SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google obniży prowizję dla twórców aplikacji

Na oficjalnym blogu Androida pojawił się nowy wpis informujący o obniżeniu prowizji dla twórców aplikacji opartych na modelu subskrypcji z 30 na 15 proc. Nowelizacja zasad wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

Article

Google obniża prowizję

Jak podaje Google, z początkiem 2022 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące opłat prowizji dla twórców aplikacji opartych na modelu subskrypcji. Do tej pory struktura systemu opłat prowizji w sklepie Google Play prezentowała się następująco:

Zdecydowana większość programistów mogła rozpowszechniać swoje aplikacje w Google Play za darmo (obecnie 97% robi to bezpłatnie). W przypadku programistów, którzy oferowali płatne aplikacje lub sprzedawali cyfrowe towary za pośrednictwem aplikacji (obecnie tylko 3%), zobligowani byli do uiszczenia opłaty za usługę o wartości 30 proc. przychodów - czytamy na blogu Android.

Na przestrzeni lat Google wprowadził szereg zmian, w wyniku których opłaty nie są już jednakowe dla wszystkich twórców. Koncern wprowadził wiele programów biznesowych w celu wspierania twórców i utworzenia zróżnicowanego ekosystemu aplikacji w sklepie. Należy również przypomnieć, że w marcu b.r. firma zmniejszyła opłaty za obsługę, które Google Play otrzymuje, gdy deweloper sprzedaje cyfrowe towary i usługi. Obniżona opłata dotyczy zaś pierwszego miliona dol. przychodów rocznie. W założeniach dzięki tej zmianie 99 proc. deweloperów na całym świecie otrzymała 50 proc. redukcję opłat. 

Efekty konsultacji
 
Firma zaznacza, że w efekcie mediacji i rozmów z wieloma programistami z różnych regionów, segmentów rynkowych i firm takich jak m.in. Anghami, AWA, Bumble, Calm, Duolingo, KADOKAWA, KKBOX, Picsart i Smule wprowadzone zostaną dodatkowe zmiany opłat dla deweloperów. W rezultacie Google zmniejsza opłaty dla deweloperów aplikacji opartych o model subskrypcji do 15 proc.

Warto zaznaczyć, że obniżka prowizji wejdzie w życie już 1 stycznia 2022 roku. Zmiana ta jest dość progresywna, wszak wcześniej deweloperzy musieli najpierw zapłacić prowizję na poziomie 30 proc., po czym po roku stawka była obniżana. W przypadku nowych regulacji programiści nie będą musieli czekać na obniżenie stawek, które zmienią się automatycznie na początku przyszłego roku.

Jak podaje portal theverge, Google może się również szykować do obniżki prowizji dla usług strumieniowania muzyki i ebooków. W tym wypadku rozważane jest zmniejszenie opłat nawet do 10 proc. Na ten moment jednak firma nie potwierdziła tych spekulacji.

Spór między Epic Games a Apple

Przypomnijmy, że Epic Games wprowadził niedawno w dostępnej w App Store popularnej grze Fortnite własny system mikropłatności, który pomija 30-proc. prowizję wypłacaną Apple za każdą transakcję. Dzięki temu użytkownicy mogli ponosić niższe opłaty za zakupy dokonywane w Fortnite. Apple zakwestionowało tą praktykę i usunęło grę ze sklepu.

Dołącz do dyskusji: Google obniży prowizję dla twórców aplikacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl