiego, który wraz z kilkunastoosobowym zespołem pracował nad nim od kilku miesięcy. W ciągu dwóch tygodni ruszyć ma hiszpańska wersja serwisu.

Article

W serwisie dostępne są artykuły, opracowania historyczne, archiwalia Polskiego Radia, a także m.in. interaktywną mapę Europy okupowanej przez hitlerowskie Niemcy, z zaznaczonymi największymi obozami zagłady, nazwiskami ich komendantów, okresem funkcjonowania i liczbą ofiar.

Portal powstał w odpowiedzi na pojawiające się w niektórych zagranicznych mediach sformułowanie „polskie obozy śmierci”. Był przygotowywany od sierpnia ub.r. w redakcji portalu PolskieRadio.pl. Pracowało przy nim kilkanaście osób, zaś nadzorował projekt Piotr Chęciński, szef portalu Polskiego Radia. - Zespół redakcyjny stanowiło siedem osób, a dodatkowo był jeszcze zespół IT, grupa grafików, plus historycy - współpracownicy. Byli to dwaj polscy, niemieccy i izraelscy historycy - informuje Piotr Chęciński w odpowiedzi na pytania portalu Wirtualnemedia.pl. Do stworzenia wykorzystano archiwalne nagrania PR, ale także materiały zgromadzone przez historyków z Polski, Niemiec i Izraela.

- Portal nie jest uruchomiony na potrzebę politycznej chwili. Proszę zwrócić uwagę na zasób treści. Zgromadzenie publikacji, zebranie zeznań świadków, tłumaczenia na języki angielskie i niemieckie artykułów, trwa miesiącami. Samą interaktywną mapę obozów przygotowywaliśmy dwa miesiące - mówi Chęciński. Decyzja o starcie w chwili obecnej związana jest z tym, że portal przeszedł wszelkie wymagane kolaudacje i osiągnął stan, pozwalający na publikację. - To jest akcja edukacyjno-społeczna, będzie miała szereg dalszych kroków. Trudno byłoby nam uzależniać jego uruchomienie od wydarzeń bieżących - dodaje.

Strona dostępna jest w trzech wersjach językowych: angielskim, niemieckim i polskim. Jak się dowiadujemy, w ciągu dwóch tygodni powstanie kolejna, hiszpańska wersja językowa. -  Nie było żadnych „polskich obozów śmierci”, a w obliczu prób fałszowania historii Polskie Radio ma obowiązek bronienia prawdy. To jest nasza oczywista powinność jako nadawcy publicznego, ale też jesteśmy to winni ofiarom - szczególnie tym, którzy w czasie niemieckiej okupacji poświęcili życie swoje i najbliższych, by ratować Żydów. Nasz portal będzie dostępny w różnych wersjach językowych, ponieważ chcemy, by na całym świecie nikt nie miał już wątpliwości kto odpowiada za powstanie obozów koncentracyjnych na terenie okupowanej przez Niemców Polski - uzasadnia otwarcie portalu prezes Polskiego Radia, Jacek Sobala.

Start portalu i akcji edukacyjnej wsparty został spotem filmowym, przygotowanym w redakcji PolskieRadio.pl.

Wszystkie anteny Polskiego Radia merytorycznie wspierają uruchomienie strony GermanDeathCamps.info przygotowując materiały o nowym serwisie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio uruchomiło w kilku wersjach językowych serwis o niemieckich obozach śmierci

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Patriota
Świetna inicjatywa.
Szkoda tylko że tak późno!
25 13
odpowiedź
User
Maciej z Radomia popierający PiS i dobrą zmianę w mediach publicznych
Bardzo dobry pomysł. Niech świat pozna PRAWDĘ!
21 13
odpowiedź
User
Sebastian
Ile jeszcze o tej sprawie będzie mowa ???
14 16
odpowiedź
User
Mart
A może tak serwis o mobbingu w pracy?
15 13
odpowiedź
User
AK Adams
Brawo Checinski - człowiek pokazał klasę i zrobił to wreszcie w kilku wersjach językowych - tego potrzebuje zagranica!
13 13
odpowiedź