SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Glovo ukarane za nieprawidłowości przy umowach z kurierami. Ma zapłacić 79 mln euro

Firma Glovo, dostawca gotowych posiłków, została w środę ukarana przez hiszpańskie władze rekordową grzywną za nieprawidłowości w zawieranych z kurierami umowach o pracę. Sięga ona kwoty 79 mln euro.

Jak poinformował w środę dziennik “El Periodico” powołujący się na orzeczenie hiszpańskiej inspekcji pracy, rekordowa kara nałożona na spółkę w branży gastronomicznej to efekt oszukiwania przez Glovo przy zawieraniu umów z osobami dostarczającymi żywność na terenie aglomeracji Barcelony i Walencji.

Przestępstwo polegało na korzystaniu z usług ponad 10,6 tys. kurierów, którzy rzekomo mieli odprowadzać samodzielnie składki na ubezpieczenie społeczne. W rzeczywistości osoby te nie były nigdzie zarejestrowane.

Zobacz: Glovo uruchamia w Polsce abonament Glovo Prime

Inspektorzy potwierdzili, że ani kurierzy, ani Glovo nie odprowadzało składek ubezpieczeniowych oraz “działało na ich niekorzyść” pracowników naruszając kodeks pracy. Według inspektorów naruszenia przepisów miały też miejsce w kilku katalońskich miastach, m.in. w Geronie, Tarragonie oraz w Leridzie.

Glovo ukarana także za utrudnianie kontroli

Dodatkowo inspekcja pracy poinformowała, że w tym roku Glovo zostało ukarane kwotą 14 tys. euro za utrudnianie przez jej władze kontroli.

Zobacz: Glovo wdraża „Zobowiązanie wobec kurierów”

Według “El Periodico” deklarująca posiadanie 16 tys. pracowników spółka Glovo zatrudnia w Hiszpanii jedynie 2000 osób. Wchodzą one w skład tzw. zespołu gastronomicznego przygotowującego posiłki.

Dołącz do dyskusji: Glovo ukarane za nieprawidłowości przy umowach z kurierami. Ma zapłacić 79 mln euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl