SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google sfinansuje praktyki w Konkret24, „Dzienniku Gazecie Prawnej” i „Wysokich Obcasach”. „Nauka praktycznych umiejętności”

European Journalism Center ogłosiło nową edycję programu, w którym Google ufunduje 50 staży dla kandydatów na dziennikarzy w 14 europejskich krajach. W Polsce można aplikować na praktyki w Konkret24, „Dzienniku Gazecie Prawnej” i „Wysokich Obcasach”, zgłoszenia są przyjmowane do 30 marca 2019 r. - Stażyście chcemy przede wszystkim zaoferować  wszechstronne szkolenie i naukę praktycznych umiejętności przydatnych w zawodzie - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Gazety Prawnej”.

fot. materiały prasoweArticle

Od 2018 r. Google prowadzi program Google News Initiative, w ramach którego m.in. funduje stypendia dla stażystów mogących odbyć praktyki w redakcjach różnych mediów na świecie.

Trzy redakcje w Polsce

Teraz poinformowano że European Journalism Center rozpoczęło przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej odsłony programu, w którym Google w ramach Google News Initiative Fellowship ufunduje 50 staży dla kandydatów na dziennikarzy w 14 krajach w Europie.

W bieżącej odsłonie programu znalazły się 3 polskie redakcje - Konkret24, „Dziennik Gazeta Prawna” i wydawane przez „Gazetę Wyborczą” „Wysokie Obcasy”. Tegoroczna edycja oznacza większą liczbę polskich mediów do wyboru, bowiem rok wcześniej kandydaci mogli zgłaszać się jedynie na staż w „Gazecie Wyborczej”.

Jak dowiedziały się Wirtualnemedia.pl w programie przewidziano, że w każdej z dostępnych redakcji znajdzie się jeden praktykant, który odbędzie staż trwający 8 tygodni finansowany przez Google. Termin praktyk obejmuje drugą połowę 2020 r.

Do momentu publikacji tego tekstu nie udało nam się uzyskać informacji na temat wysokości stypendiów które otrzymają wybrani kandydaci. Wiadomo jedynie że na trwający 3 lata Google News Initiative obejmujący m.in. finansowanie staży przeznaczono globalnie kwotę 300 mln dol.

Osoby chcące starać się o staż we wspomnianych polskich mediach mogą zgłaszać swoje kandydatury na dedykowanej stronie internetowej w terminie do 30 marca br.

Nauka praktycznych umiejętności

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marek Tejchman, zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Gazety Prawnej” wyjaśnia na co będzie mógł liczyć ze strony redakcji kandydat przyjęty na staż.

- Osobiście cieszę się że bierzemy udział w programie Google’a, już wcześniej mieliśmy plany by uczestniczyć w tej inicjatywie – przyznaje Marek Tejchman. - To nie znaczy oczywiście że nie szkolimy w naszych redakcjach stażystów. Tak dzieje się od wielu lat, a kilku z tych praktykantów którzy się sprawdzili to dzisiaj cenieni dziennikarze w naszych tytułach.

Wicenaczelny „DGP” zapowiada, że osobie wyłonionej w ramach Google News Initiative Fellowship, która znajdzie się w ramach stażu w „DGP” redakcja chce zaproponować przede wszystkim wszechstronne szkolenie i naukę praktycznych umiejętności przydatnych w zawodzie.

- Praktykant będzie współpracował z naszymi dziennikarzami wspierając ich w tworzeniu konkretnych materiałów, ucząc się gromadzenia niezbędnych informacji ze źródeł i używania ich później w konstruowanym tekście – tłumaczy Tejchman. - Chcemy żeby stażysta poznał zarówno proces powstawania drukowanego wydania gazety, jak też treści publikowanych online czy tworzenia dodatkowych materiałów audio i wideo wzbogacających całość. Zależy nam też na tym aby praktykant poznał m.in. szczegóły pracy grafików, bo to u nas ważny element przy budowaniu tekstów.

Nasz rozmówca zdradza, że w planach jest także udział stażysty w przynajmniej jednej znaczącej konferencji poświęconej np. gospodarce.

- To pozwoli na poznanie pracy dziennikarzy w terenie i w zetknięciu z „żywymi” źródłami informacji. Trzeba zaznaczyć że będziemy decydować o obecności praktykanta w konkretnej redakcji na podstawie jego profilu i kompetencji – zaznacza Tejchman.

Podobny scenariusz stażu jak Marek Tejchman zapowiada w rozmowie z nami Agata Staniszewska, rzecznik prasowy Agory. - W tym roku „Gazeta Wyborcza" po raz drugi przystąpiła do programu Google'a, oferując staż w zespole „Wysokich Obcasów" – podkreśla Agata Staniszewska. - Zasady stażu są niezmienne, odbędzie się on w drugiej połowie roku. Osoba, która zostanie wybrana, będzie mogła rozwijać swoje umiejętności dziennikarskie pod okiem opiekunów z redakcji, pisząc teksty na tematy związane z misją i obszarem zainteresowania „Wysokich Obcasów". Będą one publikowane m.in. na WysokieObcasy.pl – zapowiada przedstawicielka Agory.

Dołącz do dyskusji: Google sfinansuje praktyki w Konkret24, „Dzienniku Gazecie Prawnej” i „Wysokich Obcasach”. „Nauka praktycznych umiejętności”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jezuuu...
Praktyki w Wysokich Obcasach... Współczuję. 1200 brutto i gwarancja zrycia mózgownicy.
odpowiedź
User
ja cię nie mogę
Kwintesencja lewactwa wypływającego z googla. Wystarczy sprawdzić kto zarządza tutaj tymi kampusami czy działaniami operacyjnymi. Kto był kim, skąd się wziął i kiedy dorobił się majątku. Te praktyki to już mogli zaproponować w magazynie GEJZER - po co ściemniać, że będą dotyczyły dziennikarstwa. Ideologia lewacka wycieka z tej wyszukiwareczki na każdym kroku.
odpowiedź
User
asia
Konkret, ale super. Czy mogą tylko studenci?
odpowiedź