SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google odpowiada za blisko połowę reklam na stronach z fake newsami

Google obsługuje prawie połowę całego ruchu reklamowego w witrynach z tzw. fake newsami - wynika z badania przeprowadzonego przez badaczy Lia Bozarth i Ceren Budak z University of Michigan School of Information.

Article

Badania te wskazują, że jeśli reklamodawcy nie zwracają szczególnej uwagi na swoje listy wykluczeń, istnieje szansa, że ​​ich reklamy mogą być wyświetlane obok fałszywych wiadomości w internecie.

Według nowego badania przeprowadzonego przez badaczy Lia Bozarth i Ceren Budak z University of Michigan School of Information, Google obsługuje 48 proc. całego ruchu reklamowego w witrynach publikujących fake newsy. Prawie jedna trzecia (32 proc.) „stron o niskiej wiarygodności”, takich jak Breitbart, Drudge Report i Sputnik News, została dostarczona przez Google.

Naukowcy przeanalizowali reklamy w witrynach z listy zatytułowanej „Fałszywe, wprowadzające w błąd, Clickbait-y i/lub satyryczne źródła wiadomości” stworzonej przez Melissę Zimdars, badaczkę z Merrimack College. To ok. 1700 wydawców. Jako fałszywe (tzn. wypełnione pseudonauką i prostymi kłamstwami) lub o niskiej wiarygodności zidentyfikowano 545 witryn.

Badania przeprowadzone przez Bozarth i Budak wskazują, że chociaż wielcy gracze, tacy jak Google, uzyskują niewielkie przychody z reklam w tych witrynach z fake newsami, nadal są „odpowiedzialni za dostarczanie znacznej części reklam na fałszywych i niskiej jakości witrynach informacyjnych”.

Ponadto „badacze odkryli, że "10 najbardziej wiarygodnych serwerów reklamowych", takich jak Lockerdome i Outbrain, stanowi 66,7 proc. fałszywego  i 55,6 proc. ruchu reklamowego niskiej jakości.

Dziesięć największych firm reklamowych miało otrzymywać z ruchu na witrynach z fałszywymi wiadomościami kwoty od 985,7 tys. do 1,15 mln dol. miesięcznie.co stanowi znikomą część ich rocznych dochodów.

Google usunęły reklamy z ponad 1,3 mld stron internetowych, które miały naruszyć jej zasady w 2020 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google odpowiada za blisko połowę reklam na stronach z fake newsami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl