SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gildia Scenarzystów Polskich protestuje ws. materiału "Wiadomości". "Złamanie zasad warsztatu i etyki dziennikarskiej"

Związek Zawodowy - Gildia Scenarzystów Polskich w opublikowanym oświadczeniu wyraził swoje oburzenie materiałem „Wiadomości” z 13 kwietnia, którego jedną z bohaterek była scenarzystka Ilona Łepkowska - przewodnicząca zarządu Gildii. - „Wiadomości” wbrew intencjom autorki zrobiły z tej osobistej wypowiedzi fakt polityczny i wykorzystały opis osobistych odczuć do prymitywnej walki politycznej - podkreślono.

fot. screen materiału "Wiadomości"Article

Organizacja w swoim liście otwartym opublikowanym we wtorek w mediach społecznościowych nawiązała do materiału, jaki ukazał się w poniedziałek wielkanocny w „Wiadomościach”. W długim reportażu autorstwa Marcina Tulickiego skrytykowano „Fakty” oraz kierownictwo stacji TVN. Była to odpowiedź na materiały o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na warszawskich Powązkach, który w negatywnym tonie komentował ten fakt, przypominając, że zakaz wstępu na cmentarze mają wszyscy inni obywatele.

Użyto w nim fragmentów wpisu w mediach społecznościowych scenarzystki Ilony Łepkowskiej, która przez wiele lat współpracuje z Telewizją Polską.

- (...) Powodem tej ofensywy politycznej nienawiści były odwiedziny Jarosława Kaczyńskiego na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej w wyjątkowym dniu dziesiątej rocznicy katastrofy. Ale dla potrzeb politycznego ataku TVN wykreował kłamstwo, że prezes PiS odwiedził tylko grób swojej matki. Tę fałszywą narrację powieliło wiele osób - ocenił Marcin Tulicki, przytaczając fragment listu otwartego Ilony Łepkowskiej.

Gildia zarzuca łamanie zasad warsztatu i etyki dziennikarskiej

We wtorek Gildia Scenarzystów Polskich opublikowała wpis, w którym poparła przewodniczącą zarządu Gildii Ilonę Łepkowską. - Ilona Łepkowska napisała w mediach społecznościowych list, w którym wyraziła dezaprobatę dla zachowania Jarosława Kaczyńskiego w dniu 10 kwietnia na warszawskich Powązkach. Wiadomości wbrew intencjom Autorki zrobiły z tej osobistej wypowiedzi fakt polityczny i wykorzystały opis osobistych odczuć do prymitywnej walki politycznej. Dziennikarze publicznego medium nie skontaktowali się z autorką by poznać jej intencje, łamiąc zasady warsztatu i etyki dziennikarskiej - podkreślono.

Zwrócono też uwagę, że użyto fragmentów listu do "nieobiektywnego, manipulacyjnego ataku na konkurencyjne, prywatne media". - Samo w sobie jest to szokujące. Dokonano tego w TVP, której rynkowy sukces od blisko 30 lat współtworzy scenarzystka i producentka Ilona Łepkowska. Seriale jej autorstwa przez trzy dekady przyciągają do TVP wielomilionowa widownię, bijąc niezliczone rekordy oglądalności. TVP ignoruje ten fakt, choćby podpisując zdjęcie Ilony Łepkowskiej – „pisarka”. To manipulacja i dyskredytacja w jednym, bo choć Ilona Łepkowska istotnie jest autorką prozy, to jednak jest przede wszystkim jedną z najwybitniejszych polskich autorek seriali, od początku kariery związaną z TVP – zaznaczyła organizacja.

Zarząd Gildii Scenarzystów Polskich „wyraził też zdumienie wobec nieetycznych praktyk dziennikarskich i dowolnego wykorzystywania ważnych opinii swojej własnej wybitnej autorki do obrony partykularnych interesów polityka”.

- Czy pan Prezes, a tym samym Zarząd TVP będą milczeć w tej sprawie? – spytała organizacja. - Zwracamy się również do Rady Etyki Mediów i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zajęcie stanowiska w sprawie tego rażącego, naruszającego godność twórcy zachowania dziennikarzy i wydawców Wiadomości TVP – podsumowano.

List otwarty podpisał Zarząd Gildii Scenarzystów Polskich: Grzegorz Łoszewski, Krzysztof Rak, Maciej Sobczyk oraz Piotr Szymanek.

We wtorek w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP wyemitowano dwa mocno negatywne materiały o TVN. Kolejny raz zarzucono „Faktom” ataki na Jarosława Kaczyńskiego, skrytykowano też przygotowywany przez stację Metro program „Korki.tv”, do promocji którego bez zgody wykorzystano logo kancelarii premiera.

Według badania Nielsen Audience Measurement w marcu br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 2,75 mln osób (30,1 proc. więcej niż rok wcześniej), z czego 2,21 mln w TVP1, a 544,1 tys. w TVP Info.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gildia Scenarzystów Polskich protestuje ws. materiału "Wiadomości". "Złamanie zasad warsztatu i etyki dziennikarskiej"

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Xd
No to funkcjonariusze tvpis mają na dziś nową robotę - pogrzebać w przeszłości i rodzinach członków Gildii...
odpowiedź
User
Obrycki
A czy pani Łepkowska mogłaby np. całkowicie zakończyć współpracę z nimi?
odpowiedź
User
DJ aro
Jeżeli wypowiadasz sie publicznie, musisz się liczyć z tym że dostaniesz rykoszetem zycie
odpowiedź