SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google z 2,4 miliona próśb o „bycie zapomnianym”, 43 procent wniosków zaakceptowanych

Od momentu wprowadzenia w 2014 roku przez Unię Europejską „prawa do bycia zapomnianym” do Google skierowano ponad 2,4 miliona wniosków o usunięcie linków z wyszukiwarki. 43 procent próśb zostało załatwionych pozytywnie, najwięcej spraw dotyczyło odnośników do stron internetowych i newsów opublikowanych w sieci.

Article

Przepisy dotyczące „prawa do bycia zapomnianym” w wyszukiwarce Google Unia Europejska wprowadziła w 2014 r. Zgodnie z nimi każdy obywatel UE może zwrócić się do Google z wnioskiem o usunięcie z wyników wyszukiwania linków prowadzących do treści które mogą być szkodliwe dla użytkownika. W uzasadnionych przypadkach Google ma obowiązek wycofać z wyszukiwarki wskazane odnośniki.

Teraz na swoim blogu Google dokonał podsumowania swoich działań związanych z „prawem do bycia zapomnianym” od 2014 do 2017 r. Okazuje się, że w tym okresie do Google wpłynęło ponad 2,4 mln próśb o usunięcie z wyszukiwarki konkretnych linków. W rezultacie analiz 43 proc. tych wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie.

Google podaje, że największy odsetek wniosków (19 proc.) dotyczyło linków prowadzących bezpośrednio do stron internetowych zawierających treści na temat konkretnego użytkownika. Nieco mniej (18 proc.) dotyczyło opublikowanych w sieci newsów i artykułów prasowych, a w 12 proc. przypadków chodziło o wpisy zamieszczone w mediach społecznościowych.

Znaczna większość złożonych wniosków (89 proc.) pochodziło od prywatnych osób, pozostałe prośby zostały skierowane m.in. przez firmy, polityków oraz osoby publiczne.

Publikując trzyletnie statystyki Google zapowiedział jednocześnie regularne publikacje zestawień dotyczących „prawa do bycia zapomnianym” wraz z dokładnymi liczbami prezentującymi konkretne tendencje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google z 2,4 miliona próśb o „bycie zapomnianym”, 43 procent wniosków zaakceptowanych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl