SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Głuche telefony, obraźliwe sms-y, groźby – stalking karalny

Głuche telefony, obraźliwe sms-y, groźby - to już nie tylko zmartwienie gwiazd filmu i telewizji. Jak wynika z badań Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, już co dziesiąty Polak staje się ofiarą stalkingu. Jak się przed nim bronić?

Fanaberia czy poważny problem?

Stalker to osoba która jawnie bądź anonimowo uporczywie nęka swoją ofiarę wywołując u niej uczucie niepokoju i zastraszenia. Setki sms-ów, śledzenie, szkalowanie w internecie czy też nazbyt częste wizyty w domu lub w pracy, to tylko kilka przykładów stalkingu. Korzystający z rozwoju nowoczesnych technologii stalkerzy czuli się do niedawna całkowicie bezkarni. Wykorzystując zastrzeżone numery telefonów czy pseudonimy w internecie, latami gnębili swoje ofiary. Te ostatnie zdane były do tej pory wyłącznie na siebie. Z pomocą przyszedł jednak polski ustawodawca.

Do trzech lat za naruszanie prywatności

Od 30 maja 2011 r. ofiary uporczywego nękania mają narzędzie, które pozwala im bronić się przed oprawcami. W tym bowiem dniu weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego penalizująca przemoc emocjonalną, jaką bez wątpienia jest stalking.

Zgodnie z art. 190a kk., odpowiedzialności karnej będzie podlegał każdy, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej, wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność. Za takie zachowanie grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Kara do trzech lat więzienia  grozi  także osobom wykorzystującym wizerunek pokrzywdzonego, a także inne jego dane w celu wyrządzenia mu szkody majątkowej lub osobistej. Przykładem wykorzystywania wizerunku ofiary może być podszywanie się pod ofiarę i ogłaszanie jej rzekomych usług na łamach stron erotycznych czy też zakładanie bez jej wiedzy kont osobistych na portalach społecznościowych.

Surowsza odpowiedzialność za tragiczne skutki

To jednak nie koniec odpowiedzialności karnej stalkerów.  Z przeprowadzonych badań wynika, że ofiary stalkingu żyjąc w ciągłym stresie, zapadają na depresję, a nawet podejmują próby samobójcze. W nowelizacji kodeksu karnego przewidziana została zatem także kwalifikowana forma przestępstwa stalkingu. W przypadku bowiem, gdy sprawca w wyniku prowadzonego przez siebie nękania doprowadzi poszkodowanego do próby samobójczej, będzie mógł trafić do więzienia nawet na 10 lat.
 
Ściganiem sprawców stalkingu  zajmie się Policja i prokuratura. Wniosek o to musi jednak złożyć osoba pokrzywdzona.

Zmiana kodeksu karnego wprowadziła także możliwość orzeczenia przez sąd środka karnego w postaci zakazu kontaktowania się skazanego z ofiarą oraz zakazu zbliżania się do niej.

Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że teoria o globalnej wiosce stała się faktem. Nowe metody komunikacji ułatwiając ludziom życie, ułatwiają jednocześnie popełnianie przestępstw oraz tworzą nowe ich rodzaje. To dobrze, że polskie prawo okazuje się być elastyczne i dostosowując swe normy do zmieniającej się rzeczywistości - chroni obywateli.



Kancelaria Prawna Skarbiec
 

Dołącz do dyskusji: Głuche telefony, obraźliwe sms-y, groźby – stalking karalny

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl