SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google udostępnia chatbot Bard

Ruszają otwarte testy opracowanego przez Google chatbota Bard, na razie do udziału mogą zapisywać się internauci z USA i Wielkiej Brytanii. - Ludzie nas zaskoczą, coś pójdzie źle, ale opinie użytkowników są kluczowe - stwierdził szef koncernu Sundar Pichai.

Zaprezentowany przez Google na początku lutego Bard jest oparty na własnym modelu językowym koncernu LaMDA (Language Model for Dialogue Applications, czyli po polsku: język modelowy dla aplikacji dialogowych).

Udziela odpowiedzi tekstowych na najróżniejsze pytania internautów, proszony o pomysły w jakiejś sprawie przedstawia kilka wariantów. Użytkownicy w ramach jednej rozmowy mogą prosić o rozwijanie wybranych wątków czy doprecyzowywanie informacji. Cały tekst odpowiedzi pojawia się od razu, a nie słowo po słowie.

Użytkownicy z USA i Wielkiej Brytanii do testów mogą zapisywać się na stronie bard.google.com.

Google zastrzega: Bard nie zawsze będzie miał rację

Użytkownikom zaczynającym korzystać z Barda wyświetlany jest komunikat, że chatbot jest na razie eksperymentem i „nie zawsze zrozumie dobrze, może udzielać nieprecyzyjnych lub nieodpowiednich odpowiedzi”. Zasugerowano, żeby w razie wątpliwości sprawdzać podawane informacje w wyszukiwarce Google.

Szef koncernu Sundar Pichai w mailu do pracowników podkreślił, że w testach bierze też udział 10 tys. zaufanych użytkowników „z różnym doświadczeniem i perspektywami”.

- Cały czas jesteśmy w początkowej fazie długie podróży ze sztuczną inteligencją. Kiedy więcej ludzi zacznie używać Barda i testować jego możliwości, zaskoczą nas. Coś pójdzie źle - przyznał Pichai. - Ale opinie użytkowników są kluczowe, żeby ulepszać produkt i stojącą za nim technologią - podkreślił.

Podziękował wszystkim pracownikom Google’a, którzy od początku lutego brali udział w zamkniętych testach chatbota (do czego mocno ich zachęcał), podkreślając, że jest efektem kilku lat rozwoju technologicznego, obejmującego m.in. modele PalM i BERT.

- To tylko pierwszy krok - zaznaczył Pichai. I zapowiedział, że Bard będzie wprowadzany do innych krajów i w kolejnych wersjach językowych.

Google o ryzyku związanym z Barda przekonał się zaraz po prezentacji tego narzędzia. W promującym go klipie chatbot wyświetlił nieprawdziwą informację, a następnego dnia akcje koncernu straciły 7,7 proc., obniżając jego kapitalizację o 100 mld dolarów.

O generatorach treści opartych nas sztucznej inteligencji jest głośno od końcówki listopada, gdy wspierana przez Microsoft spółka OpenAI udostępniła ChatGPT. Usługa w rekordowym tempie zdobyła 100 mln użytkowników, natomiast w Google ogłoszono z tego powodu „czerwony alarm”, obawiając się konkurencji dla swojej wyszukiwarki.

Na początku lutego Microsoft dodał funkcjonalność ChatGPT do swojej wyszukiwarki Bing i przeglądarki Edge, a w zeszłym tygodniu przedstawiono nowszą wersję narzędzia - GPT-4.

Dołącz do dyskusji: Google udostępnia chatbot Bard

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nrl
Po polsku to jest raczej "model językowy do zastosowań dialogowych"
0 0
odpowiedź