SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google pracuje nad sterowaniem gestami urządzeniami elektronicznymi. Jest zgoda amerykańskiego regulatora

Koncern Google otrzymał zgodę amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (FCC) na wykorzystanie czujników pracujących w paśmie 57 – 64 GHz będących elementem projektu o nazwie Soli. Chodzi o system pozwalający na obsługę urządzeń elektronicznych za pomocą gestów ludzkiej dłoni, który ma pomóc między innymi osobom niepełnosprawnym.

Article

Projekt o nazwie Soli jest prowadzony od 2015 r. przez należące do Google laboratorium Advanced Technology and Projects (ATAP). Chodzi o rozwiązanie pozwalające użytkownikom rozmaitych urządzeń elektronicznych na sterowanie nimi za pośrednictwem gestów wykonywanych dłonią bez konieczności fizycznego kontaktu ze sprzętem. Soli ma pomóc m.in. osobom niepełnosprawnym w obsłudze smartfonów czy komputerów.

Jednym z podstawowych elementów Soli jest zestaw czujników wykorzystujących technologię radarową, które mają wykrywać odpowiednie gesty i przekazywać je dalej do sterowanego urządzenia.

W związku z koniecznością zastosowania fal radiowych Google w ub.r. wystąpił do amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (FCC) o zgodę na wykorzystania pasma częstotliwości 57 – 64 GHz.

Nie wszystkim konkurentom spodobał się projekt prowadzony przez ATAP. Wątpliwości co do przyznania Google odpowiednich częstotliwości zgłosił Facebook, według którego czujniki pracujące we wspomnianym paśmie mogą zakłócać pracę innych urządzeń elektronicznych.

Ostatecznie Google i Facebook doszli do porozumienia w sprawie częstotliwości, a FCC udzieliła Google odpowiedniego zezwolenia. W uzasadnieniu regulator zaznaczył, że wykorzystanie przez czujniki przyznanego pasma będzie miało jedynie minimalny wpływ na działanie innych urządzeń i systemów używających własnych technologii. Na razie nie ma żadnych informacji na temat tego kiedy projekt Soli może zostać zastosowany przez Google na szerokim rynku.

 

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google pracuje nad sterowaniem gestami urządzeniami elektronicznymi. Jest zgoda amerykańskiego regulatora

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl