SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gildia Scenarzystów Polskich przedstawiła nominowanych do swojej nagrody

To już druga edycja nagród Gildii Scenarzystów Polskich. Laureatami pierwszej zostali Kinga Krzemińska i Kasper Bajon za scenariusz do serialu „Wielka woda” oraz Jacek Lusiński i Szymon Augustyniak za scenariusz filmu „Śubuk”.

fot. Katarzyna Średnickafot. Katarzyna Średnicka

W 2023 roku nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Maciej Karpiński - wiceprezydent Federacji Scenarzystów Europejskich (FSE), scenarzysta m.in. „Nastazji” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz dwóch części „Różyczki”. Natomiast nagrodę specjalną otrzymał dyrektor ZAPA - Dominik Skoczek.

- Gildia Scenarzystów Polskich reprezentuje i broni praw osób wykonujących zawód scenarzysty. Dba o ich interesy zawodowe, socjalne i materialne. Nagroda Gildii ma na celu wzmocnienie pozycji scenarzysty na rynku filmowym. Służy podniesieniu świadomości dotyczącej tego zawodu zarówno w branży, jak i wśród widzów – oświadczyli twórcy corocznej nagrody.

- Rok 2023 był pełen emocji w naszej branży. Twórcy filmowi i producenci na całym świecie walczą o szacunek dla swojej pracy oraz sprawiedliwość jej reguł. Starają się również uregulować zasady działania w środowisku nowych technologii. Amerykańscy scenarzyści zostali w 2023 roku zmuszeni rozpocząć strajk. Zakończył się on sukcesem – informuje Gildia.

- W Polsce dynamicznie rośnie rola, liczebność i widoczność scenarzystów w procesie tworzenia filmów i seriali. Dotychczasowe postrzeganie scenarzysty jako funkcji pomocniczej, zmienia się wyraźnie na naszych oczach. Gildia Scenarzystów Polskich inicjuje te zmiany, jest istotnym miejscem spotkań polskich scenarzystów, a nasze coroczne nagrody są ważnym dla nas podsumowaniem. Zgodnie z zeszłoroczną zachętą naszej Przewodniczącej, Ilony Łepkowskiej, zamierzamy się „lansować”, bo czujemy, że nasza rola w tworzeniu filmów i seriali jest bardzo ważna. Budujemy podstawy przyszłych utworów, o których potem dyskutuje cała Polska. Nagrody Gildii Scenarzystów Polskich są świętem tej nieskrępowanej twórczości, bez której przecież trudno o prawdziwą wspólnotę – mówi Krzysztof Rak, scenarzysta filmów „Bogowie”, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” i serialu „Powrót”, członek Zarządu Gildii Scenarzystów Polskich.

23 stycznia Gildia Scenarzystów Polskich ogłosiła nominacje do nagród za rok 2023 w następujących kategoriach:  
Scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego 2023 roku

„Chleb i sól” - Damian Kocur  
„Chłopi” - Dorota Kobiela Welchman, Hugh Welchman  
„Filip” - Michał Kwieciński, Michał Matejkiewicz  
„Zielona granica” - Maciej Pisuk, Gabriela Łazarkiewicz - Sieczko, Agnieszka Holland  
„Znachor” - Marcin Baczyński, Mariusz Kuczewski

Scenariusz serialu fabularnego 2023 roku

„1670” - Jakub Rużyłło (nasza recenzja tutaj)  
„Absolutni debiutanci” - Nina Lewandowska (GSP), Kamila Tarabura, Jędrzej Napiecek (nasza recenzja tutaj)  
„Infamia” - Dana Łukasińska, Julita Olszewska (GSP), Anna Maliszewska (nasza recenzja tutaj)  
„Informacja zwrotna” - Kacper Wysocki (nasza recenzja tutaj)  
„Morderczynie” - Wiktor Piątkowski (GSP), Joanna Kozłowska (GSP), Katarzyna Kaczmarek (nasza recenzja tutaj)

Laureatów drugiej edycji poznamy 25 lutego 2024 podczas gali wręczenia nagród GSP w Warszawie.  
 

Dołącz do dyskusji: Gildia Scenarzystów Polskich przedstawiła nominowanych do swojej nagrody

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krasawica
W pierwszej edycji nagrody dostali krewni i (zasłużeni) znajomi oraz dzieło wysoce artystyczne, którego nikt nie obejrzał.

Źle to wróżyło i nadal źle to wróży branży oraz nagrodzie.
odpowiedź
User
Krasawica
Jeszcze jedno: wśród pięciu nominacji za scenariusz filmu fabularnego aż trzy nominacje powinni dostać literaci: noblista Reymont, Tyrmand i Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Bardzo oryginalne scenariusze, niezmiernie... Ech, ręce opadają.
odpowiedź