SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Getty Images pozywa firmę Stability AI za wykorzystywanie zdjęć do uczenia sztucznej inteligencji

Specjalizująca się w dostarczaniu stockowych zdjęć firma Getty Images pozwała Stability AI. Zarzuca jej skopiowanie  12 milionów zdjęć do wyszkolenia swojej sztucznej inteligencji "bez zgody i rekompensaty" dla Getty Images.

fot. Shutterstock.comArticle

Zdjęcia Getty Images miały być wykorzystywane przez firmę technologiczną Stability AI do szkolenia swojego systemu generowania obrazów Stable Diffusion AI - informuje Reuters. Skopiowane rzekomo bez licencji fotografie miały pomóc w generowaniu dokładniejszych wyników przez program. Getty Images zarzuca Stability AI naruszanie praw autorskich i nieuczciwą konkurencję.

Stability AI zarzucono też naruszenie znaków towarowych Getty Images, co zdaniem prawników spółki może powodować dezorientację konsumentów.

Getty Images kontra Stability AI

Getty Images zwróciło się do sądu o nakazanie Stability zaprzestania wykorzystywania swoich zdjęć i zażądało odszkodowania, które obejmuje zyski Stability z domniemanych naruszeń.

Pozew został złożony w sądzie federalnym w Delaware i jest kontynuacją osobnej sprawy wytoczonej przez Getty Images  przeciwko Stability w Wielkiej Brytanii. Oprócz tego własne skargi zbiorowe przeciwko Stability i innym firmom z branży AI złożyli w Kalifornii artyści-fotografowie, zamieszczający swoje prace m.in. w Getty Images.

Londyńska firma Stability AI w sierpniu ubiegłego roku wypuściła na rynek Stable Diffusion, system oparty na sztucznej inteligencji do generowania obrazów z danych tekstowych, a także generator obrazów DreamStudio. W październiku spółka pozyskała ponad 100 milionów dolarów finansowania, a jej wycena poszybowała do miliarda dolarów.

Dołącz do dyskusji: Getty Images pozywa firmę Stability AI za wykorzystywanie zdjęć do uczenia sztucznej inteligencji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl