SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sklep Play z kontrowersyjnym zapisem w warunkach korzystania. Google może usuwać aplikacje z telefonów użytkowników?

Jeden z zapisów warunków korzystania z usługi Google Play mówi o tym, że Google może usuwać z urządzeń użytkowników szkodliwe aplikacje. Eksperci ds. prywatności zastanawiają się, czy internetowy gigant nie poszedł tutaj o krok za daleko.

Article

Jak zwrócił uwagę serwis Dark Reading, w warunkach korzystania z należącego do Google sklepu z grami i aplikacjami na urządzenia z systemem Android, w sekcji poświęconej ochronie przed złośliwym oprogramowaniem, znajduje się zapis, zgodnie z którym Google może usunąć z urządzenia użytkownika aplikację, którą uzna za szkodliwą.

Dokładnie zapis ten brzmi następująco:

"Jeśli będziemy mieli pewność, że aplikacja jest szkodliwa dla urządzeń, danych lub użytkowników, możemy ją usunąć lub zablokować jej instalację."

Wśród niektórych ekspertów ds. prywatności tego typu ostrzeżenie zawarte w regulaminie sklepu z aplikacjami wywołuje zdziwienie. Zdaniem Debbie Reynolds, cytowanej przez Dark Reading szefowej firmy konsultingowej ds. prywatności danych Debbie Reynolds Consulting, nie precyzuje ono co dokładnie może być blokowane lub usuwane, ani też nie zobowiązuje Google do informowania użytkowników o podjęciu takiego działania.

Reynolds podkreśla, że użytkownik może mieć własne powody, aby na swoim urządzeniu posiadać aplikację uznaną przez Google za szkodliwą. Ekspert widzi tutaj potencjalne zagrożenie dla internetowego giganta w postaci pozwów sądowych ze strony użytkowników, którzy mogą stwierdzić, że ewentualne wykorzystanie przez Google omawianego zapisu regulaminowego jest dla nich szkodliwe.

Inne spojrzenie na całą sprawę prezentuje Rebecca Herold, CEO firmy konsultingowej Rebecca Herold & Associates. Według niej, Google nie rości sobie prawa do usuwania lub modyfikowania danych, ale do usuwania oprogramowania jeśli jest ono szkodliwe dla danych, użytkowników lub urządzeń. Uważa ona, że przez otwarty sposób sformułowania kontrowersyjnego zapisu trudno jednoznacznie stwierdzić czy Google przekroczyło swoje uprawnienia.

Z kolei według adwokatki Iriny Tsukerman, której kancelaria specjalizuje się w sprawach dotyczących bezpieczeństwa narodowego i cyberbezpieczeństwa, klauzula zastosowana przez Google może naruszać prawa konsumentów, w związku z czym sądy mogą nakazać firmie zmianę języka.

Tsukerman podkreśla, że usunięcie danego programu może mieć wpływ na inne części systemu, a Google nie ma prawa do ingerencji w cały system. Uważa ona, że Google w tej sprawie posłużyło się problematycznym i nadmiernie niejasnym językiem, który może zostać uznany za nielegalny i naruszający prawa użytkowników.

Dołącz do dyskusji: Sklep Play z kontrowersyjnym zapisem w warunkach korzystania. Google może usuwać aplikacje z telefonów użytkowników?

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Burza w szklance wody
Przecież Google w końcu chce realizować to, o co postulowało wiele osób. Co chwilę wychodzi, że w sklepie Google wykryto ileś tam szkodliwych aplikacji i Google zaleca ich odinstalowanie (niestety do większości taka informacja nie dochodzi). Logiczne, iż w takiej sytuacji wygodne może być zdalne odinstalowanie szkodliwych apek.
odpowiedź