SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google ulepsza platformę Meet. Nowy interfejs i większy komfort transmisji wideo

Google zapowiedział zmiany na prowadzonej przez siebie platformie Meet służącej do prowadzenia spotkań online. W aplikacji wśród nowości mają się pojawić takie funkcje jak minimalizacja lub ukrycie widoku transmisji wideo, Autozoom, regulacja światła czy zastąpienie tła filmem.

Google Meet to internetowe narzędzie pozwalające na prowadzenie zaawansowanych wideokonferencji w sieci. Do kwietnia 2020 r. było ono dostępne tylko w ramach G Suite - pakietu narzędzi dla firm, organizacji czy szkół. W związku z pandemią koronawirusa Google postanowił, że udostępni platformę za darmo osobom prywatnym i firmom.

Z kolei na początku kwietnia br. Google przesunął na koniec czerwca termin wprowadzenia 60-minutowego limitu na połączenia w darmowej wersji platformy.

Lepszy interfejs użytkownika

Teraz Google zapowiedział wprowadzenie w Meet nowości, które mają usprawnić korzystanie z platformy. Zgodnie z planem od maja br. użytkownicy komputerów stacjonarnych i laptopów zobaczą nowy, bogatszy interfejs użytkownika z szeregiem łatwo dostępnych funkcji.

Czytaj także: W Polsce startuje centrum obliczeniowe Google Cloud. Infrastruktura chmurowa dla firm i nowe miejsca pracy

Nowa wersja Meet w przeglądarce obejmuje aktualizacje widoku transmisji wideo, sposobu wyświetlania i prezentowania podczas spotkania oraz wyglądu dolnego paska.

Google wyjaśnia, że w celu zredukowania poziomu zmęczenia spotkaniami Meet daje więcej kontroli nad tym, jak użytkownicy widzą siebie podczas połączenia. Mogą wybrać, czy widok ich transmisji wideo ma wyświetlać się jako kafelek czy też być ruchomym obrazem, którego rozmiar i położenie można zmieniać.

Jeśli użytkownik woli w ogóle siebie nie widzieć, może łatwo zminimalizować widok swojej transmisji i całkowicie ją ukryć. Pojawi się też ustawienie umożliwiające wyłączenie widoku swojej transmisji we wszystkich rozmowach w ramach Google Meet.

Minimalizacja okna transmisji

Aby zwiększyć pewność siebie osób występujących na spotkaniach Google ulepsza także opcje przypinania i odpinania treści. Po odczepieniu, kafelek prezentacji ma taki sam rozmiar jak pozostałe kafelki z uczestnikami, co pozwala zobaczyć więcej osób biorących udział w rozmowie i lepiej monitorować ich reakcje.

Ponadto w nadchodzących miesiącach znajdą się w Google Meet opcje dostosowywania widoku, w tym możliwość przypinania wielu transmisji wideo. Ma ona zapewnić większą elastyczność, pozwalając łączyć na ekranie widok innych rozmówców oraz wyświetlanie treści, dostosowując się do tego, na czym w danej chwili najbardziej użytkownikowi zależy.

W Google Meet zaktualizowano również dolny pasek, aby ułatwić nawigację po spotkaniach. Połączono wszystkie elementy sterujące tak, by były w jednym miejscu. Kody do wdzwaniania się na spotkania, załączniki, lista uczestników, czat i inne elementy znajdują się teraz w prawym dolnym rogu, aby zapewnić więcej miejsca w pionie dla widoku innych rozmówców i treści.

Google zaznacza, że dolny pasek jest zawsze widoczny, więc użytkownik bez przeszkód zobaczy napisy oraz to, czy jest wyciszony. Przycisk opuszczania spotkania umieszczono z dala od przycisków aparatu i mikrofonu, aby zapobiec omyłkowemu kliknięciu.

Autozoom i filmy w tle

W 2020 r. wprowadzono tryb low-light dla aplikacji Meet na urządzenia mobilne, w którym dzięki sztucznej inteligencji automatycznie dostosowywana jest jasność wyświetlania, by uczestnicy byli lepiej widoczni w ciemnym otoczeniu.

Google wyjaśnia, że zbyt dużo światła - np. okno za użytkownikiem, przez które wpada słońce - również może być wyzwaniem dla wielu kamer. Dlatego Google Meet teraz automatycznie ma wykrywać sytuację, gdy użytkownik wydaje się niedoświetlony i zwiększa poziom jasności, aby poprawić jego widoczność. Regulacja światła będzie dostępna dla wszystkich użytkowników Meet w nadchodzących tygodniach.

Nowością w Meet jest także opcja Autozoom. Jest to mechanizm, który wykorzystując sztuczną inteligencję do powiększania obrazu pomoże widzieć użytkownika wyraźniej, ustawiając go wprost do kamery. Jeśli się poruszy, Autozoom inteligentnie dostosuje się do jego pozycji, by rozmówca był zawsze dobrze widoczny. Autozoom będzie dostępny dla płatnych użytkowników Google Workspace w nadchodzących miesiącach.

Czytaj także: Google zlikwiduje mobilną aplikację Shopping. Pozostaje tylko strona internetowa

Według zapowiedzi w najbliższych tygodniach w Meet pojawi się także możliwość zastąpienia tła filmem wideo, co pomoże w zachowaniu prywatności, a jednocześnie przyniesie więcej frajdy z prowadzonych rozmów. Początkowo będzie można wybrać trzy opcje tła: klasa, impreza i las, a wkrótce ma się ich pojawić więcej.

W czwartym kwartale 2020 r. koncern Alphabet (do którego należy Google) osiągnął wzrost przychodów o 23,5 proc. do 56,9 mld dolarów i zysku netto z 10,67 do 15,23 mld dolarów. Wpływy reklamowe z YouTube’a zwiększyły się o 46 proc., a z Google Cloud - z 2,61 do 3,83 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Google ulepsza platformę Meet. Nowy interfejs i większy komfort transmisji wideo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl