SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

GfK i Nielsen Media Polska wprowadzają nowe narzędzie do planowania kampanii telewizyjnych dla firm z branży FMCG, OTC i detalistów

Firmy badawcze GfK Polonia i Nielsen Media Polska wprowadzają na rynek Ametyst – narzędzie do planowania i kupowania kampanii telewizyjnych dla firm z branży FMCG, OTC oraz detalistów.

Ametyst ma być połączeniem danych zakupowych Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia i danych telemetrycznych Nielsen Media. Narzędzie to ma umożliwiać analizowanie danych oraz targetowanie kampanii telewizyjnych do osób, które faktycznie kupują określone grupy produktów czy same produkty, albo wręcz przeciwnie – do tej pory kupowały je mniej chętnie bądź wcale.

- W GfK dysponujemy bardzo dokładnymi i bieżącymi analizami m.in. na temat tego, jak dużo i jak często kupują konsumenci, czy kupują na promocjach i ile wydają na zakupy. Dodatkowo, co niezwykle ważne, wiemy kim są nabywcy. Dzięki połączeniu z danymi telemetrycznymi Nielsena stworzyliśmy długo wyczekiwane narzędzie, niezbędne dla każdego, kto planuje i kupuje kampanie telewizyjne dla kategorii FMCG czy detalistów. Targetowanie jeszcze nigdy nie było tak dokładne - tłumaczy Hanna Kuźmierkiewicz, client business partner w GfK Polonia.

Połączenie danych zostało oparte o metodę, która szuka osób najbardziej zbliżonych do siebie pod względem demograficznym, ale także pod względem korzystania z telewizji. W efekcie tych działań klient dostaje informację o wartości zakupów poszczególnych kategorii lub marek wśród uczestników panelu telemetrycznego Nielsena. Wyniki te będzie można analizować w oprogramowaniu dającym dostęp do danych mediowych.

- Dzięki nowemu narzędziu Ametyst możemy bardzo dokładnie przyjrzeć się zachowaniom nabywców danej kategorii produktów przed telewizorem. Informacje płynące z panelu Nielsen Media Polska takie jak: długość oglądania telewizji, pora dnia, ulubione stacje czy programy są niezbędne do efektywnego planowania i prowadzenia każdej kampanii reklamowej. Ametyst daje możliwość optymalnego targetowania kampanii do osób, które kupują daną kategorię produktu, czyli są najbardziej atrakcyjną grupą dla reklamodawców. Połączenie danych telemetrycznych Nielsen Media Polska z danymi gospodarstw domowych GfK sprawia, że trafiamy do tzw. „heavy buyers” odpowiedzialnych za nawet 80% zakupów w danej kategorii produktów - mówi Michał Buszko, client team leader w Nielsen Media Polska.

Nie ma stałych stawek

Narzędzie i korzystanie z niego nie ma stałej, sztywnej ceny. Hanna Kuźmierkiewicz wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl podkreśla, że na jego cenę składają się  dwa elementy. Pierwszy to cena za dane GfK dla zamówionych kategorii zakupowych (dane potrzebne do wyznaczenia poziomu heavy, medium, light buyersa na masie kontynuującej za ostatnie 12 miesięcy poprzedzającą każdą falę fuzji). Im więcej kategorii zamówi klient tym cena za pojedynczą kategorię jest niższa. I tak do 10 kategorii cena za pojedynczą kategorię wynosi 10 tysięcy złotych, a w przedziale od 20 do 30 cena wynosi 8,5 tys. zł.
- Drugą składową jest cena samej fuzji i ona także zależy od liczby zamówionych kategorii, do 10 kategorii wynosi 30 tys. zł. Czyli jeśli klient chciałaby kupić fuzję dla 5 kategorii zapłaci za dane (5 razy 10 tys. zł ) + koszt fuzji (30 tys. zł ) , co w sumie wynosi 80 tys. zł - wyjaśnia nasza rozmówczyni. Produkt będzie promowany w ramach spotkań z klientami i domami mediowymi.

Czytaj też: WYNIKI OGLĄDALNOŚCI

- Odbiorcami końcowymi produktu są producenci FMCG, OTC oraz wszyscy detaliści działający w tym obszarze. Kampanie dla nich kupują  w głównej mierze domy mediowe i to narzędzie ma im służyć w lepszej optymalizacji i zakupie samej kampanii – dodaje Hanna Kuźmierkiewicz.

Krótszy czas oglądania telewizji w 2019 roku

W 2019 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.

Dołącz do dyskusji: GfK i Nielsen Media Polska wprowadzają nowe narzędzie do planowania kampanii telewizyjnych dla firm z branży FMCG, OTC i detalistów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
BUHAHA
Kwintesencja polskiego grajdołka - po 20 latach mierzenia oglądalności za pomoca wilgotnego palca dodano .... NARZĘDZIE : )))
Jak ktoś nie czuje szczytu obciachu, że na podstawie 7 osób bada się telewizje regionalne, a 5 osób wystarcza żeby opisac oglądalność kanałów biznesowych. Walnijcie sie w łeb ściemniacze i oszuści
odpowiedź