SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google zapłaci więcej podatku w Polsce. Usługi chmurowe rozliczy lokalna spółka

Od przyszłego roku płatności od polskich klientów za usługi Google Cloud nie będzie już pobierać Google Ireland, tylko spółka amerykańskiego giganta zarejestrowana w naszym kraju. W efekcie Google będzie płacić więcej polskiemu fiskusowi.

O zmianie podmiotu rozliczającego płatności za usługi chmurowe Google zaczął już informować klientów z Polski. Zapowiada, że obsługą faktur i zestawień płatności zamiast Google Ireland będzie zajmować się spółka z o.o. Google Cloud Poland.

Jak zauważył „Puls Biznesu”, ta ostatnia spółka została założona w maju br. Jej kapitał zakładowy wynosi 4 mln zł, a bezpośrednim właścicielem jest uruchomiona jesienią ub.r. irlandzka firma Google Cloud EMEA Limited.

- Podatek VAT (w PLN) będzie oddzielną pozycją dodawaną przez Google Cloud Poland Sp. z o.o. Ta sama spółka będzie odprowadzać podatek VAT w wysokości równej standardowej lokalnej stawce (obecnie 23 proc.) - przekazał Google polskim klientom.

Koncern wyliczył, że Google Cloud Poland będzie obsługiwać takie usługi jak Google Cloud Platform, GCP Marketplace, Cloud Search, Firebase, Transfer Appliance, Google Workspace, Chrome - pomoc i licencja dla firm.

Google nie podaje na razie, od kiedy konkretnie Google Cloud Poland przejmie obsługę oferty chmurowej. -- Informacje o migracji, która będzie przeprowadzona w najbliższych miesiącach, otrzymują bezpośrednio nasi klienci w Polsce i oni też będą informowani o konkretnych datach zmian. Tyle mogę przekazać w tej sprawie - odpowiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Adam Malczak, rzecznik prasowy Google Polska.

Google inwestuje w centrum chmurowe w Polsce

Jesienią ub.r. Google zaczął współpracę z Operatorem Chmury Krajowej uruchomionym na początku ub.r. przez Polski Fundusz Rozwoju.

Zapowiedziano, że w Polsce udostępnione zostaną takie produkty Google Cloud jak Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner czy BigQuery, a klienci będą mogli skorzystać z tych usług, zawierając umowę z Operatorem Chmury Krajowej.

Natomiast w połowie br. Google ogłosił, że zbuduje w naszym kraju tzw. region Google Cloud - centrum z infrastrukturą obsługującą usługi w chmurze obliczeniowej. Ośrodek ma zacząć działać w przyszłym roku, wartość inwestycji to ok. 2 mld dolarów.

- Nasze inwestycje w Polsce obejmują nie tylko nowy region Google Cloud ogłoszony we wrześniu zeszłego roku, ale także nasze stale rozwijające się biuro w Warszawie - będące siedzibą zespołu inżynierów pracujących nad globalnymi technologiami chmury obliczeniowej Google - a także Campus dla startupów na warszawskiej Pradze, jak również programy rozwijające umiejętności cyfrowe i umożliwiające Polakom czerpanie korzyści z nowoczesnej gospodarki i nowych technologii, w tym niedawno ogłoszony specjalny program szkoleniowy z technologii chmurowych - wyliczył Adam Malczak.

Polska spółka Google nie obsługuje reklamodawców

Od 15 lat w naszym kraju działa spółka Google Poland. Zajmuje się ona usługami wyłącznie dla swoich bezpośrednich udziałowców: Google International (ma 90 proc. udziałów) i Google (10 proc.).

W ub.r. Google Poland zanotowało wzrost przychodów o 16,7 proc. do 442,08 mln zł oraz spadek netto z 27,72 do 25,71 mln zł. Spółka zapłaciła 9,6 mln zł podatku dochodowego oraz 2,35 mln zł innych podatków i opłat, wobec odpowiednio 9,07 i 2,69 mln zł rok wcześniej. Zatrudnienie w firmie wzrosło do prawie 500 osób.

Natomiast usługi reklamowe Google w Polsce, m.in. w wyszukiwarce Google, systemie Google Display Network i na YouTubie, nadal obsługuje irlandzka spółka koncernu. Według danych Publicis Groupe w trzech kwartałach br. wartość polskiego rynku reklamy internetowej (firma nie uwzględnia w tej kategorii ogłoszeń) zwiększyła się o 63,4 mln zł (2,5 proc.) do 2,56 mld zł. Display miał 48,6 proc. udziału, marketing w wyszukiwarkach - 29,1 proc., a wideo - 20 proc.

We wrześniu br. Google zapowiedział, że podwyższy ceny za reklam w swoich platformach o 2 proc. w Wielkiej Brytanii, a o 5 proc. w Austrii i Turcji. Powodem są nowe regulacje podatkowe w tych krajach i wyższe koszty operacyjne ponoszone przez koncern.

W drugim kwartale br. holding Alphabet, do którego należy Google, zanotował spadek przychodu o 2 proc. do 38,3 miliarda dolarów i zysku netto z 9,95 do 6,96 miliarda dolarów. Wyniki koncernu były lepsze od spodziewanych przez analityków.

Dołącz do dyskusji: Google zapłaci więcej podatku w Polsce. Usługi chmurowe rozliczy lokalna spółka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl