SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google zapłaci w Irlandii 218 mln euro podatków

Koncern Google zawarł z władzami Irlandii ugodę, zgodnie z którą zapłaci w tym kraju kwotę 218 mln euro podatków. W 2020 roku spółka Google Ireland zanotowała obroty przekraczające 48 mld euro.

Article

Należący do holdingu Alphabet koncern Google od kilku lat boryka się z problemami podatkowymi w niektórych regionach świata, w których funkcjonuje. W 2019 r. Google zapłacił w Australii ponad 326 mln dolarów zaległych podatków, koncern był też oskarżany o przeniesienie gigantycznych kwot z Holandii na Bermudy w celu uniknięcia zobowiązań wobec fiskusa.

Podatkowy kompromis

W Europie centralną spółką zarządzającą działalnością firmy na kontynencie jest Google Ireland. Przez wiele lat firma korzystała z przywilejów podatkowych w tym kraju. Jednak w ostatnim czasie kurs w tej sprawie się zaostrzył, a kolejne kraje w Unii Europejskiej planują opodatkowanie Big Techów na nowych zasadach.

Jak donosi dziennik „Irish Times” podobnie jest także w Irlandii. Google Ireland zgodził się w tym roku na rozliczenie podatkowe w wysokości 218 mln euro. Stanowi to jedynie część całkowitego podatku korporacyjnego w wysokości 622 mln euro, który jest szczegółowo opisany w dokumentach finansowych za rok 2020.

Rachunki pokazują również, że koszty wynagrodzeń firmy w 2020 r. przekroczyły po raz pierwszy 500 mln euro. Średnia liczba osób zatrudnionych bezpośrednio przez Google Ireland wynosi obecnie 4 314.

Czytaj także: Google zapłaci więcej podatku w Polsce. Usługi chmurowe rozliczy lokalna spółka

Google Ireland odnotował w 2020 r. obroty w wysokości 48,4 mld euro, co oznacza wzrost o 2,7 mld euro w porównaniu z 45,7 mld euro rok wcześniej. Z kolei zysk przed opodatkowaniem wyniósł 2,85 mld euro, w porównaniu do 1,94 mld euro w 2019 r.

W księgach rachunkowych nie podano żadnych szczegółów ugody, a spółka odmówiła komentarza w tej sprawie. W 2021 r. Google wypłacił dywidendę śródroczną w wysokości 3 mld euro holdingowi Alphabet.

Koszty administracyjne wzrosły z 29,7 mld euro do 33,6 mld euro, głównie ze względu na wzrost zatrudnienia i dodatkowe opłaty licencyjne. Koszty sprzedaży, na które składają się wydatki związane z pozyskiwaniem ruchu, spadły do 12 mld euro z 14,3 mld euro.

- Rok 2020 był kolejnym silnym rokiem dla Google Ireland – zaznaczyła cytowana przez „Irish Times” rzeczniczka Google. - Przez ostatnie 18 lat odgrywała ona kluczową rolę w sukcesie biznesu Google w regionie EMEA, a my nadal inwestujemy w nasze irlandzkie operacje i wspieranie irlandzkich firm.

Czytaj także: Wielka Brytania wprowadza podatek cyfrowy. Zapłacą Google, Facebook i Amazon

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google zapłaci w Irlandii 218 mln euro podatków

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Placic zlodzieje. Ja zaplacilem w zeszlym roku prawie 100 tys dochodowego, a te zlodzieje miliardow sie dorabiaja.
odpowiedź