SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gigantyczny dług publiczny Polski

Relacja długu publicznego do PKB wyniosła w 2006 roku 48,0% wobec oczekiwanych wcześniej 48,2% i wobec 48,9% zapisanych w raporcie o konwergencji.

Poinformowała w środę wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska. W tym roku wskaźnik ten nie powinien przekroczyć 50,0%, dodała.

„Według naszych ostatnich szacunków, dług publiczny ukształtował się na poziomie 48,0% PKB, więc jest to mniej, niż oczekiwaliśmy jeszcze w raporcie o konwergencji, który był przygotowany w listopadzie. Złożyło się na to szereg czynników, m.in. korzystna sytuacja na rynku walutowym” - powiedziała Zajdel-Kurowska w wywiadzie dla radia PiN.

„Myślę, że w tym roku przyrost będzie dosyć niewielki - możemy spodziewać się, że ten dług będzie wyższy o 1 pkt proc. Nie spodziewałabym się, abyśmy przekroczyli w tym roku poziom 50% PKB” - dodała wiceminister.

Przestrzegła, że sytuacja może ulec znaczącemu pogorszeniu, jeśli nie zostanie zrealizowana przygotowywana przez resort reforma finansów publicznych.

„Gdyby doszło do gwałtownego wyhamowania polskiej gospodarki, przy tak wysokim deficycie, próg 50% byłby przekroczony bardzo szybko. Jest takie ryzyko i resort finansów czyni wszystko, aby do tego nie doprowadzić” - powiedziała Zajdel-Kurowska.

„Jeżeli nie będziemy reformować gospodarki, to wzrost gospodarczy w długim okresie nie będzie 5% ani 7-8%, ale będzie w granicach 3%” - dodała, podkreślając, że wówczas tempo przyrostu długu będzie wyższe niż wzrost PKB, co spowoduje przekroczenie 50% w tej relacji.

Powtórzyła, że po ubiegłotygodniowej publikacji danych o PKB za 2006 rok (wzrost o 5,8% wobec oczekiwanych 5, 7%), resort podniósł prognozę tegorocznego wzrostu gospodarczego do 5,4% z 5,1%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gigantyczny dług publiczny Polski

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl