SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Giganci rozpoczęli współprace

Sun Microsystems poinformowało o wejściu w nową fazę prawnej i technicznej współpracy z firmą Microsoft

Równocześnie Sun ujawnił swoje plany restrukturyzacyjne.

W ramach 10-letniego porozumienia, Microsoft wypłaci Sun Microsystems łącznie 1,95 mld USD. Kwota 700 mln USD to koszty ugody w sprawie oskarżenia o praktyki monopolistyczne, zaś 900 mln USD jest opłatą za naruszone przez firmę z Redmond prawa patentowe Suna. Dodatkowo Microsoft wypłaci 350 mln USD jako zaliczkę na licencje, które wykupi od Suna w przyszłości.

Przyczyny porozumienia odwiecznych rywali są oczywiste: Sun bardzo potrzebuje pieniędzy. Straty poniesione przez firmę w pierwszym kwartale bieżącego roku przerosły oczekiwania największych pesymistów – mogą sięgnąć nawet 810 mln USD. Dlatego firma uruchamia kolejny program restrukturyzacyjny. Pomimo że w latach 2001 i 2002 Sun zwolnił już 8,5 tys. osób, na wrzesień szykowane są kolejne „cięcia” – siła robocza firmy zostanie zredukowana o 9%, czyli 3,3 tys. osób. Równocześnie wybrano nowego prezesa i dyrektora generalnego. Został nim 38-letni Jonathan Schwartz, dotychczas wiceprezes do spraw oprogramowania. Wcześniej te funkcje pozostawały nie obsadzone, od czasu ustąpienia Eda Zandera w roku 2002.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Giganci rozpoczęli współprace

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl